Reálnou verzi jako z filmu Past na rodiče zažila identická dvojčata Amy a Ano z Gruzie. Hned po narození v porodnici totiž malé holčičky rozdělili a prodali do samostatných rodin. Po skoro 20 letech na sebe dívky narazily díky videu na TikToku, informuje BBC.
Příběh, který vedl k znovunalezení dvojčat, začal už v roce 2012, když se Amy Khvitiová dívala na svůj oblíbený pořad Gruzie má talent. V pořadu tančila jive dívka, která vypadala identicky jako ona. „Všichni známí mé mámě tehdy volali a ptali se, proč tančím pod cizím jménem,“ popsala Amy pro BBC. Její matka nakonec otázky smetla ze stolu se slovy, že každý má někde svého dvojníka.
ČTĚTE TAKÉ: Napětí v Gruzii eskaluje. Vláda zahájila odvolání prezidentky, vadí jí schůzky s předáky EU
Osud ale chtěl, aby se sestry seznámily. Znovu si k sobě našly cestu v roce 2021, když Amy na svém TikToku zveřejnila video, kde si nechává propíchnout obočí. Video se dostalo i k Ano Sartaniové v 320 kilometrů vzdáleném Tbilisi, které ji poslala kamarádka se slovy, že vypadá jako ona.
Ano se pokusila dívku s propíchnutým obočím vysledovat on-line, ale nemohla ji najít. Video proto sdílela v WhatsAppové univerzitní skupině s prosbou, jestli slečnu někdo náhodou nezná, a podařilo se. Obě dívky se spojily na Facebooku. Amy okamžitě věděla, že Ano je dívka, kterou před všemi těmi lety viděla v pořadu Gruzie má talent. „Tak dlouho jsem tě hledala,“ napsala tehdy Amy. „Já tebe taky,“ odpověděla Ano, informuje The Sun.
Jako dívat se do zrcadla
Během několika následujících dnů dívky zjistily, že toho mají mnoho společného, ne všechno ale dávalo smysl. I když se obě narodily ve stejné porodnici Kirtskhi (nyní už neexistuje), podle rodného listu je dělilo několik týdnů. Nemohly být sestry, natož dvojčata, podobností ale bylo příliš mnoho, aby dívky nepátraly dále. Měly rády stejnou hudbu, milovaly tanec a dokonce sdílely i stejné genetické onemocnění – kostní poruchu zvanou dysplazie. O týden později se sešly osobně. „Bylo to jako se dívat do zrcadla, stejná tvář, stejný hlas,” popsala Amy pro BBC. Tehdy si poprvé uvědomily, že jsou dvojčata.
S novým zjištěním se rozhodly konfrontovat své rodiny a poprvé po skoro 20 letech poznaly pravdu. Obě byly adoptované v krátkém rozmezí v roce 2002. Obě adoptivní matky měly problémy s početím a přes známé se dozvěděly, že je v tamní nemocnici nechtěné dítě. Za tučný příplatek si dítě mohly vzít a vychovat jako vlastní.
Ani jedna rodina si neuvědomila, že je to nezákonné. Kolik peněz za nelegální adopci zaplatily, nechtějí prozradit. Gruzie v té době procházela obdobím nepokojů a zaměstnanci nemocnice považovali podobnou situaci za legitimní.
Sestry byly přesvědčené, že je biologičtí rodiče prodali za účelem zisku, i tak se je rozhodly vyhledat. Amy sdílela jejich příběh na facebookové skupině Vedzeb (v překladu „Hledám”), která se věnuje sjednocování gruzínských rodin s dětmi podezřelými z nelegální adopce při narození. Odpověděla jim mladá žena z Německa, že její matka porodila dvojčata v Kirtskhi v roce 2002. Doktoři jí tehdy řekli, že holčičky zemřely, ona ale měla určité pochybnosti. DNA testy potvrdily, že žena, která jim odpověděla, je jejich biologická sestra a s biologickou matkou Azou žije v Lipsku.
Chvíli předtím, než se měly sestry setkat se svou biologickou matkou, Ano znervózněla a ze setkání chtěla vycouvat. Nakonec se ale rozhodla pokračovat. Když je matka Aza poprvé uviděla, vyběhla vpřed a každou dívku z jedné strany objala. Minuty ubíhaly, nikdo se ani nepohnul, popsala moment BBC, která byla u setkání.
Matka byla po porodu nemocná a upadla do kómatu. Když se probudila, nemocniční personál jí řekl, že krátce po narození děti zemřely. Aza uvedla, že setkání s Amy a Ano jí dalo do života nový smysl a i když nežijí blízko, stále jsou v kontaktu.
100 tisíc ukradených miminek
V roce 2022 zahájila gruzínská vláda vyšetřování historického obchodování s dětmi. Případy však byly často „velmi staré a data ztracena,“ jak informovala BBC. Podobné případy jako ten Amy a Ano rozhodně nejsou ojedinělé. Jen ve facebookové skupině Vedzeb je více než 230 tisíc členů. V roce 2021 ji vytvořila novinářka Tamuna Museridzeová poté, co zjistila, že byla adoptována. Založila skupinu, aby našla svou vlastní rodinu, nakonec ale celá věc vedla k odhalení skandálu obchodování s dětmi, který postihl desítky tisíc lidí a trvá už desítky let.
Podle Museridzeové adopce řídili organizovaní zločinci a podíleli se na něm lidé ze všech vrstev společnosti, od taxikářů po vysoce postavené politiky ve vládě, dokumenty falšovali zkorumpovaní úředníci. „Rozsah je nepředstavitelný. Mohlo být ukradeno až 100 tisíc miminek,” řekla novinářka pro BBC.
Museridzeová spojila síly s právničkou na ochranu lidských práv Liou Mukhashavriou, aby případy skupiny obětí postoupily gruzínským soudům. Chtějí právo na přístup ke svým rodným dokumentům – což v současnosti gruzínské právo neumožňuje.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Martínek, na kterého se vybralo 150 milionů, se dočkal. Odletěl na léčbu do Francie