Podvodníci na internetu zkoušejí ukrást příspěvek na dítě
Jakmile se objevila možnost žádat o jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě, podvodníci okamžitě vyrazili do útoku. Česká bankovní asociace ohlásila první úspěšné pokusy o vylákání přístupových hesel k internetovému bankovnictví. O příspěvek je přitom možné žádat teprve od pondělí. Vláda se již problémem zabývá. Experti vyzývají všechny občany k maximální obezřetnosti.
Hackeři evidentně našli způsob, jak parazitovat na dávkovém systému státní správy. „Dostali jsme od ministerstva práce zprávu, že jakmile se spustila výplata příspěvku na dítě, kolují mezi občany podvodné SMS. Textové zprávy vyzývají lidi, aby poskytli údaje a přístupová hesla do internetového bankovnictví,“ potvrdila výkonná ředitelka České bankovní asociace Monika Zahálková.
Čtyři hacknuté účty za minutu. Češi se neumí bránit před kyberútoky, jaké dělají chyby?
Češi neumějí chránit své internetové účty a nedodržují základní bezpečnostní pravidla. I to je důvod, proč jsou pro hackery poměrně snadným terčem. Podvody v digitálním prostoru jsou navíc den ode dne zákeřnější, mnohdy se tváří jako služba bankovních institucí nebo zpráva od správců Facebooku či jiných sociálních sítí. Jakých chyb se čeští uživatelé nejčastěji dopouští při ochraně svých internetových účtů a na co si dát největší pozor?
Textová zpráva nejdříve vyzývá majitele telefonu, aby se po kliknutí na odkaz registroval k dávce. „Jedná se ale o falešný portál. V rámci podvodné žádosti jsou klienti vyzváni, aby vyplnili vedle svého jména také přihlašovací údaje do svého internetového bankovnictví,“ popsal mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.
Díky tomu se podvodníci dostanou do účtu a okamžitě zadají platbu. Projde jim i potvrzovací SMS. „Klienti se bohužel v tu chvíli domnívají, že potvrzují příchozí platbu, ale ve skutečnosti potvrzují platbu odchozí,“ doplnil Hrubý. I když o pětitisícový příspěvek lze žádat teprve od pondělí, bankám se již ozvali první poškození.
„O příspěvku se hovoří několik týdnů a už jsou tady podvodníci. Ti mají naprogramovaný software, který vám tímto způsobem vyluxuje účet,“ sdělil specialista agentury Ipsos pro finanční trh Michal Straka. Problémem se už zabývá vláda. „Jsme v té věci ve velmi úzkém kontaktu s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost,“ prohlásil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Expert na kybernetickou bezpečnost Michal Valášek však ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že instituce podobným podvodům prakticky nemohou zabránit. Lidi pak vyzval k obezřetnosti, zvlášť když po nich někdo požaduje bankovní údaje.