Desítky štěňat nepřežily cestu letadlem, ochránci zvířat chtějí zákaz dovozu

Štěňata nepřežila transport

Kanadští ochránci zvířat vybízejí k zákazu dovozu štěňat z množíren do země. Reagují tak na tragický ukrajinský let, při kterém začátkem června kvůli špatným podmínkám zemřelo na čtyřicet štěňat. Případem se nyní zabývají kanadské i ukrajinské úřady.

Fotografie a videa z nakládky i vykládky přepravek s téměř šesti sty štěňaty nahrála na Facebook Abby Lorenzenová, která si předminulý pátek na Pearsonově mezinárodním letišti v Torontu byla vyzvednout kočku. Ve výdejovém skladu si všimla odpadkového koše s tělíčky mrtvých štěňat. Dvanáctihodinový let z Ukrajiny se stal osudným čtyřem desítkám z nich, další trpěla zvracením a dehydratací.

Případem se okamžitě začala zabývat Kanadská potravinová inspekce, která dohlíží na dovoz živých zvířat do země. V nákladovém prostoru bylo převáženo 572 štěňat, velkou část z nich tvořili francouzští buldočci, kteří by se kvůli stavbě svého těla neměli v letadle vůbec převážet. Jeden z veterinářů inspekce navíc uvedl, že část přepravek byla obalena stahovací fólií.

Podle ochránců zvířat za tragédii mohou nedostatečné zákony i poptávka po „designových“ psech. Štěňata pocházející z množíren z Ukrajiny a dalších východoevropských států jsou nakládána na dlouhé lety bez vody a jídla. Podle informací z ukrajinského letiště byla štěňata v přepravkách po dvou – neměla tak možnost se otočit ani si lehnout.

Nadace Paws for Hope uvádí, že kanadský množírenský průmysl dosahuje hodnoty několika milionů dolarů. Zvířata ale nejsou do země pouze dovážena z evropských či asijských států, ale množírny, které zaplavují tamní trh, jsou i na kanadské půdě. Ochránci odhadují, že jen v Quebecu se nachází více než 1 500 množíren.

O lukrativnosti prodeje takových štěňat mluví i profesor Scott Weese z Guelphské univerzity a jejich dovoz přirovnává k organizovanému zločinu. „Pokud by šlo o 500 buldočků… Ti mají na trhu hodnotu padesát až sedmdesát tisíc korun za jednoho. To je nepředstavitelné množství peněz,“ uvedl. Dalším cílem aktivistů je i zákaz prodeje štěňat bez průkazu původu ve zverimexech.

Není to poprvé, kdy dovezená štěňata zemřela během letu či krátce po něm. V lednu letošního roku o jednom z takových případů informovala zdejší média. Žena z Newmarketu zatoužila po toy pudlovi, kterého uviděla na Instagramu jihokorejského prodejce. Štěně krátce po přistání zemřelo.

Na tristní situaci upozorňuje i mluvčí Humane Society International Rebecca Aldworth. „Byla jsem v zařízeních, kde se mrtvá a umírající zvířata nacházela ve stejné kleci. Bez jídla, bez vody… Nikdy se z těch klecí nedostala.“ Zároveň dodala, že přeživší štěňata si rychle rozebrali jejich kupci, aby je mohli prodat. Mnoho dalších jich zemřelo po vyložení.

Jakožto člen IATA by se Ukraine International Airlines měly řídit kodexem přepravy živých zvířat, který zajišťuje jejich welfare během letu. Většina kanadských přepravců umožňuje v jednom letu přepravu jen dvou zvířat zároveň. Navíc se zvířata nesmí přepravovat, pokud teplota přesáhne 29 °C. Podle očitých svědků byla štěňata nakládána ve 30 °C. Případ řeší i ukrajinská policie. V Boryspilu, kde byla zvířata naložena, zahájily úřady trestní řízení ve věci týrání zvířat. Uvedla to ukrajinská zvířeckoprávní organizace UANIMALS.

Tagy: