Poslanci a homeoffice (zdroj: CNN Prima NEWS)
Sněmovna by mohla jednat v distančním režimu, navrhla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). U poslanců ale se svým nápadem moc neuspěla. Poslanec Marek Benda (ODS) označil návrh za něco „fakt neuvěřitelného“.
Maláčová svůj návrh přednesla na páteční schůzi Sněmovny. „Sto lidí sedí v jedné místnosti a často tady býváme celé hodiny. Vzhledem k současné pandemické situaci bych apelovala na to, abychom v příštích dnech a týdnech našli řešení, jak zachovat funkčnost Poslanecké sněmovny a zároveň neohrozit zdravotní stav většiny z nás,“ nadnesla Maláčová.
Děsivé svědectví lékařky: Většina pacientů umírá. V nemocnici leží dvacetiletí
Snažíme se ze všech sil, ale většina pacientů s covidem zmírá. S velmi emotivním a děsivým svědectvím v nedělní Partii Terezie Tománkové vystoupila Dagmar Uhlíková, lékařská ředitelka nemocnice v Karlových Varech, která se stará o covidové pacienty.
Jako příklad uvedla jednání vlády, která už rok zasedá v distančním režimu přes počítače. „Myslím, že by měla být vůle najít nějaký režim, jak to zajistit i pro Poslaneckou sněmovnu. Myslím si, že je to důležité. Abychom tady v takovém velkém množství hodiny a hodiny zasedali, tak je epidemiologicky nebezpečné. Myslím si, že bychom měli jít příkladem,“ řekla ministryně.
Její názor podpořil poslanec ČSSD Roman Sklenák. „Souhlasím s tím, co řekla paní ministryně. Nevím, kolik z vás používá aplikaci eRouška. Mně tam naskočily dneska tři rizikové kontakty. Slyšel jsem, že někteří z vás mají pět rizikových kontaktů. Je to všechno ze sálu. Ta situace je skutečně velmi vážná a nemůžeme to zlehčovat,“ prohlásil Sklenák.
Proti se postavil poslanec Benda z ODS. Zkritizoval vládu, že chce rozpustit Parlament. „Představa ministryně vlády, která dovedla zemi do téhle situace, která nám chodí ještě radit, abychom rozpouštěli Parlament, protože přece zvládneme vládnout distančně, tak jak vládne tato vláda, mně připadá fakt úplně neuvěřitelná. Prosím neříkejte to, neříkejte to,“ kroutil hlavou Benda.
Poslanci chodí na testy
Nápad se nelíbil ani šéfovi poslanců KSČM Pavlu Kováčikovi. „V žádném případě bych nesouhlasil s tím, abychom bez patřičných zákonných podkladů, tedy beze změny jednacího řádu, jednali na dálku nebo nějakým jiným způsobem,“ uvedl.
Poslankyně Pirátů Olga Richterová zdůraznila, že poslanci mohou před jednáním chodit na antigenní testy. Piráti i poslanci STAN na ně podle Richterové pravidelně chodí před každou schůzí.
Na antigenní test ve Sněmovně šel i poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher. Právě tam zjistil, že je pozitivní. Podle něj je ale otázkou, kolik zákonodárců se nechává testovat. „Šel jsem na preventivní testy před jednáním v Poslanecké sněmovně. Kolik kolegů také šlo na preventivní testy?“ tázal se řečnicky v nedělní Partii Terezie Tománkové.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) Zdroj: ČTK