Ženy se kvůli rakovině prsu dokáží zastavit, říká zakladatelka screeningu v Česku

Hostem pořadu Interview byla zakladatelka screeningu u nás Miroslava Skovajsová.

INTERVIEW, Miroslava Skovajsová - 8.7. v 17:30

Rakovinu prsu v Česku dostane každá dvanáctá žena. Ročně jich onemocní okolo sedmi tisíc. Na karcinom prsu za rok zemře až 1 800 českých žen. Kdy je správná doba na to začít chodit na vyšetření? A co o ženách rakovina prsu vypovídá? V pořadu Interview na CNN Prima NEWS o tom mluvila zakladatelka screeningu rakoviny prsu v Česku Miroslava Skovajsová.

Miroslava Skovajsová zdůraznila, že ne všechny ženy, které vedou špatný životní styl, jsou jasné adeptky na rakovinu prsu, jak se obecně věří. „Jsou to ženy, které nesou víc, než unesou. Také ty, které vycházejí z rodin, kde je mezi ženami zvláštní nenálada,“ vysvětlila doktorka.

To se podle ní děje v domácnostech, kde jsou matky na své dcery tvrdé, až kruté, protože byly vychované stejným způsobem. „Vyznívá tam jakási porucha, poranění ženství, které přináší primární rodina, do které jsme se narodily,“ myslí si Skovajsová.

Ženy v dnešní době přejímají mužské role

Podle Skovajsové je také důležitá otázka ženské a mužské role ve společnosti. Ženy, které přebírají mužské postavení, jsou podle ní náchylnější na onemocnění rakovinou prsu. „Žena se geneticky rodí k jiným úkolům, než které jí přisuzuje moderní společnost,“ mínila doktorka.

Skovajsová vidí skutečný ženský úděl především v tom být matkou a starat se o rodinu. Ženy ale podle ní mají v současné době mužské příležitosti. „Je těžké skloubit biologické zadání, se kterým se rodíme, porodit, vychovat děti a věnovat se rodině na plné ženské srdce, s nabídkami, které civilizace přináší. Vidíme to na ženách z Východu. Když přichází do západní civilizace, začíná se u nich objevovat rakovina prsu ve větší míře, než jak to bylo u jejich babiček v jejich originální zemi,“ popisovala Skovajsová.

Rajská hudba pro muže

Doktorka hovořila také o tom, že diagnóza karcinom prsu častokrát ženy dokáže zastavit a pomůže jim uvědomit si, jakou roli v životě zastávají. Málo z nich si podle Skovajsové dokáže říci o pomoc. „Jsou to ty silné ženy, matky, které všechno zařídí. Když jim oznamuji, že mají v prsu nádor, velká část jich řekne: Jak to řeknu doma? Oni se beze mě zhroutí,“ líčila Skovajsová.

Když se ale úspěšně vyléčí, dokáží si prý nastavit svou ženskou hranici. „Uvědomí si, že si mohou dovolit být ženami, občas si zafňukat, říct, že už to nezvládají. A to je také rajská hudba pro muže. Jak může v dnešní době muž dokázat, že je silnější, schopnější než žena?“ zamýšlela se Skovajsová. Podle ní totiž současná doba neodpírá skutečnou roli jen ženám, ale i mužům.

Mladá generace je v dnešní době pečlivější

Doktorka Skovajsová uvedla, že mamograf – přístroj, který umožňuje odhalení nádoru v prsu – údajně snížil úmrtnost na toto onemocnění o 30 procent. Podle světových dat by měl mít více než 92% úspěšnost při zachytávání nádoru. „To jako Česko absolutně splňujeme,“ uvedla doktorka.

Ženy u nás mají nárok na screeningové vyšetření od 40, 45 let. Mamograf totiž kvůli struktuře prsu nedokáže správně vyšetřit mladší ženy. „U mladého prsu je mamograf slepý. Je to ale to nejlepší, co máme,“ vysvětlila Skovajsová.

Mladým ženám proto doporučuje, aby se naučily samovyšetření, popřípadě čas od času docházely na ultrazvukové vyšetření. „U mladých žen roste nádor rychleji. Neznamená to ale, že rychle rostoucí nádor je neléčitelný. Ženy proto musí svá prsa opravdu dobře znát, aby uměly najít rozdíl a vyšetřovat se každý měsíc po menstruaci,“ radí Skovajsová.

Podle ní jsou ale mladé ženy poctivé. „Je tu velký rozdíl mezi touto mladou generací a tou před třiceti lety. Téma se detabuizovalo. Ženy vnímají, že součástí osobní hygieny je i prevence rakoviny prsu, matky motivují své dcery a opačně a na screening pravidelně dochází více než 63 procent z nich,“ uvedla Skovajsová.

Tagy: