reklama

Desítky štěňat nepřežily cestu letadlem, ochránci zvířat chtějí zákaz dovozu

Kanadští ochránci zvířat vybízejí k zákazu dovozu štěňat z množíren do země. Reagují tak na tragický ukrajinský let, při kterém začátkem června kvůli špatným podmínkám zemřelo na čtyřicet štěňat. Případem se nyní zabývají kanadské i ukrajinské úřady.

reklama

Fotografie a videa z nakládky i vykládky přepravek s téměř šesti sty štěňaty nahrála na Facebook Abby Lorenzenová, která si předminulý pátek na Pearsonově mezinárodním letišti v Torontu byla vyzvednout kočku. Ve výdejovém skladu si všimla odpadkového koše s tělíčky mrtvých štěňat. Dvanáctihodinový let z Ukrajiny se stal osudným čtyřem desítkám z nich, další trpěla zvracením a dehydratací.

Případem se okamžitě začala zabývat Kanadská potravinová inspekce, která dohlíží na dovoz živých zvířat do země. V nákladovém prostoru bylo převáženo 572 štěňat, velkou část z nich tvořili francouzští buldočci, kteří by se kvůli stavbě svého těla neměli v letadle vůbec převážet. Jeden z veterinářů inspekce navíc uvedl, že část přepravek byla obalena stahovací fólií.

Podle ochránců zvířat za tragédii mohou nedostatečné zákony i poptávka po „designových“ psech. Štěňata pocházející z množíren z Ukrajiny a dalších východoevropských států jsou nakládána na dlouhé lety bez vody a jídla. Podle informací z ukrajinského letiště byla štěňata v přepravkách po dvou – neměla tak možnost se otočit ani si lehnout.

K tématu

Nadace Paws for Hope uvádí, že kanadský množírenský průmysl dosahuje hodnoty několika milionů dolarů. Zvířata ale nejsou do země pouze dovážena z evropských či asijských států, ale množírny, které zaplavují tamní trh, jsou i na kanadské půdě. Ochránci odhadují, že jen v Quebecu se nachází více než 1 500 množíren.

O lukrativnosti prodeje takových štěňat mluví i profesor Scott Weese z Guelphské univerzity a jejich dovoz přirovnává k organizovanému zločinu. „Pokud by šlo o 500 buldočků… Ti mají na trhu hodnotu padesát až sedmdesát tisíc korun za jednoho. To je nepředstavitelné množství peněz,“ uvedl. Dalším cílem aktivistů je i zákaz prodeje štěňat bez průkazu původu ve zverimexech.

Není to poprvé, kdy dovezená štěňata zemřela během letu či krátce po něm. V lednu letošního roku o jednom z takových případů informovala zdejší média. Žena z Newmarketu zatoužila po toy pudlovi, kterého uviděla na Instagramu jihokorejského prodejce. Štěně krátce po přistání zemřelo.

Na tristní situaci upozorňuje i mluvčí Humane Society International Rebecca Aldworth. „Byla jsem v zařízeních, kde se mrtvá a umírající zvířata nacházela ve stejné kleci. Bez jídla, bez vody… Nikdy se z těch klecí nedostala.“ Zároveň dodala, že přeživší štěňata si rychle rozebrali jejich kupci, aby je mohli prodat. Mnoho dalších jich zemřelo po vyložení.

Jakožto člen IATA by se Ukraine International Airlines měly řídit kodexem přepravy živých zvířat, který zajišťuje jejich welfare během letu. Většina kanadských přepravců umožňuje v jednom letu přepravu jen dvou zvířat zároveň. Navíc se zvířata nesmí přepravovat, pokud teplota přesáhne 29 °C. Podle očitých svědků byla štěňata nakládána ve 30 °C. Případ řeší i ukrajinská policie. V Boryspilu, kde byla zvířata naložena, zahájily úřady trestní řízení ve věci týrání zvířat. Uvedla to ukrajinská zvířeckoprávní organizace UANIMALS.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Soud na Slovensku poslal v pátek večer do vazby spolumajitele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie v úterý zadržela a obvinila z korupce a praní špinavých peněz. Novinářům to řekl prokurátor. Obhajoba podala proti rozhodnutí soudkyně Specializovaného trestního soudu stížnost, na verdikt odvolacího soudu bude Haščák čekat ve vazbě.

Lidé si užívají rozvolněná opatření. Odborníci varují před přílišným optimismem
Další koronaviry kolují v přírodě, tvrdí čínská viroložka. Zásobárnou jsou netopýři
Blatný: Nechejme se otestovat, abychom udrželi otevřené obchody a společenský život
Pod autobusem na Jihlavsku se utrhla krajnice, vezl školáky. Tři těžce zranění
Hrozil bombami v nemocnicích, obchodech či poštách. Policisté ho dopadli v zahraničí
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Kampaň za miliony obnoví důvěru, tvrdí Havlíčkův úřad. Bábek: Stačí změnit komunikaci
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Další články
reklama
reklama