reklama

Závislost na technologiích je jako ta na cukru, během covidu je největší hrozbou

V současné době distanční výuky tráví děti a dospívající většinu času doma a nemalou část dne zírají do obrazovek počítačů, tabletů nebo mobilů. Podle studie americké organizace Parents Together narostlo užívání technologií u dětí během pandemie o 500 procent. S tím roste i riziko závislosti na moderních přístrojích, stejně tak i kyberhrozeb, kterým děti čelí. Tématu se dlouhodobě věnuje Lidija Zavoralová. Ta je autorkou série edukativních komiksových knih pro nejmenší Swich z říše za monitorem.

reklama

Formou pohádek Zavoralová předává dětem a jejich rodičům informace, jak se mají v této oblasti pohybovat a na co nezapomínat. Série osmi knížek řeší například kyberšikanu, herní závislosti, ale třeba i hororová videa.

K tématu

V současné době považuje za největší hrozbu závislost na elektronice, která se ale ve společnosti neobjevila až během pandemie. „Je to problém, který existuje už 10, 15 let a málo se mu věnujeme. V pandemii to je jenom extrém,“ sdělila Zavoralová.

Knížky mají být prevencí hrozeb, což je podle ní lepší, než následné problémy řešit. „Vždycky, když přednáším někde ve školách, tak se mě rodiče ptají, co máme dělat, když je dítě závislé? Ale já jim říkám, že se omlouvám, jsem spisovatelka, ne psychiatr nebo psycholog, takže to už je něco, co se musí řešit relativně odborně. Knížky jsou od toho, aby dítě, když poprvé přijde do styku s elektronikou, už vědělo, jaké jsou hrozby,“ vysvětlila Zavoralová s tím, že je důležité, aby se v této problematice vzdělávali rodiče a následně děti. Rodičům také doporučila zhlédnutí filmu Víta Klusáka a Barbory Chalupové V síti anebo knihu s dokumentem spojenou.

Dle autorky se například její kniha týkající se nebezpečí hororových videí dá číst i dvouletému dítěti. „Začnete vysvětlovat, že mu nemůžete dát tablet nebo telefon, protože tam je obsah, který není pro jeho oči atd.“ uvedla Zavoralová. Podle jejího průzkumu se ale knihy líbily i třeba jedenáctiletým dětem. „Je to pro každé dítě, které začíná používat elektroniku,“ dodala.

S dětmi využíváme elektroniku společně

Zavoralová je čtyřnásobnou maminkou. Během rozhovoru proto padla otázka, jestli zavedla pravidla, aby k nadužívání technologií nedošlo. „To máte jako s cukrem. Máte u pokladny děti, které řvou, že chtějí bonbonky, ale to už je důsledek závislosti. Já to vůbec neřeším, protože moje děti nejsou závislé, takže nedochází k abstinenčním příznakům, k hysterii. S dětmi využíváme elektroniku společně,“ řekla.

S dětmi například Zavoralová sleduje dokument o sopkách, dají si během něj pauzu a na internetu hledají více informací. „Je to takové více interaktivní. Uznávám, že v době pandemie, kdy pořádně nemůžeme ani ven, tak trávíme více času s elektronickými přístroji, ale je to aktivní. Není to vrazit telefon nebo tablet dítěti do rukou a doufat, že tam nenarazí na nějaký nevhodný obsah, ale více to řídit,“ sdělila Zavoralová.

K tématu

Další hlavní zprávy

Lifestyle

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Vévodkyni ze Sussexu nazval publicista Alexander Tomský ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové hloupou husou. „Nic neuměla a nic nevěděla. Mohla mluvit jen o multikulturní společnosti a komplexech rasismu, které jsou ale typicky americké. Navíc bych ji neustále nesrovnával s Dianou,“ upozorňuje Tomský. Zástupkyně šéfredaktora Expres.cz Barbora Koukalová by ale Meghan husou nenazývala: „Hloupá není. Jejím největším úspěchem však je, že si vzala bohatého muže.“

Koronavirus

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty

Přibližně deset procent zaměstnanců se odmítá nechat povinně testovat na koronavirus, uvedl krajský předseda organizace Asociace samostatných odborů Liberec Milan Šubrt. Firmy s 250 a více zaměstnanci přitom mají od úterý povinnost na pracovišti lidi testovat. „Začínáme mít problém s tím, že se nám tvoří skupina lidí, kteří testování odmítají,“ postěžoval si pro CNN Prima NEWS.

Výrok o poplácaní ženy po zadku je hrubé nedorozumění, hájí se sexuolog Uzel
Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
Povinné testování státních zaměstnanců od 10. března? Mimořádně se proto sejde vláda
reklama
reklama
Nová studie: Můžete se nakazit covidem třeba po dotyku nákupního vozíku?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?
Další články
reklama
reklama