Po energetické firmě E.ON snížil cenu plynu pod vládní strop další velký dodavatel. Jednička na trhu innogy oznámila zlevnění o 250 korun na 2 250 Kč bez DPH za megawatthodinu. Nabídka je určená pro nové zákazníky a pro ty, jimž končí fixované smlouvy. Klient ale musí podepsat smlouvu na jeden rok.
Společnost podle svého vyjádření snížila sazbu díky lednovému poklesu velkoobchodních cen. „Zatím jsme obezřetní a zákazníkům stále nabízíme jen smlouvy na 12 měsíců a pak jim znovu nabídneme novou smlouvu podle aktuální situace,“ vysvětlil šéf innogy pro maloobchod a marketing David Konvalina. Rodina, která plynem vytápí průměrný domek, podle něj s novou cenou ušetří tři a půl tisíce korun oproti vládnímu stropu.
Levnější plyn innogy nabídne v příštích dnech také klientům, kterým brzy skončí jejich dlouhodobé smlouvy z minulých let. „Ještě před měsícem jsme byli přesvědčeni, že zákazníkům s končícím fixem na letošek zastropujeme ceny a většina z nich s tím také počítala. Díky aktuálnímu poklesu nákupních cen jim rozešleme výhodnější nabídku pod vládním stropem,“ dodal Konvalina.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozornil, že referenční cena plynu v Evropské unii, jež je určující i pro dodavatele v Česku a která je klíčová také pro ceny elektřiny, se propadla od loňského srpna do těchto dní o víc než 80 procent, což je nejnižší úroveň od léta 2021.
„Pokles burzovní ceny plynu v EU má na svědomí zejména nadprůměrně teplé počasí. To by se mělo na kontinent vrátit v příštím týdnu, což je právě bezprostředním důvodem pondělního poklesu ceny plynu na více než šestnáctiměsíční minimum. Teplé počasí má lví podíl na tom, že evropské zásobníky jsou stále naplněny na zhruba 80 procent, což je o dvacet procentních bodů nad pětiletým průměrem pro tuto část roku,“ vysvětlil Kovanda.
Brzy přijdou výhodnější nabídky
Lidé by nicméně podle něj neměli od dodavatelů energií brát první zlevněnou nabídku, která se naskytne, zvláště ne tehdy, je-li podmíněna víceletou fixací. „Mohli by totiž již poměrně brzy litovat, že nepočkali na ještě výhodnější ceny a podmínky. Ty mohou přijít brzy, již na jaře,“ prohlásil Kovanda.
Důvodem je očekávání, že zásobníky budou na konci topné sezony naplněny z více než poloviny. „Takto poměrně příznivé vyhlídky mocně tlačí burzovní cenu plynu dolů. A tedy také burzovní ceny elektřiny, jejíž podstatná část se v EU z plynu vyrábí. S blížícím se koncem probíhající topné sezóny a nástupem jara proto také nelze vyloučit další, až dramatický propad cen plynu v EU,“ řekl Kovanda.
Podle něj je proto pravděpodobné, že čeští dodavatelé energií domácnostem v dohledné době zlevní ještě citelně výrazněji, než jak se „osmělují“ nyní. Stejný názor mají i další experti.
„Jsem přesvědčen, že podobných nabídek bude přibývat. Současný pozitivní vývoj na velkoobchodním trhu to umožňuje,“ uvedl minulý týden pro ČTK analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. Podobně se vyjádřil také analytik XTB Jiří Tyleček, podle nějž by se mohly ještě výhodnější ceny objevit v příštích měsících.
David Konvalina z innogy ovšem upozornil, že aktuální dění na energetickém trhu dokazuje, jak jsou velkoobchodní trhy stále ještě špatně předvídatelné. „Pro případné další zlevňování energií je nyní klíčové, zda se současný trend na evropských energetických burzách udrží delší dobu a ceny se stabilizují.“ uvedl.
S cenami pod vládním stropem přicházejí i menší hráči. Již před týdnem napsal Ekonomický deník o firmě Fonergy, která prodává megawatthodinu silové elektřiny zákazníkům za 4 690 korun bez DPH a plyn za 2 275 Kč. Pod limitem jsou podle deníku i společnosti MDI Energy a Vemex Energie.
Vláda zastropovala ceny plynu na 2 500 Kč za MWh bez DPH (3 025 Kč včetně DPH). K tomu je ještě nutné připočítat stálý měsíční poplatek 130 Kč bez daně (157,30 Kč včetně DPH). U elektřiny stanovila limit za megawatthodinu na pět tisíc korun bez daně (6 050 včetně DPH) plus další poplatky.