V souvislosti s imunitní reakcí po očkování proti COVID-19, která může vyústit ke zduření lymfatických uzlin, se objevila řada případů žen obávajících se, že jimi nahmataná, občas i citlivá boulička může být rakovinotvorného charakteru. Američtí lékaři nabádají, aby nebyly automaticky u všech takových případů prováděny biopsie.
Mamogramy (rentgenové snímky prsů z mamografů, které slouží k prevenci a diagnostice nádorových onemocnění, pozn. red.) zobrazují zduřeniny lymfatických uzlin způsobené reakcí na vakcínu proti COVID-19, které mohou u řady žen vyvolat zbytečné obavy, tvrdí podle CNN američtí radiologové.
Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola
Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.
„Všichni jsme o tom začali mluvit a bylo to jako požár,“ uvedla Conne Lehmanová, šéfka oddělení radiologie v Massachusetts a profesorka radiologie na Harvard Medical School.
Biopsie nejsou nezbytné
Komisi pro péči o pacienty ze Společnosti pro snímání prsou (Society of Breast Imaging – SBI) to vedlo k vydání lednového doporučení, aby se lékaři ptali svých pacientů na jejich COVID-19 statut a zaznamenávali, kdy a do kterého ramena obdrželi vakcínu. Tuto informaci by pak měli zvážit před případným naplánováním biopsie (odběr vzorků živé tkáně pro následné vyšetření, pozn. red.).
„Chtěli jsme se zasadit o to, aby ženy nemusely vždy podstupovat biopsii,“ uvedl Lars Grimm z radiologie na Duke University School of Medicine a jeden z poradců komise SBI.
„Pokud žena obdržela vakcínu do paže na stejné straně, kde jsou lymfatické uzliny oteklé, jedná se o normální biologickou reakci. Je zcela očekávatelná. Nedává smysl začít se snímáním,“ dodal Grimm, přičemž zdůraznil, že to neznamená, že ženy, které si chtějí být jisté svým zdravotním stavem, nemohou biopsii podstoupit.
Sledovat je nutné ženy, které kvůli COVID-19 přišly o termín
Místo toho, aby ženy podstupovaly nikoliv nezbytné vyšetření, by se radiologická centra podle Lehmanové měla zaměřit na plánování prohlídek žen, které vinou opatření proti COVID-19 zmeškaly mamograf nebo už přesáhly čas, kdy měly jít na kontrolu.
Ženy se kvůli rakovině prsu dokáží zastavit, říká zakladatelka screeningu v Česku
Rakovinu prsu v Česku dostane každá dvanáctá žena. Ročně jich onemocní okolo sedmi tisíc. Na karcinom prsu za rok zemře až 1 800 českých žen. Kdy je správná doba na to začít chodit na vyšetření? A co o ženách rakovina prsu vypovídá? V pořadu Interview na CNN Prima NEWS o tom mluvila zakladatelka screeningu rakoviny prsu v Česku Miroslava Skovajsová.
„Musíme se postarat o velké procento žen, které se nedostaly na screening kvůli odstávkám během covidu,“ dodala s tím, že na jejím oddělení takto nemohli vyšetřit 15 tisíc žen.
Lehmanová zdůraznila, že nejde jenom o rakovinu prsu. Na vakcíny proti COVID-19 reagují i lymfatické uzliny v jiných částech těla, což vede k tomu, že lidé podstupují kvůli strachu některé zákroky zbytečně. „Vyskytly se některé falešné obavy a některé zbytečné biopsie, protože lidi nenapadlo se zeptat a předpokládali, že zduřenina znamenala návrat rakoviny.“
Screening a vyšetření prsu nepodceňujte
Navzdory tomu všemu však odborníci zdůrazňují, ať ženy nevynechávají screening a vyšetření prsu v případě, že to mají doporučeno. Studie publikovaná tento týden v časopise Radiology, která sledovala přes půl milionu žen, zdůraznila, že ženy, které přeskočí i jeden plánovaný mamografický screening, než jim je diagnostikována rakovina, mají výrazně vyšší riziko úmrtí.
Riziko úmrtí na rakovinu prsu během deseti let od diagnózy bylo u žen chodících na pravidelná vyšetření o 50 procent nižší, uvádí studie.