reklama

Účinnost očkování časem výrazně klesá, ukazuje studie. U některých vakcín i o 70 procent

Výzvy k očkování a zpřísňovaní restrikcí pro neočkované jsou obrazem dneška. Vakcíny proti šíření nemoci COVID-19 však stoprocentní rozhodně nejsou. Že po čase přestávají působit, prokázalo několik na sobě nezávislých studií. V některých případech se jejich účinnost sníží za půl roku až o 73 procent. Odborníci proto radí aplikaci třetí dávky. Ani u ní se ale neví, na jak dlouho imunitu posílí.

reklama

Závěry jednoho z výzkumů věnovaných účinnosti vakcín nyní zveřejnila Americká asociace pro rozvoj vědy v časopise Science. Studie provedená mezi americkými válečnými veterány ukázala, že během sledovaných šesti měsíců – konkrétně od března do září – účinnost jedné z vakcín spadla z 86 na pouhých 13 procent.

Konkrétně se jednalo o vakcínu firmy Janssen. Další zkoumané vakcíny zaznamenaly také významné snížení: o 31 % u Moderny a o 44 % u vakcíny Pfizer. I proto mnozí odborníci doporučují posílit imunitu další dávkou. Na jak dlouho, to ovšem nikdo neví.

„Dosavadní výsledky první studie s posilovacími dávkami ukazují, že posilovací dávka Pfizer má 95,6% účinnost proti infekci ve srovnání se dvěma dávkami nebo placebem,“ uvádí studie. Připouští však, že nadále zůstávají některé neznámé. „Konkrétně jak účinné jsou posilovací vakcíny proti variantě delta a dalším nově vznikajícím variantám, a jak dlouho může imunita po přeočkování trvat,“ dodává.

Ukazuje se také, že očkované osoby mohou šířit nemoc stejně jako neočkované. Podle lékařského časopisu The Lancet je virová nálož u obou skupin prakticky totožná. „Osoby plně očkované s rozvinutou infekcí mají virovou nálož podobnou těm, kdo očkovaní nejsou a mohou infekci velmi účinně přenášet zejména v domácnostech, a to i na další plně očkované osoby,“ podotýká časopis.

To by vysvětlovalo, proč se virus znovu masově šíří i v zemích s vysokou proočkovaností. Posledním příkladem je často citované Dánsko, kde má ukončené očkování více než 85 procent obyvatel. Kvůli prudkému nárůstu případů v posledních týdnech teď vláda po dvou měsících znovu zavádí covid pasy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama

Domácí zpravodajství

STAN navrhl nového ministra průmyslu místo Michalika. Jde o slovenského finančníka

Novým kandidátem hnutí Starosové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo v pondělí hnutí v tiskové zprávě. Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání.

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

reklama