Pohřeb královny v nejstarším pubu ve městě: Štamgasti pláčou, ticho ruší jen čepování piva

Pohřeb královny prožívali mnozí Britové ve svých oblíbených hospodách. V Gosportu na jihu Anglie se štamgasti sešli v nejstarším výčepu ve městě, v pivnici The Fox (Liška) se pivo čepuje již od roku 1735. Během přímého přenosu z pohřbu Alžběty II. tam nikdo nepromluvil ani slovo. Posvátnou úctu rušilo jen čepování piva anebo sody do ginu.

Polední dvě minuty ticha ani nebylo třeba vyhlašovat. Ve starosvětském pubu The Fox v Gosportu drželi skoro dvě hodiny ticha. Štamgasti se sešli už v půl jedenácté britského času, pohřební průvod doprovázený burácením bubeníků a skotskými dudáky se právě přesunoval z Westminsterského paláce do Westminsterské katedrály. Asi dvacítka štamgastů ztichla. A nikdo nepromluvil až do konce smutečního obřadu v kostele. S jedinou výjimkou, když si u pípy poroučeli další pivo anebo gin se sodou, whiskey a jiné nápoje.

Pohřbívali už královnu Viktorii

Majitel výčepu prý chvíli váhal, zda otevřít hospodu v den pohřbu, anebo respektovat všeobecný smutek. Většina hospod v přístavním Gosportu, což je město výčepům přímo zaslíbené díky dlouhé námořnické tradici města, totiž pípy v pondělí zatáhla. „Zavřeno z respektu ke královně,“ vzkazují hospodští na dveřích zavřených pivnic. V The Fox se rozhodli jinak, majitel to zdůvodňuje obrovskou tradicí podniku, který je nepřetržitě v provozu od roku 1735.

Hrdinové i vrazi. Před pohřbem poslední koloniální královny nad hroby britských námořníků

V přístavu Gosport na jihu Anglie stojí už od 18. století největší nemocnice v zemi pro královské námořníky. A vedle obrovský hřbitov pro ty, které se nepodařilo zachránit. Gosport navštěvuji v předvečer pohřbu královny, pohřebiště totiž výmluvně ilustruje dějiny Britského impéria, které se z velké části zhroutilo právě za panování Alžběty II. Teprve s jejím pohřbem tak dějiny píší poslední kapitolu za britským kolonialismem.

„Chodili sem můj děda i strýc. A jejich předci určitě také,“ vypráví šestadvacetiletý Dan C. Je to tradiční konzervativní hospoda, v níž už oplakávali nejednoho britského monarchu. „Když v roce 1901 zemřela královna Viktorie na svém nedalekém letním sídle Osborne House na ostrově Wight, který je na dohled odtud, naložili rakev na vlak právě u nás v Gosportu,“ vyprávějí štamgasti. Konkrétně se tak stalo v zásobovacích skladech britského námořnictva Royal Clarence Yard v Gosportu, kde si královna nechala vybudovat soukromé nádraží. Přímo u mola na ostrov Wight.

Miluji tě, královno. Nyla

Tradice je více, než aby se striktně ctil vyhlášený státní svátek, rozhodli se v hospodě The Fox. Velká Británie sice v den svátku nenápadně vyzvala k uzavření všech živností, nic ale nenařizovala, to v téhle zemi není zvykem. V pivnici Liška na pohřbu Alžběty II. nechtěli vydělat, ale společně se naposledy poklonit královně. A každou chvilku se také některý ze stálých hostů rozplakal.

Téměř všichni byli slavnostně oblečeni, někteří měli na saku připnuté i metály. Gosport je vojenské město, je to základna královské armády, tady má prostě panovnice mimořádnou úctu. Stejně jakou v sousedním Portsmouthu s největším vojenským námořním přístavem ve Spojeném království, v němž kotví i jediné dvě letadlové lodě Velké Británie: Královna Alžběta a Princ z Walesu. V Gosportu zase sídlila ponorková základna, velká kasárna zabírají část města dodnes.

Nálada v pivnici se trochu uvolnila, až když byla rakev s Alžbětou II. vynesena z Westminsterské katedrály. „Byla to dobrá královna,“ shodli se hosté. Totéž si lze přečíst za rohem na hlavní třídě v Gosportu, kde bylo zřízeno pietní místo za královnu. Mezi kyticemi lze najít obrázek malé školačky. S okouzlující dětskou naivitou nakreslila panovnici a k tomu neumělým písmem napsala: „You are a good Queen. Love from Nyla.“

Dojemný vzkaz školačky Nyly asi není třeba překládat. V pivnici The Fox se mezitím roztáčejí další piva. Zda teď štamgasti půjdou domů na sváteční oběd, anebo budou sledovat i obřady na hradě Windsor, to už je na rozhodnutí pietních hostů. Anglie je monarchie zaslíbená pivu, tak kdoví, jak to v Lišce dopadne…

Tagy: