Stát si posvítí na zaměstnávání Ukrajinců. Už se objevily první problémy

Výroba párků

Zpřísnění pro uprchlíky

Stát chystá mohutné prověrky pracovních podmínek uprchlých Ukrajinců. Dohlížet chce na rovné zacházení, mzdové podmínky či ochranu zdraví. Do konce roku plánuje stovky takových inspekcí, ukončen byl teprve zlomek z nich. Kontroloři ale narazili na nesrovnalosti v dokumentech i na případy nelegální práce nebo porušení zákazu diskriminace.

Do Česka uprchlo téměř 400 tisíc Ukrajinců, získávají status dočasné ochrany a kromě zdravotní péče a vzdělání i volný vstup na trh práce. Stát proto na konci dubna zahájil prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) kontroly pracovních podmínek zaměstnanců s dočasnou ochranou.

„Orgány inspekce práce zahájily celkem 171 kontrol zaměstnavatelů zaměstnávajících držitele dočasné ochrany z Ukrajiny,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí SÚIP Richard Kolibač s tím, že se prověrky týkají 2 529 uprchlíků z Ukrajiny.

Ukončeno bylo zatím 29 z 171 prověrek a na pochybení narazili kontroloři v 19 případech. U sedmi pracovníků se pochybení týkalo nelegální práce, sedmkrát chyběly v místě práce kopie dokladů prokazující pracovněprávní vztah. Jeden případ se týkal porušení zákazu diskriminace. Protože jde o poměrně čerstvou záležitost, kontroly zatím nevyústily v přestupková řízení nebo pokuty.

Práci v Česku dosud získalo přes padesát tisíc Ukrajinců pod dočasnou ochranou – takové číslo vykázali zaměstnavatelé úřadům práce. Nejčastěji jsou lidé z Ukrajiny zaměstnáni ve výrobě, těžbě, stavebnictví a dopravě. Práci ale získávají i v jiných oborech, CNN Prima NEWS nedávno přinesla zprávu o čtyřech Ukrajinkách, které nabízejí ukrajinské specialisty v pražském bistru.

Největší problém je čeština

Největší bariérou zaměstnání Ukrajinců je znalost češtiny, ale i hlídání pro malé děti, uvedl nedávno Svaz průmyslu a dopravy ČR. Problémy s českým jazykem komplikují zaměstnávání uchazečů z Ukrajiny 60 procentům firem, které svaz oslovil.

„I když se firmy snaží své nové zaměstnance neformálně v češtině vzdělávat, měla by jazyková výuka z pohledu Svazu průmyslu a dopravy být plošná, kvalitní a dostupná pro kohokoli, kdykoli a kdekoli, tedy s možností přehrávání ze záznamu,“ uvedl viceprezident svazu Jan Rafaj.

Stát by měl využít celoplošné veřejnoprávní sdělovací prostředky tak, jak to učinil například na začátku pandemie při výuce dětí na dálku, dodal.

Tagy: