reklama

Policie opět řeší kauzu otravy devíti pacientů v nemocnici ve Frýdlantu

Policie se znovu zabývá kauzou otravy krve devíti pacientů v nemocnici ve Frýdlantu na Liberecku. Mediálně ostře sledovaný případ ze sklonku roku 2018 přitom v září loňského roku kriminalisté odložili s tím, že se nepodařilo nalézt konkrétního viníka. Proti tomu ale podali stížnost poškození pacienti. Podle zjištění CNN Prima NEWS jim státní zástupkyně dala za pravdu a věc vrátila k dalšímu došetření.

reklama

Policisté mají pokyn oprášit spis, na který už dali razítko „odloženo“. Znovu mají pátrat po tom, kdo může za otravu krve devíti pacientů, z nichž někteří málem nepřežili. To je případ i otce Štěpánky Hrdličkové.

„Nepoznávala jsem ho, stejně jako on nepoznával nás, podle mě to byla prostě ležící mrtvola na posteli. Když jsme tam přijeli poprvé, tak nám říkali doktoři, že nikdo neví, jak bude poškozený mozek, ale že máme doufat, tak jsme všichni věřili a doufali,“ řekla CNN Prima NEWS.

Všichni pacienti podstoupili v krátkém sledu po sobě banální zákrok na stejném operačním sále. Spekulovalo se o tom, že za otravu krve mohlo velké balení přípravku k uspání před operací, do kterého se dostala bakteriální infekce. Vyšetřování to ale jednoznačně nepotvrdilo. Co přinese nové zkoumání, zatím není jasné.

Historie kauzy

Klíčové v celé věci bude posouzení znalců, těch kriminalisté oslovili hned několik. Podle dozorové státní zástupkyně ale experti neměli možnost vyjádřit se ke všem nashromážděným důkazům.

Vedoucí Okresního státního zastupitelství v Liberci Lukáš Pauldura popsal, v čem jeho kolegyně shledala nedostatky. „Znalecké posudky byly vypracovány na základě ne zcela kompletního spisového materiálu a znalcům by měl být dán prostor, aby reagovali na nově opatřené důkazy ve spise,“ vysvětlil Pauldura. Některé důkazy policie podle něj opatřila v době, kdy už byly posudky hotové.

Odškodnění

Podle Karla Šípka, který měl ze všech poškozených nejlehčí průběh otravy, je důležité najít konkrétního viníka. „Aby to byl precedens, aby za to někdo byl potrestaný, aby se takové věci nemohly dít, aby se to nedalo schovat, aby se to už nikdy neopakovalo,“ řekl.

Nemocnice ale mezitím změnila majitele. Od firmy EUC ji koupila Krajská nemocnice Liberec, která teď s pacienty jako její nástupce jedná o odškodnění. Otec Štěpánky Hrdličkové ale s částkou, kterou vypočítala pojišťovna nemocnice, spokojený není. „Nabídli nám 44 tisíc a nějaké drobné,“ řekla Hrdličková.

Nakolik může současné obnovení vyšetřování ovlivnit případnou výši odškodného pro pacienty, zatím jasné není.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čeká nás těžká třetí vlna, tvrdí vědec. Popsal pět rizik, které byste neměli podcenit
Slovensko

Čeká nás těžká třetí vlna, tvrdí vědec. Popsal pět rizik, které byste neměli podcenit

Uznávaný slovenský vědec Pavel Čekan, který za svou práci během pandemie získal státní vyznamenání od prezidentky Zuzany Čaputové, tvrdí, že odborná diskuse o výhodách očkování je u cíle. Všechny argumenty ve prospěch očkování proti covidu podle něj již zazněly. Na Facebooku se rozhodl ještě naposledy veřejně vyzvednout smysl vakcinace, a to na velmi jednoduchém příkladu. Uvedl několik faktorů, které v případě nákazy neočkovaných rozhodují o úrovni průběhu onemocnění.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Osahával a líbal ženu, musela se schovat v hotelu. Pražští policisté po útočníkovi pátrají

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie dnes zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Sen každého motoristického šílence. Luxusní vila nabízí svůj polygon a garáž plnou strojů

Po celém světě dnes lze nalézt nejrůznější a nejbláznivější zařízení, v nichž lze trávit volný čas. Když má člověk peníze, může si pronajmout úplně všechno, od ledového království přes luxusní jachtu až po podmořské apartmá. Pokud je ale motoristický šílenec, pak rozhodně sáhne po překrásné vile v americkém státě Missouri, která je stavěná až pro 16 hostů a má úplně všechno, co by si zarytý „petrolhead“ mohl jen přát. Třeba i vlastní polygon.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš: Opozice ohrozila životy našich občanů. Kde berete tu drzost? reagoval Rakušan

Ostrý střet vyvolala debata o pandemickém zákoně, který schválila v tomto roce Poslanecká sněmovna. „Opozice udělala všechno, aby nám zazdila prodloužení nouzového stavu. Ohrozila životy našich občanů,“ řekl premiér Andrej Babiš v pořadu Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. „Že máte drzost tohle říct. Máte na podrážce otisk bílého kříže,“ kontroval předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Předjíždění cyklistů přes plnou čáru? Stále není jasno, nová vyhláška se upravuje

Přestože předepsaná vzdálenost 1,5 metru při předjíždění cyklistů ještě nevstoupila v platnost, už vzbudila řadu kontroverzí. Novela zákona přesně uvádí, kolik řidič za přestupek zaplatí, jak budou ale policisté přestupky kontrolovat, zatím neobjasnila. Nyní se ministerstvo dopravy snaží v zákoně upravit i pravidla o předjíždění cyklistů přes plnou čáru.

reklama