CO ČECH, TO TRENÉR! - 29.5. v 14:29
Šéfkuchař a restauratér Zdeněk Pohlreich říká, že hokejisté jsou pro něj polobozi. Češi podle něj i vzhledem k úspěšné historii mají často pocit, že vítězství a potažmo medaile jsou automatické. Řekl to ve speciálním pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS po výhře Čechů nad Brity. Kromě něj byli hosté i hokejová legenda Petr Klíma a Tomáš Karpov, který má bohaté zkušenosti s hokejem ve Velké Británii.
Pohlreich se ve vysílání CNN Prima NEWS vyznal z obdivu k hokejistům. „Pro mě každej, kdo umí hrát hokej, je polobůh,“ řekl šéfkuchař s tím, že se mu u hokejistů líbí kombinace síly a šikovnosti.
Oproti řadě jiných Čechů prý nebyl po matném startu do turnaje skeptický. „Kvůli historických úspěchům máme pocit, že jsou výhry automatické,“ uvažoval Pohlreich. Poukázal na to, že reprezentace z nehokejových zemí, které jsou na šampionátech považovány za outsidery, se v posledních letech špičkovým týmům přibližují. „Hokej zespoda se strašně vyrovnává,“ řekl šéfkuchař.
Za jednoznačné outsidery pak lze označit hokejovou reprezentaci z Velké Británie, která byla posledním českým soupeřem. Češi nad ostrovním týmem zvítězili bez větších problémů 6:1.
Podle hokejisty Tomáše Karpova, který strávil několik let v anglickém klubu Basingstoke Bison, je pro Brity každý výsledek, který není vyloženě debaklem, skvělý. Britové navíc podle něj měli velmi těžké podmínky na přípravu. „Celý rok ani nehráli. Měli jen dva poháry,“ řekl Karpov a přidal zajímavost: V některých tamních týmech nejvyšší soutěže dodnes figurují hrající trenéři, což je například v Česku věcí spíše pro nižší a neprofesionální soutěže.
Vzhledem k tomu, že britská soutěž letos kvůli pandemii koronaviru stála, se mnozí hráči věnovali nesportovnímu povolání. „Ciaran Long dělal do února v knihovně, aby si vydělal,“ zmínil Karpov svého kamaráda, který nyní Británii na šampionátu reprezentuje. Britové jsou navíc i kvůli pauze doma prý obrovsky namotivovaní.
Má trenér projevovat emoce?
V pořadu Co Čech, to trenér! se hosté také vrátili ke kritice hlavního trenéra národního týmu Filipa Pešána z řad veřejnosti, že na střídačce neprojevuje emoce. Legendární útočník Petr Klíma, který má ve své sbírce i prsten za vítězství Stanley Cupu v NHL z roku 1990, kdy uspěl s týmem Edmonton Oilers, ve vysílání řekl, že on osobně nemá rád, když trenér naopak řve na hráče a nenechá jim prostor na koncentraci. Sám řekl, že se s tlakem a hrou vyrovnával nejlépe tak, když si po střídání mohl odpočinout a zkoncentrovat se. „Všechno se odehrává v kabině, kde se vše připraví na zápas,“ zmínil Klíma.
Jiný způsob než Pešán vyznávali například jeho předchůdce Miloš Říha, který na konci loňského srpna zemřel, či jiný bývalý trenér reprezentace Vladimír Růžička. Emotivní byl rovněž Alois Hadamczik. Klíma poukázal na další úskalí. „Trenéři typu Vláďa Růžička a Miloš Říha řvou na rozhodčí a to pak řve i celá střídačka,“ popsal Klíma. Hráči si pak podle něj mohou hledat cestičku, jak svalit vinu za případný špatný výkon či prohru na muže v pruhovaném.
Karpov vzpomněl, že v anglickém Basingstoke měl kanadského trenéra, který podobně jako Pešán rovněž na střídačce šetřil emocemi. „Chtěl, abychom se soustředili na hru,“ řekl hokejista s tím, že když se ale rozzlobil, tak následně v kabině létaly vzduchem židle.