Politické strany, svobodní liberálové (FDP) a Zelení, podporují legalizaci konopí v Německu, sociální demokracie (SPD) hodlá představit nový modelový projekt. Policejní odbory však v povolení konzumace konopí vidí velké nebezpečí.
Po zářijových volbách do německého Spolkového sněmu dojde s velkou pravděpodobností ke změně v politické orientaci vládnoucího uskupení. Křesťansko-demokratickou kancléřku Angelu Merkelovou podle všeho vystřídá levicově orientovaný Olaf Scholz, šéf ve volbách vítězné SPD.
Vyjednávací týmy všech tří subjektů vedou již tři týdny tzv. sondovací jednání. Zástupci policejních odborů je však před legalizací konopí varují. „Musíme skoncovat s tím přikrášlováním jointů,“ uvedl v rozhovoru pro Neue Osnabrücker Zeitung Oliver Malchow, předseda Policejních odborů, a doplnil: „Nedává žádný smysl vedle legálního, ale nebezpečného alkoholu otevírat dveře dalším riskantním a podceňovaným drogám.“
Legalizace této drogy by podle něj navíc neodstranila obchodování na černém trhu. „Zejména u mladých lidí může konzumace konopí vést ke značným zdravotním problémům a sociálním konfliktům,“ řekl dále Malchow.
Zelení ve svém volebním programu oznámili, že chtějí prostřednictvím zákona o kontrole konopí umožnit regulovaný prodej ve specializovaných obchodech s licencí. FDP vyzvala k řízenému uvolňování konopí a zasazuj se o povolení držení a spotřeby konopí plnoletými osobami.
Zákaz usnadnil přístup k tvrdším drogám
Zákaz údajně kriminalizuje nespočet lidí, váže obrovské policejní zdroje a usnadňuje přístup k tvrdším drogám prostřednictvím nelegálních kontaktů s dealery.
SPD naopak podporuje „regulovanou distribuci“ dospělým v rámci modelových projektů.
Německý policejní svaz (DPolG) se rovněž ostře postavil proti liberalizaci užívání konopí. „Byl by to začátek zamlžené budoucnosti místo přechodu k modernímu Německu, pokud by se tento projekt dostal do koaliční smlouvy jednajících stran,“ pravil šéf DPolG Rainer Wendt. V souvislosti s tím varoval také před nárůstem dopravních nehod.