Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) po dohodě s premiérem Andrejem Babišem (ANO) navrhne vládě povinné testování státních zaměstnanců od 10. března. Povedlo se podle něj dobře zahájit testování ve firmách, potvrzeny jsou také dodávky samotestů na příští týden.
„Na základě toho, že se nám podařilo dobře rozjet obrovskou logistickou akci a zapojili jsme podniky do povinného testování, a dále na základě potvrzených dodávek samotestů na příští týden jsem jednal s premiérem, který podporuje, abychom na vládě navrhli povinné testování pro státní zaměstnance od 10. března,“ uvedl Havlíček.
O pacienty s covidem se mají starat i další zařízení. Zdravotníky by povolávali hejtmani
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vládě navrhne, aby hejtmani mohli nařídit pracovní povinnost zdravotníkům z neakutní péče. Řekl to ČT. Kromě toho podle premiéra Andreje Babiše (ANO) připravuje také rozhodnutí, kterým se do péče o pacienty s covidem zapojí více zdravotnických zařízení. Předpokládá, že vláda materiál projedná ještě ve středu.
Povinné testování začalo ve středu v podnicích nad 250 zaměstnanců. Firmy ho musejí u všech pracovníků dokončit do 12. března. Společnosti s 50 až 249 zaměstnanci mají povinné testování zahájit v pátek a dokončit ho 15. března.
V současné době není testování závazné pro lidi, kteří pracují z domova. Nevztahuje se ani na příspěvkové, veřejné či veřejnoprávní instituce, podle ministerstva průmyslu a obchodu se jim ale podobný postup jako například v průmyslových firmách doporučuje.
Vláda podnikům nyní přednostně doporučuje antigenní testování provedené závodním nebo externím lékařem, případně mobilními zdravotními týmy. V takovém případě je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Povoleno je také samotestování prostřednictvím schválených testů. Jejich seznam ministerstvo zdravotnictví pravidelně aktualizuje. Zatímco na začátku týdne výčet zahrnoval asi dvacítku dodavatelů, dnes je jich už na pět desítek. Na samotesty stát firmám a živnostníkům prostřednictvím úlev ze zdravotního pojištění přispívá 60 korun na kus, maximálně ale na čtyři testy na zaměstnance za měsíc. Povinné je testování jednou týdně.