Pozor na podvodníky na internetu
O desítky milionů korun už Čechy připravili podvodníci ze zahraničí, kteří se zaměřují na lidi prodávající staré věci na internetových bazarech. Předstírají zájem o koupi, ve skutečnosti ale chtějí získat přístup k bankovním účtům prodávajících. Ti pak nezřídka přijdou o celé úspory. Jejich trik spočívá v tom, že nabídnou platbu a odvoz věci přes kurýrní službu.
Přesvědčila se o tom i žena z Liberce, která ale měla obrovské štěstí. Její banka zasáhla na poslední chvíli, dřív než podvodníci stačili vyluxovat účet, kam jí právě přišla výplata.
„Prodávala jsem starý nábytek, dala jsem inzerát a hned druhý den se mi přes WhatsApp ozvala zájemkyně. Tvrdila, že je z jiného města, takže by zařídila transakci přes kurýrní službu, kam ona pošle peníze a oni mi je přepošlou dřív, než si ode mě prodávané věci převezmou. A hned mi poslala odkaz na Zásilkovnu, kde jsem měla potvrdit, že platbu přijímám,“ uvedla po CNN Prima NEWS podvedená žena.
Podvodníci ve velkém řádí na internetových bazarech Zdroj: CNN Prima NEWS
Podvodníci ve velkém řádí na internetových bazarech Zdroj: CNN Prima NEWS
Podvodníci ve velkém řádí na internetových bazarech Zdroj: CNN Prima NEWS
Podvodníci ve velkém řádí na internetových bazarech Zdroj: CNN Prima NEWS
Podvodníci ve velkém řádí na internetových bazarech Zdroj: CNN Prima NEWS
Tento postup ji ale nasměřoval do jejího internetového bankovnictví, kam se měla přihlásit. „Udělala jsem to, nepřišlo mi to divné. A pak se začaly dít věci, do pěti minut jsem si všimla, že z mého konta odcházejí všechny peníze na neznámý účet. Než jsem stačila volat banku, volal operátor z banky sám a ptal se, jestli jsem tu transakci zadávala. Řekla jsem, že samozřejmě ne, a on převod zablokoval. Bylo to za vteřinu dvanáct,“ popsala dál podvedená.
Podvodná SMS připravila ženu o 200 tisíc. Co nedělat, aby vás také neobrali?
Kliknutí na odkaz v SMS zprávě, která informovala o údajném přeplatku na dani, stál sedmatřicetiletou ženu 200 tisíc korun. Téměř tolik odešlo z jejího účtu poté, co dostala podvodnou zprávu a řídila se jejími pokyny.
Stránky kurýrní služby i internetového bankovnictví, kam se přes odkaz proklikla, byly falešné, jen stěží rozeznatelné od originálu. Podvodníci sledovali, jak zadává přístupové údaje k internetovému bankovnictví, v přímém přenosu. Stejný způsob odkazů na falešné stránky používají podvodníci i k tomu, aby se dostali k údajům o platebních kartách. V takovém případě v řádu minut vybírají hotovost z bankomatu. Je to velmi promyšlený organizovaný zločin na mezinárodní úrovni.
„Můžete si to představit tak, že někde v zahraničí je velké centrum, kde sedí mnoho operátorů, a ti neustále sledují největší bazarové portály. V okamžiku, kdy se dostanou k údajům o platebních kartách, volají lidem, kteří stojí u bankomatu a v ruce mají dva mobily. Jedním přijímají instrukce a s pomocí vylákaných kódů si na místě v druhém mobilu vytvářejí virtuální kartu a ihned ji použijí k výběru,“ vysvětluje jeden z pražských kriminalistů, kterým se v březnu povedlo pochytat hned sedm mužů, kteří takto vybírali peníze z cizích účtů. V celém byznysu jde přitom jen o pěšáky. Po celé republice policisté řeší stovky obdobných případů.
Proti podvodníkům se snaží bojovat i banky. „Každá banka musí mít ze zákona systém, který poukazuje na podezřelé transakce. My je analyzujeme a v některých případech raději rovnou voláme klientům, jestli skutečně převody peněz zadali,“ řekla Patrik Madle z ČSOB, které se podařilo odhalit pokus o ukradení peněz z účtu ženy z Liberce.
Zachránit peníze se ale nepodaří ve všech případech, policisté i banky proto vyzývají k maximální obezřetnosti. Varováním může v těchto případech být například to, že kupující odmítá s prodávajícím hovořit po telefonu a komunikuje pouze přes sociální síť.