Unikátní nahrávka: Podvodník se vydával za policistu. Z oběti chtěl vylákat celoživotní úspory

Podvodník zachycený telefonem

Kyberpodvodníci hledají různé cesty, jak přesvědčivě obelhat své oběti a vylákat z nich peníze. Nemusí se to dít jen prostřednictvím podvodných e-mailů, rizikové jsou i hovory, ve kterých se podvodníci vydávají za policisty. Vhled do jejich strategie nabízí reportáž Krimi zpráv. V úvodním videu si můžete pustit jedinečnou audionahrávku podvrženého telefonátu.

Krimi zprávám se podařilo získat unikátní audionahrávku, která zachycuje chování kyberpodvodníků. Jeden z nich se během hovoru vydával za pražského kriminalistu a snažil se přesvědčit svou oběť, že pokud nebude spolupracovat, přijde o veškeré peníze uložené v bance.

ČTĚTE TAKÉ: Drama na českém nebi. Boeing nekomunikoval s dispečery, musely vzlétnout stíhačky

Chování podvodníka bylo skutečně přesvědčivé a dokázal svou oběť dostat pod tlak. Celý hovor si můžete poslechnout ve videu v úvodu tohoto článku.

Bronislavu Kmentovi z Hodonína se jednoho dne ozval podvodník, který se v telefonickém hovoru představil jako kriminalista z Prahy. „Volám z celkem závažného důvodu, jelikož jsme dostali oznámení o spáchání trestného činu,“ uslyšel Kmenta.

Údajný kriminalista mu následně sdělil, že si na jeho jméno chtěl někdo půjčit 300 tisíc korun. Podobným způsobem podvodné hovory vždy začínají a cílí na silné emoce.

„Bylo to hodně věrohodné. Věřil jsem, že to je policista. Když řekl: policie Praha, státní zastupitelství plus řekl vyšetřování, přesvědčilo mě to, že má pravdu,“ řekl Kmenta pro Krimi zprávy.

Policie komunikuje oficiálními kanály

Podvodník se snažil svou oběť přesvědčit, že ji chce pomoci a že dojde i ke spojení s bezpečnostním oddělením České národní banky. Následně začal nenápadně zjišťovat, jak se muž přihlašuje k internetovému bankovnictví, kolik má účtů a kolik na nich má peněz.

V tu chvíli si Bronislav Kmenta uvědomil, že v celé situaci něco nehraje a podvodníkovi několikrát položil telefon. „V zákulisí jsem slyšel auta, hlasy, jak se tam baví, až potom mi přišlo, že to je nějaké call centrum,“ popsal hovor.

„Takovým způsobem, jakým vystupoval v telefonických hovorech, policisté rozhodně nevystupují. Komunikujeme oficiálními kanály, což jsou datové schránky, případně doporučené dopisy, nebo dopisy do vlastních rukou,“ komentoval to mluvčí policie Jihomoravského kraje Bohumil Malášek.

Policisté každý den evidují nové případy lidí, kteří podvodníkům naletěli, spolupracovali a nakonec jim poslali stovky tisíc korun v domnění, že ochrání svoje peníze.

I v případě Bronislava Kmenty by to pravděpodobně dopadlo stejně. Muž naštěstí zavěsil, ale pokud by to neudělal a nadále naslouchal radám podvodníků, přišel by nakonec o veškeré úspory.

VIDEO: Jurečka by zvýšil daň z nemovitosti. Nikdo nezbohatl tím, že poškodil bohaté, míní Skopeček

Tagy: