Pohřeb královny i jako přehlídka tradic a zvyků. Proč měla osobní stráž zbraně obráceně?

Pohřeb královny byl se dal také nazvat přehlídkou královských zvyků a tradic. Rakev zesnulé Alžběty II. například symbolicky zdobila koruna, kterou si panovnice poprvé nasadila při své korunovaci. Majestátně působil také průvod, ve kterém táhlo lafetu s rakví přes 140 námořníků. Jedná se o tradici starou více než sto let.

„Lafetu pošesté v historii táhlo 142 námořníků. Poprvé u pohřbu královny Viktorie. Tam to vzniklo trošku neplánovaně. Protože to bylo 1. února 1901, byla velká zima a koně se splašili a lafetu musel někdo dopravit, využili přítomné námořníky a od té doby to na státních pohřbech dělají,“ sdělil Miroslav Sklenář, bývalý ředitel protokolu Kanceláře prezidenta republiky.

Z předmětů položených na rakvi budila největší pozornost imperiální koruna posetá skoro třemi tisíci diamanty a množstvím dalších drahých kamenů. V průvodu pak bylo k vidění nepřeberné množství barevných slavnostních uniforem. „I to je tradice. Zároveň to ukazuje, že panovnice kdysi dávno byla vrchním velitelem,“ vysvětlil bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Královna zaměstnávala 491 lidí. Významní členové personálu, například strážce kasy nebo vrchní podkoní, šli dokonce v čele průvodu. Rakev doprovázeli i ctihodní pánové ve zbrani, tedy osobní stráž Jejího Veličenstva.

„Oni jdou a mají třeba zbraně obráceně, protože se neútočí. Jedná se o ceremoniální jednotky, které patří ke dvoru,“ doplnil Svoboda.

Londýnské parky navíc pokryly statisíce květin. Symbolicky tam zůstanou navždy. Po zkompostování se totiž do parků zase vrátí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:01

Referenda na Ukrajině nejsou nic jiného než diktátem, řekla šéfka německé diplomacie

09:31

Aktuální ztráty ruských vojsk podle Ukrajiny

09:19

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

08:40

Kyiv Independent: Při ruských útocích v Doněcké oblasti zemřelo šest lidí

Policie na hranicích zadržela 120 migrantů, většina je ze Sýrie. Převaděčům hrozí vězení

Policie zadržela od půlnoci, kdy začaly na hranicích se Slovenskem dočasné kontroly, přes 120 migrantů a sedm převaděčů. Radiožurnálu to před osmou hodinou řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer. Situaci pro vás na místě sleduje i štáb CNN Prima NEWS. Česko zahájilo kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes tuzemsko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici minimálně deset dnů.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Nejen energie, Čechy děsí také drahé bydlení. O stěhování do menšího uvažuje pětina lidí

Více než polovina Čechů pociťuje komplikace s bydlením v souvislosti s rostoucí inflací a zdražováním energií. Obavy o udržení střechy nad hlavou se ale zdaleka netýkají jen těch, kteří žijí ve vlastním. Čtyři z deseti Čechů mají strach, že budou mít problém zaplatit nájem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Instant Research pro Generali Investments.

Domácí zpravodajství

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.