Aktuální covidová statistika (zdroj: CNN Prima NEWS)
V neděli v Česku přibylo 1 722 potvrzených případů koronaviru, nejméně od 6. prosince. V mezitýdenním srovnání je nárůst nižší o 666 případů. Počet úmrtí s prokázaným covidem v Česku přesáhl 26 tisíc. Březen, který je nejtragičtějším měsícem za dobu trvání epidemie, má zatím 5 232 obětí.
V nemocnicích bylo v neděli 7 188 pacientů s covidem, z toho 1 727 v těžkém stavu. V mezitýdenním srovnání klesl počet hospitalizací o 1 140.
Nejvíce se nyní nákaza šíří na Jindřichohradecku, kde za poslední týden přibylo 659 nově potvrzených případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Přes 600 nových případů za sedm dní na 100 tisíc obyvatel mají ještě Berounsko, Českolipsko, Děčínsko a Mostecko.
Koronavirem se můžeme nakazit opakovaně. Výzkum ukázal, komu to hrozí nejvíc
Medicínský časopis The Lancet publikoval výsledky rozsáhlé studie, ze které vyplývá, že většina lidí je po prodělání covidu nejméně šest měsíců vůči nemoci imunní. S rostoucím věkem ale riziko reinfekce roste, u seniorů existuje více než 50procentní šance, že se koronavirem v krátkém časovém intervalu nakazí znovu.
V Praze v neděli přibylo 231 potvrzených případů koronaviru, což je nejméně v tomto roce. Nižší nárůst byl v hlavním městě naposledy 6. prosince. V mezitýdenním srovnání je to pokles zhruba o 100 případů. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví. Epidemie v Praze zpomaluje už zhruba dva týdny, kopíruje tak vývoj ve zbytku země.
Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo potvrzeno téměř 1,517 milionu případů COVID-19, zhruba 90 procent z nich se z nemocni vyléčilo. První úmrtí s covidem zaznamenaly statistiky 22. března. Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst na podzim loňského roku, do té doby přitom patřila Česká republika v mezinárodním srovnání podle počtu zemřelých k nejméně zasaženým zemím. V současnosti roste počet obětí o tisícovku za necelý týden. Při porovnání měsíců je zatím nejhorší březen, druhý listopad má 4 974 obětí. Na letošní rok připadá více než 14 tisíc úmrtí.
Zpomalit vysokou úmrtnost a omezit vážné průběhy nemoci má očkování proti covidu. Za čtvrt roku od začátku očkování proti COVID-19 dostalo v Česku aspoň první dávku vakcíny 1,127 milionu lidí. Ukončené očkování mělo k nedělnímu večeru téměř 445 tisíc lidí. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by do konce dubna měly dostat alespoň jednu dávku vakcíny dva miliony lidí. Ministr předpokládá, že v červnu bude alespoň jednou dávkou očkováno 60 až 70 procent populace. V neděli zdravotníci aplikovali 8 922 dávek vakcíny, asi o 160 více než předchozí neděli.
Opatření se o Velikonocích nerozvolní
Bodové skóre epidemického systému PES, kterým se dříve řídila opatření proti šíření nákazy, zůstává druhým dnem na 59 bodech. Index tak odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti. V neděli se ve srovnání se sobotou mírně zlepšily tři ze čtyř sledovaných parametrů. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy stouplo o tři setiny na 0,83. Hodnota pod jednou ale značí zpomalování epidemie.
Na Velikonoce se žádné rozvolňování nechystá, současná protipandemická opatření by podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) měla platit až do konce nouzového stavu. Ten je vyhlášen do neděle 11. dubna.
„Pokud na to přestaneme dbát, může dojít k razantním změnám, které si nikdo nepřeje,“ uvedl. „Chtěl bych zdůraznit, že nouzový stav musí až do konce fungovat se všemi opatřeními. Hodně stojím o to, aby byla i kontrolována. Ne proto, že bych chtěl lidem znepříjemňovat život, ale aby se režim mohl od dvanáctého změnit,“ řekl Blatný.
Odběr vzorku pro test na koronavirus Zdroj: ČTK