reklama

Policie opět řeší kauzu otravy devíti pacientů v nemocnici ve Frýdlantu

Policie se znovu zabývá kauzou otravy krve devíti pacientů v nemocnici ve Frýdlantu na Liberecku. Mediálně ostře sledovaný případ ze sklonku roku 2018 přitom v září loňského roku kriminalisté odložili s tím, že se nepodařilo nalézt konkrétního viníka. Proti tomu ale podali stížnost poškození pacienti. Podle zjištění CNN Prima NEWS jim státní zástupkyně dala za pravdu a věc vrátila k dalšímu došetření.

reklama

Policisté mají pokyn oprášit spis, na který už dali razítko „odloženo“. Znovu mají pátrat po tom, kdo může za otravu krve devíti pacientů, z nichž někteří málem nepřežili. To je případ i otce Štěpánky Hrdličkové.

„Nepoznávala jsem ho, stejně jako on nepoznával nás, podle mě to byla prostě ležící mrtvola na posteli. Když jsme tam přijeli poprvé, tak nám říkali doktoři, že nikdo neví, jak bude poškozený mozek, ale že máme doufat, tak jsme všichni věřili a doufali,“ řekla CNN Prima NEWS.

Všichni pacienti podstoupili v krátkém sledu po sobě banální zákrok na stejném operačním sále. Spekulovalo se o tom, že za otravu krve mohlo velké balení přípravku k uspání před operací, do kterého se dostala bakteriální infekce. Vyšetřování to ale jednoznačně nepotvrdilo. Co přinese nové zkoumání, zatím není jasné.

Historie kauzy

Klíčové v celé věci bude posouzení znalců, těch kriminalisté oslovili hned několik. Podle dozorové státní zástupkyně ale experti neměli možnost vyjádřit se ke všem nashromážděným důkazům.

K tématu

Vedoucí Okresního státního zastupitelství v Liberci Lukáš Pauldura popsal, v čem jeho kolegyně shledala nedostatky. „Znalecké posudky byly vypracovány na základě ne zcela kompletního spisového materiálu a znalcům by měl být dán prostor, aby reagovali na nově opatřené důkazy ve spise,“ vysvětlil Pauldura. Některé důkazy policie podle něj opatřila v době, kdy už byly posudky hotové.

Odškodnění

Podle Karla Šípka, který měl ze všech poškozených nejlehčí průběh otravy, je důležité najít konkrétního viníka. „Aby to byl precedens, aby za to někdo byl potrestaný, aby se takové věci nemohly dít, aby se to nedalo schovat, aby se to už nikdy neopakovalo,“ řekl.

Nemocnice ale mezitím změnila majitele. Od firmy EUC ji koupila Krajská nemocnice Liberec, která teď s pacienty jako její nástupce jedná o odškodnění. Otec Štěpánky Hrdličkové ale s částkou, kterou vypočítala pojišťovna nemocnice, spokojený není. „Nabídli nám 44 tisíc a nějaké drobné,“ řekla Hrdličková.

Nakolik může současné obnovení vyšetřování ovlivnit případnou výši odškodného pro pacienty, zatím jasné není.

Další hlavní zprávy

reklama
Vědí o tom kulový, je to jak u debilů. Filip se rozčílil kvůli Dukovanům a varování BIS
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Razie v nelegálním pražském baru plném cizinců: Ke vstupu potřebovali tajné heslo
Rozvolnění má být předvídatelné, radí Zeman. Vláda stejně mlží do poslední chvíle
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama