Policejní a hasičské odbory budou protestovat před ministerstvem. Zvýšení platů jim nestačí

ředseda Unie bezpečnostních složek Aleš Lehký

Zvýšení platů odborům nestačí

Unie bezpečnostních složek (UBS) ani po příslibu ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) na zvýšení platů policistů a hasičů o 2 500 korun neustoupila od plánovaného protestu ve čtvrtek 21. listopadu před budovou ministerstva. V sobotu to oznámil předseda UBS Aleš Lehký. Odbory podle svého vyjádření na webu chtějí nadále upozornit na nízké platy policistů, hasičů i dalších příslušníků a zaměstnanců sborů.

Rakušan ve čtvrtek po jednání se zástupci odborů uvedl, že policisté a hasiči dostanou příští rok kromě již slíbených 1 500 korun navíc v tarifní složce ještě tisícikorunový stabilizační příspěvek. Zvýšení platů se týká i dalších bezpečnostních sborů. Odbory to považují za posun, podle čtvrtečního vyjádření Lehkého si však částku představovaly mnohem vyšší. Ministr dříve sliboval desetiprocentní nárůst platů.

DÁLE ČTĚTE: Učitelům vzrostou od ledna platy o sedm procent. Ostatním o 1400 korun, navrhla vláda

Protest Unie bezpečnostních složek podpořily i další odborové organizace včetně strážníků. „Účelem protestní akce je zejména upozornit na dlouhodobé podfinancování bezpečnostních sborů a nedostatečné finanční ohodnocení příslušníků a zaměstnanců bezpečnostních sborů a současně i strážníků obecních a městských policií,“ uvedla UBS.

Upozornit chce také na špatnou personální situaci v některých sborech a velkou byrokracii u policie.

Ministr vnitra považuje plánovaný nárůst o 2 500 korun v současné době za maximum možného. Platy se mají zvedat o pět procent i v letech 2026 a 2027, příslušníkům podle Rakušana zůstane po tyto roky také stabilizační příspěvek. Lehký ale označil rozdělení prostředků za balancování na hraně. Příslušníci by chtěli mít celé zvýšení platů v tarifní složce.

Kvůli nízkým platům a rostoucí byrokracii protestovali někteří policisté již na začátku listopadu. V případech, kdy jim to zákon dovoloval, například neukládali pokuty. Místopředseda odborové organizace bezpečnostních sborů a organizátor protestů Martin Červenka dříve uvedl, že protestující žádají zvýšení platů o 4 000 korun. Upozornil na to, že podle něj raketově roste počet policistů, kteří od sboru odcházejí do tří let od vzniku služebního poměru. Nedokážou se z platu uživit a musí si hledat jinou práci, uvedl.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Babišova smršť útoků na vládu: Nenávidí důchodce. Ministry bych nezaměstnal ani na pumpě

Tagy:
policie práce politika Andrej Babiš Vít Rakušan odbory vláda Aleš Lehký Martin Červenka trestná činnost, právo a spravedlnost konflikt, válka a mír vymáhání práva občanské protesty pracovní spor pracovní vztahy pracovní stávka