Pravidelné testování klientů v domovech pro seniory by mělo skončit 4. prosince. Vyšetření pracovníků na koronavirus v pětidenních intervalech má trvat do konce nouzového stavu, tedy momentálně do 12. prosince letošního roku.
Do té doby platí i zákaz návštěv v zařízeních. Vyplývá to z nových nařízení ministerstva zdravotnictví a z usnesení vlády. Někteří experti ukončení testů kritizují.
Testování v domovech pro seniory už mělo začít. Často ale chybí testy i zdravotníci
V Česku začalo platit nařízení o plošném testování v domovech pro seniory a dalších zařízeních sociálních služeb. Testy by se u klientů i personálu měly opakovat každých pět dnů. Provádět je budou zdravotníci. Testy ale zařízení ještě nemají. Navíc je řada pracovníků v karanténě, na nemocenské nebo se školáky doma na ošetřovném.
Podle zdravotnických statistik se koronavirová nákaza objevila od začátku října do 19. listopadu ve 403 zařízeních sociálních služeb. Testy tam potvrdily onemocnění COVID-19 u 12 243 lidí. Za poslední den sledovaného období přibylo 7 domovů a 372 nakažených. Testy mají přispět k včasnému odhalení nemoci a zabránění šíření.
Nařízení o pravidelném testování klientů i personálu stacionářů, domovů pro seniory, postižené a lidi s demencemi platilo od 4. listopadu. První kolo testů se muselo provést do sedmi dnů, tedy do 11. listopadu. Většina zařízení ale do té doby testovací sady nedostala. Experti žádali, aby ministerstvo nařízení upravilo a uvedlo v něm reálné termíny. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) několikrát zopakoval, že text není nutné měnit a domovy začnou testovat, až materiál budou mít. Teď ministerstvo původní nařízení zrušilo a vydalo nové. Podle něj se s pravidelnými testy začíná 21. listopadu.
Testování obyvatel domovů by mělo skončit 4. prosince, kdy nařízení přestane platit. Do vypršení termínu se tak odběr vzorků stihne asi dvakrát. Všichni klienti se musí vyšetření podrobit, stojí v textu. Testovat se musí nechat i pracovníci či dobrovolníci, kteří se o seniory nebo postižené přímo starají, a to do konce nouzového stavu.
V osmaosmdesáti Stanislav Bronec svým optimismem a elánem podporuje osamělé seniory
Stanislav Bronec, který strávil část života v Národním divadle jako operní pěvec, hýří nakažlivým optimismem. Proto se ho snaží v současné době šířit i mezi ostatní seniory a povzbuzovat je. Za svou práci získal od Nadace Život umělce ocenění Senior Prix.
Testování v domovech prosazovali už na jaře akademici a zástupci organizací na pomoc seniorům. Proti ukončení testů se staví iniciativa Jistota. Podle ní je tento krok nekoncepční, předčasný a riskantní. Poukazuje na to, že se nákaza mezi seniory šíří a přibývá i obětí.
Vláda rozhodla také o prodloužení zákazu návštěv domovů do 12. prosince. Rovněž toto rozhodnutí Jistota kritizuje. „Namísto ponechání stabilního a účinného řešení v podobě pravidelného plošného testování a umožnění návštěv vláda izolovala klienty od rodin na další tři týdny. I proti tomu je nezbytné se zásadně ohradit,“ uvedl Boris Šťastný z iniciativy Jistota. Podle něj není možné dál izolaci klientů prodlužovat a je třeba návštěvy povolit při dodržování přísných podmínek. Hosté by se mohli testovat, povinné by mohlo být nošení respirátorů.
V domovech se využívají antigenní testy. Výsledek po výtěru z nosu je zhruba do 15 minut. Pokud bude pozitivní, provede se ještě potvrzovací PCR test. Na jeho vyhodnocení se čeká déle.