Průměrná mzda reálně klesla o čtyři procenta. Ekonom předpověděl, co dalšího nás čeká

Hostem pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS byl ekonom Štěpán Křeček.

Ekonom Křeček k poklesu průměrné mzdy

Průměrná mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí reálně, tedy po zahrnutí inflace, klesla v průměru o 3,7 procenta, vyplývá z odhadů analytiků. Podle poradce premiéra a ekonoma Štěpána Křečka je tento výpočet špatnou zprávou. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že možným řešením by nebylo ani navýšení mezd. Vysoká inflace nás prý bude trápit celý letošní rok.

„Nominální růst vzhledem k inflaci nestačí, mzdy klesají a lidé si tak mohou koupit méně, dochází k poklesu. Je to velice špatná zpráva,“ okomentoval odhady analytiků ekonom Křeček. Dodal, že kdybychom začali mzdy navyšovat, došlo by tím k přiživování inflace.

Vysoká inflace nás prý bude trápit celý letošní rok. „Většinou se to týká především lidí nízké kvalifikace, kde je velká konkurence mezi zaměstnanci, a proto tlak na růst cen není tak vysoký,“ vysvětlil.

Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. V loňském čtvrtém čtvrtletí průměrná mzda vzrostla meziročně o čtyři procenta na 40 135 korun. Reálně, tj. po zohlednění růstu spotřebitelských cen ale měsíční výdělek o dvě procenta klesl.

Jsou ale i oblasti, kde k poklesu průměrné mzdy nedochází. „Vidíme, že některé zaměstnání skokově rostou, například u IT sektoru, který je důležitý pro všechny segmenty a virtualizaci světa,“ popsal dále.

Situace se podle něj bude každé čtvrtletí měnit, nyní se nacházíme v tom nejhorším. „Inflace je opravdu vysoká. Doufejme, že se to zpomalí,“ dodal ve Zprávách CNN Prima NEWS.

Loni v prvním čtvrtletí průměrná mzda stoupla o 3,3 procenta na 35 338 korun. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek reálně stoupl o 1,1 procenta.

Tagy: