Padesátiletý zájemce o řidičský průkaz neprošel v Polsku ani na 192. pokus přes teoretické zkoušky k jízdám. Do svého studia v autoškole již investoval v přepočtu kolem 35 tisíc korun.
Lokální média píší o muži z města Piotrków Trybunalski ležícího 150 kilometrů jihozápadně od metropole Varšavy jako o odhodlaném příznivci motorismu a označují ho za fanouška aut. I přes své neúspěchy je proslul a prý také oblíbený.
Na jeho již 192. nezvládnutý pokus projít teoretickou zkouškou reagovala Michaela Sováková, spolumajitelka pražské Autoškoly Soví hrad. „Ne, to není možné,“ řekla s úsměvem. Případ ji prý utvrzuje v tom, že hodně záleží na samotné autoškole, jejích majitelích a učitelích. „Za šest let, co ji provozujeme, neprošli přes teoretickou část na první pokus jen čtyři lidé. Nemáme zájem – jako některé autoškoly – studenty zdržovat a studium protahovat,“ doplnila.
V Polsku je však situace většinou jiná, podle tamních médií propadne u teoretických testů každý druhý. V Německu pak každý třetí, píše deník Bild.
Čísla našich sousedů překvapují předsedu Asociace autoškol ČR Aleše Horčičku. „Odhaduji, že přes teoretickou část projde u nás devět z deseti zájemců. Jiný poměr je pak u jízd, kde je to zhruba padesát na padesát,“ uvedl.
To zhruba odpovídá oficiálním údajům ministerstva dopravy. „Podle statistiky 20 procent žadatelů při zkoušce z předpisů na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy neuspěje a musejí zkoušky opakovat. Tento údaj potvrzuje, že je nutné se na zkoušku dobře připravit. A vzhledem k tomu, že otázky pokrývají to, co potřebuje řidič při provozu znát, rozhodně nestačí ‚biflování‘,“ poznamenal tiskový mluvčí ministerstva František Jemelka. U praktických jízd s výcvikovým vozidlem neuspěje v Česku 34 procent žadatelů.
„Úspěšnost a složení závěrečných zkoušek včetně jízd je i vizitkou autoškoly. Nejhorší případ, který jsme zaznamenali – že muž složil praktickou část až na čtvrtý pokus,“ dodala Sováková.