Celkem jedenáct lidí bylo na Islandu zatčeno v rámci takzvané velké bitcoinové loupeže, kdy skupina zlodějů ukradla z datových center stovky počítačů určených právě k těžbě kryptoměn. Jednomu z nich se ale teď z vězení podařilo utéct. Navíc podle informací islandské policie měl odletět ze země do Švédska. Nejkurióznější na celém případu je, že se zloději podařilo uletět ve stejném letadle, ve kterém cestovala i islandská předsedkyně vlády.
Islandská policie během prosince a ledna řešila řadu vloupání, při kterých byly odcizeny počítače určené pro těžbu takzvaných kryptoměn. Nakonec se jim podařilo zatknout skupinu jedenácti lidí a uvěznit je ve věznici Sogni na jihu ostrova.
Jenže jeden z nich je podle informací AP momentálně na útěku. Sindri Thor Stefansson měl utéct oknem a dostat se na více než 90 kilometrů vzdálené mezinárodní letiště v Keflaviku. Policie uvedla, že záznam z letiště ukazuje, že tam Stefansson nastoupil do letadla směřujícího do Švédska.
Vůbec nejkurióznější na celé věci je ale to, že stejným letadlem letěla i islandská předsedkyně vlády Katrin Jakobsdottir, která mířila do Švédska na setkání s indickým premiérem Narendrem Modi a předsedy vlád dalších čtyř severských států.
Z Islandu je kvůli těžbě kryptoměn druhý Klondike
Stefansson měl údajně nastoupit do letadla poté, co se prokázal falešným pasem. Podle policejního šéfa Gunnara Schram Visira vše nasvědčuje tomu, že měl komplice. Švédská policie potvrdila, že je jejich islandští kolegové před vstupem „bitcoinové bandity“ do jejich jurisdikce varovali, nicméně podle AP k žádnému zatčení nedošlo.
V rámci takzvané islandské velké bitcoinové loupeže skupina zlodějů pronikla do datových center a ukradla až 600 počítačů využívaných pro těžbu bitcoinů a dalších virtuálních měn. Počítače, které v přepočtu mají hodnotu více než 41 milionů korun, se zatím nepodařilo najít. Navíc pokud slouží svému účelu, tedy těžbě kryptoměn, mohou mít lupiči obrovský zisk ve měně, která je prakticky nevysledovatelná.
Island nabízí levnou energii z obnovitelných zdrojů, čímž se z ostrova stal doslova nový Klondike v těžbě virtuálních měn. Policie při hledání ukradených počítačů tak teď monitoruje spotřebu elektřiny po celé zemi. Právě neobvykle vysoká spotřeba by totiž mohla odhalit nelegální „bitcoinový důl“.