Hraniční přechod u Hrádku nad Nisou policie uzavřela (zdroj: CNN Prima NEWS)
Česká policie uzavřela kvůli protestu na podporu těžby v hnědouhelném dolu Turów ve 14:15 vjezd do Polska u Hrádku nad Nisou na Liberecku. Protest by měl trvat minimálně do 18:00, kolona vozidel pomalu jezdí mezi kruhovými objezdy v Kopačově (Kopaczowě) a Sieniawce nedaleko hranic. Provoz na hranici z české strany je zatím plynulý, bez front. Projíždějící auta posílají policisté zpět.
Policie českým řidičům doporučuje, aby zvolili jinou trasu. „Využijte k cestě do Polska nebo do Německa hraniční přechody Harrachov a Rumburk,“ řekla už dříve regionální mluvčí policie Ivana Baláková. Protest se dnes možná rozšíří i na česko-polský hraniční přechod Habartice–Zavidów nedaleko Frýdlantu na Liberecku. Průjezdu aut po silnici 13 by měli bránit přecházející lidé. „Aktivisté vyzývají na sociálních sítích své spoluobčany k tomu, aby se zde procházeli po přechodu pro chodce a znemožnili tím autům projet do Polska,“ uvedla Baláková.
Důvodem protestu svolaného organizací Ruce pryč od Turówa je fakt, že soud EU nařídil uzavření dolu Turów jako předběžné opatření do vydání verdiktu, kterým má rozhodnout o české žalobě. Podobný protest se uskutečnil u hranic i 22. března. Také tehdy desítky polských aut projížděly nepřetržitě mezi kruhovými objezdy na polské straně. Bránily tím vjezdu na polskou silnici 332, jež navazuje na českou I/35, kterou k cestě do Polska a sousedního Německa využívají stovky řidičů, zejména kamionů.
Důl Turów v polském příhraničí nedaleko Hrádku nad Nisou zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu, obojí vlastní společnost PGE. České úřady se na unijní justici obrátily letos v únoru s žalobou proti rozšiřování dolu, které podle nich ohrožuje kvalitu pitné vody pro obyvatele Libereckého kraje. Polsko podle české strany porušuje unijní právo tím, že umožnilo pokračování těžby bez posouzení jejího vlivu na životní prostředí. Varšava to odmítá a nedávno schválila prodloužení provozu dolu do roku 2044. Důl uzavřít nechce. Polský premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že uzavření dolu a elektrárny by ohrozilo energetickou bezpečnost Polska a připravilo o práci 5 000 lidí.
Poláci protestují za těžbu v Turówě, policie zavřela hraniční přechod u Hrádku nad Nisou. Zdroj: CNN Prima NEWS
Morawiecki po pondělním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) v Bruselu uvedl, že dohoda je blízko. „Ve výsledku této dohody ČR souhlasila, že stáhne žalobu podanou k Soudnímu dvoru EU. Tato dohoda počítá především s dlouhodobými projekty s účastí polské strany ve výši do 45 milionů eur (asi 1,1 miliardy Kč), se spolufinancováním těchto projektů polskou stranou,“ řekl polský premiér podle agentury PAP. Podle dnešního vyjádření Babiše ale Česká republika nestáhne žalobu na Polsko. „Žádnou žalobu stahovat nebudeme... Nic takového nebude, to vylučuji,“ prohlásil Babiš. Na tahu je nyní podle něj polská strana, aby navrhla možné řešení.