Nová hvězda ZOO se chystá v létě na koncerty s Mirai. Umím být nekorektní a pako, přiznal Opp
poezie
Výpis příspěvků ke štítku „poezie“
Dovol mi, ó Pane, jít na čepované. Pivo je národní poklad a v knize Šnyt o něm básní 401 autorů
Jdu ke Dvořákům na jedno / opravdu dám si jen to jedno / pohlédnu krátce na své dno… / a po sedmém až v nedohledno. Takto o pití piva zvažuje básník J. H. Krchovský. Jeden zlidovělý citát z Jaroslava Haška totiž říká: „Člověk míní, hospoda mění.“ Skupina nadšenců kolem Českého svazu pivovarů a sladoven se teď ale snaží tradiční českou pivní kulturu dostat i na seznam světového dědictví UNESCO. „Zdaleka totiž nejde jen o konzumaci, ale například většina slavných českých básníků měla potřebu o pivu i psát. A možná by tak k zápisu na seznam UNESCO mohla přispět nová antologie Šnyt,“ říká pro CNN Prima NEWS vydavatel knihy Pavel Řehořík, spolumajitel nakladatelství Větrný mlýny.
REPORTÁŽ: U hrobu básníka Wolkera 100 let od pohřbu. Tady mu zmrzlo srdce, líčila jeho matka
Do hrobu ho spustili před pátou odpoledne, v sobotu 5. ledna 1924. Pohřeb spisovatele Jiřího Wolkera v moravském Prostějově tehdy doprovázely teploty hluboko pod nulou. „Za třeskutého mrazu, kdy pod kroky chodců praskal zledovělý sníh a slzy v očích na víčka přimrzaly,“ líčila počasí během obřadu básníkova matka Zdena. O 100 let později ukazuje teploměr 9 stupňů nad bodem mrazu a svítí slunce.
Mí přátelé už tvoří malý hřbitov, říká spisovatelka ze zákopů. Umírají učitelé i prodavači
Smrt je všudypřítomná již od polsko-ukrajinských hranic. Stačí cestou od přechodu Korczowa/Krakovec dorazit do prvních ukrajinských obcí. Každá vesnice má válečné oběti. „Padlé hrdiny pohřbívají na čestná místa, která jsou ozdobena vlajkami. Jsou nepřehlédnutelná a opravdu je najdete téměř na každém funkčním hřbitově,“ říká o dvě hodiny později v ukrajinském Lvově dobrovolnice a zároveň spisovatelka Kateryna Kalytko. „Když to řeknu obrazně, tak jeden malý hřbitov vlastně tvoří mí padlí přátelé,“ dodá před pouličním graffiti s nápisem Sláva Ukrajině.
Jak rodný otec měl nás rád aneb Básně, které zazněly nad rakví Klementa Gottwalda
Když byl ve čtvrtek 19. března 1953 pohřbíván Klement Gottwald, ze všech stran bylo slyšet, že to byl táta anebo otec. „Jak rodný otec měl nás rád, / do boje za náš šel prvý. / Kéž bych mu mohla srdce dát, / bušící živou krví,“ napsala nad Gottwaldovou rakví dělnická básnířka Marie Kratochvílová. A myslela to vážně. Když Gottwaldovi selhalo srdce, kdyby to prý šlo, ráda by mu darovala svoje.
Záběry z bojů. Ukrajinci rozdrtili konvoj ruských výsadkářů, Kyjev zaslal tematickou báseň
Ukrajinci provedli další úspěšný útok na ruskou těžkou techniku. Tentokrát se jim povedlo zdemolovat dva obrněné vozy BMD-2, které pravděpodobně převážely skupinu ruských výsadkářů. Záběry z úderu zveřejnilo ukrajinské ministerstvo obrany společně s kratší básní.
Leží Milan v cimře a bojí se, že vymře aneb Jak o covidu píší čeští básníci
„Zamčený bar / Rolety zatažený / Hosté ožralí.“ To je ukázka z básně novináře a editora Karla Škrabala, která výmluvně ilustruje, jak Češi během nouzových stavů nedodržovali opatření. Básnířka, herečka a filozofka Anna Luňáková začala poezii z éry pandemie covidu označovat jako pandezii a sestavila sborník, do kterého přispělo 80 českých literátů.
Zemřel významný básník Karel Šiktanc, bylo mu 93 let. Od Klause dostal metál
V neděli ráno zemřel básník, textař a bývalý novinář Karel Šiktanc. Oceňovanému umělci bylo 93 let. Smutnou zprávu zveřejnil na svém Facebooku spisovatel Jan Němec. Za svou literární tvorbu získal Šiktanc celou řadu ocenění, mimo jiné dvakrát cenu Jaroslava Seiferta či medaili Za zásluhy od někdejšího prezidenta Václava Klause.
Jsem předstupeň Karla Maye. Náměty mi posílají i děti, říká o svých knihách Pavlásek
Herec a komik Lukáš Pavlásek je nejen vynikající stand-up komik, ale také spisovatel. Napsal několik knížek pro děti, v pořadu CNN Prima NEWS Nový den prozradil, že náměty mu často posílají i samotné děti. „Jsem takový předstupeň Karla Maye,“ říká Pavlásek.
Mluvící roury trčící ze země. Poesiomaty přibydou v dalších českých městech
Ocelové roury, ze kterých po zatočení klikou proudí slova. To jsou tzv. poesiomaty, ze kterých se linou nejen básně, ale i krátké úvahy, próza či specifické zvuky, které se pojí s daným místem a městem. Jejich autorem je kavárník a tvůrce podobných projektů Ondřej Kobza.
Hvězda Slunečné přiznala, že uháněla přítele zprávami. Ukázala jejich hnízdečko lásky
Bára Jánová alias potvora Sylva ze Slunečné nechala nahlédnout do svého soukromí. Do přítele je zamilovaná až po uši a po pár měsících vztahu už spolu mají zařízené hnízdečko lásky. Jak ale tato lovestory začala a kdo koho nakonec doopravdy sbalil?
Zemřel básník Zeno Kaprál, jeden z hlavních představitelů brněnské bohémy
Ve věku 79 let zemřel v pondělí brněnský básník a scenárista Zeno Kaprál. Pro ČTK to uvedla jeho dcera, spisovatelka Dora Kaprálová. Básník narozený 19. října 1941 patřil k hlavním osobnostem brněnské bohémy šedesátých let. Vystřídal mnoho profesí, pracoval jako vychovatel v polepšovně, knihovník, zeměměřič, redaktor nebo pojišťovací agent.
Od hypnózy k levobočkovi. Jaký opravdu byl básník a milovník žen Vítězslav Nezval?
Díky svému postavení mezi tehdejší uměleckou smetánkou, básnickému střevu a temperamentní povaze si Vítězslav Nezval pouhým zarecitováním jediného verše dokázal získat nespočet mladých dam. S jednou byl ženatý, těch vedlejších bylo ale daleko více. Jaký osobní život vedla vůdčí osobnost českého surrealismu, jež se narodila před 120 lety?