CNN Prima News poezie

poezie

Výpis příspěvků ke štítku „poezie“

Leží Milan v cimře a bojí se, že vymře aneb Jak o covidu píší čeští básníci

16. ledna 2022 07:45

„Zamčený bar / Rolety zatažený / Hosté ožralí.“ To je ukázka z básně novináře a editora Karla Škrabala, která výmluvně ilustruje, jak Češi během nouzových stavů nedodržovali opatření. Básnířka, herečka a filozofka Anna Luňáková začala poezii z éry pandemie covidu označovat jako pandezii a sestavila sborník, do kterého přispělo 80 českých literátů.

Zemřel básník Zeno Kaprál, jeden z hlavních představitelů brněnské bohémy

26. října 2020 20:23

Ve věku 79 let zemřel v pondělí brněnský básník a scenárista Zeno Kaprál. Pro ČTK to uvedla jeho dcera, spisovatelka Dora Kaprálová. Básník narozený 19. října 1941 patřil k hlavním osobnostem brněnské bohémy šedesátých let. Vystřídal mnoho profesí, pracoval jako vychovatel v polepšovně, knihovník, zeměměřič, redaktor nebo pojišťovací agent.

Od hypnózy k levobočkovi. Jaký opravdu byl básník a milovník žen Vítězslav Nezval?

26. května 2020 09:02

Díky svému postavení mezi tehdejší uměleckou smetánkou, básnickému střevu a temperamentní povaze si Vítězslav Nezval pouhým zarecitováním jediného verše dokázal získat nespočet mladých dam. S jednou byl ženatý, těch vedlejších bylo ale daleko více. Jaký osobní život vedla vůdčí osobnost českého surrealismu, jež se narodila před 120 lety?