CNN Prima News poezie

poezie

Výpis příspěvků ke štítku „poezie“

REPORTÁŽ: U hrobu básníka Wolkera 100 let od pohřbu. Tady mu zmrzlo srdce, líčila jeho matka

Do hrobu ho spustili před pátou odpoledne, v sobotu 5. ledna 1924. Pohřeb spisovatele Jiřího Wolkera v moravském Prostějově tehdy doprovázely teploty hluboko pod nulou. „Za třeskutého mrazu, kdy pod kroky chodců praskal zledovělý sníh a slzy v očích na víčka přimrzaly,“ líčila počasí během obřadu básníkova matka Zdena. O 100 let později ukazuje teploměr 9 stupňů nad bodem mrazu a svítí slunce.

Mí přátelé už tvoří malý hřbitov, říká spisovatelka ze zákopů. Umírají učitelé i prodavači

Smrt je všudypřítomná již od polsko-ukrajinských hranic. Stačí cestou od přechodu Korczowa/Krakovec dorazit do prvních ukrajinských obcí. Každá vesnice má válečné oběti. „Padlé hrdiny pohřbívají na čestná místa, která jsou ozdobena vlajkami. Jsou nepřehlédnutelná a opravdu je najdete téměř na každém funkčním hřbitově,“ říká o dvě hodiny později v ukrajinském Lvově dobrovolnice a zároveň spisovatelka Kateryna Kalytko. „Když to řeknu obrazně, tak jeden malý hřbitov vlastně tvoří mí padlí přátelé,“ dodá před pouličním graffiti s nápisem Sláva Ukrajině.

Jak rodný otec měl nás rád aneb Básně, které zazněly nad rakví Klementa Gottwalda

Když byl ve čtvrtek 19. března 1953 pohřbíván Klement Gottwald, ze všech stran bylo slyšet, že to byl táta anebo otec. „Jak rodný otec měl nás rád, / do boje za náš šel prvý. / Kéž bych mu mohla srdce dát, / bušící živou krví,“ napsala nad Gottwaldovou rakví dělnická básnířka Marie Kratochvílová. A myslela to vážně. Když Gottwaldovi selhalo srdce, kdyby to prý šlo, ráda by mu darovala svoje.

Leží Milan v cimře a bojí se, že vymře aneb Jak o covidu píší čeští básníci

„Zamčený bar / Rolety zatažený / Hosté ožralí.“ To je ukázka z básně novináře a editora Karla Škrabala, která výmluvně ilustruje, jak Češi během nouzových stavů nedodržovali opatření. Básnířka, herečka a filozofka Anna Luňáková začala poezii z éry pandemie covidu označovat jako pandezii a sestavila sborník, do kterého přispělo 80 českých literátů.