Policie zadržela kvůli útoku v Nice 6 lidí. Střelec z Lyonu je stále na svobodě

Útok ve francouzském Nice

Ve Francii zatkli kvůli čtvrtečnímu útoku v Nice další dva lidi, i s podezřelým útočníkem je jich už ve vazbě šest. Pokračuje také vyšetřování sobotní střelby na pravoslavného kněze v Lyonu, kde byl dnes podle agentury AFP propuštěn člověk zadržený v sobotu po incidentu. Stav postřeleného kněze zůstává kritický.

Do jednoho kostela v Nice, kde v bazilice Nanebevzetí Panny Marie pachatel ve čtvrtek nožem zabil tři lidi, dnes přišlo na mši ke dni Památky zesnulých mnoho věřících. „Přiznávám, že jsem měla strach sem jít, je ale potřeba ukázat, že strach nemáme, řekla devětačtyřicetiletá věřící Claudia, kterou ujistilo množství policistů střežících kostel.

Z útoku v Nice je podezřelý jednadvacetiletý Tunisan, jehož policisté při zásahu zranili a který je teď v nemocnici. Byl vzat do vazby stejně jako dalších pět lidí zatýkaných postupně. Dva poslední byli zadrženi v Grassu na jihovýchodě Francie, jde o muže ve věku 65 a 25 let. U všech zadržených se zjišťuje jejich možné napojení na útočníka.

Tunisan připlul 20. září s dalšími uprchlíky do Itálie, do Francie odjel krátce před útokem. Případ se vyšetřuje jako teroristický čin, takže vazba může trvat čtyři dny. Francouzská média s odkazem na zdroje blízké vyšetřování uvádějí, že byl Tunisan viděn den před útokem u baziliky v doprovodu dvou lidí, kteří jsou mezi zadrženými. Noc strávil v domě poblíž baziliky.

Ministr vnitra Gérald Darmanin v rozhovoru s listem Voix du Nord řekl, že útočník do Francie přijel jednoznačně s úmyslem zabíjet. „Byl na území jenom několik hodin, přijel zjevně zabíjet. Jak jinak vysvětlit, že se hned po příjezdu vyzbrojil několika noži?“ řekl ministr. „Zjevně nepřijel, aby zde získal (imigrační) doklady.“ Ministr zopakoval, že vládě předloží návrh na zrušení Kolektivu proti islamofobii ve Francii (CCIF), což je jedna z muslimských organizací, o jejichž zrušení se ve Francii uvažuje kvůli jejich radikálnímu zaměření. Organizace BarakaCity, která údajně propagovala radikální islám, už zrušena byla a prezident Emmanuel Macron to označil za důležitou etapu v boji proti terorismu.

Darmanin v rozhovoru také řekl, že Francie posílí kontrolu na hranici a že dalších několik set policistů bylo už vysláno na hranici s Itálií. „Na rozdíl od krajní pravice ale nechci považovat všechny cizince za teroristy. Nemůžeme zjednodušovat,“ řekl.

Agentura AFP informovala, že někteří muslimové dávají s jednáním útočníků najevo nesouhlas. V Toulouse se dnešní mše za zesnulé zúčastnilo několik imámů a jejích příbuzných. „Ti lidé, kteří nemají rozum ani duši, chtějí prosadit nový výklad koránu. Rozhodně je odsuzujeme,“ řekl imám z toulouské mešity, který stál při mši vedle faráře.

Francie po útoku v Nice znásobila hlídky u kostelů, kvůli epidemii způsobené šířením koronaviru přitom zavedla přísnou uzávěru mnoha institucí. Po dobu Památky zesnulých ale ponechala kostely otevřené, po pondělních obřadech se na měsíc zavřou.

Pachatel stále na svobodě

V Lyonu byl v sobotu postřelen protestantský kněz původem z Řecka, který má vážná zranění. Podezřelého muže zadrženého krátce po incidentu ale dnes policie propustila. „Za současného stavu vyšetřování nám nic nedovoluje předpokládat zapojení (zadrženého) do činů, z nichž byl podezřelý,“ uvedla prokuratura. Bez dalších podrobností dodala, že zdravotní stav podezřelého neumožňoval držet ho dál ve vazbě.

Knězův stav zůstává kritický. Motiv činu není jasný, kauza se nevyšetřuje jako teroristický čin, ale jako pokus o vraždu. Podle médií měl postřelený kněz dlouhodobý právní spor s bývalým mnichem usvědčeným z pomluvy. Vedení řecké ortodoxní církve zraněného identifikovalo jako otce Nikolaose Kakavelakise. Brzy se měl vrátit do Řecka.

Tagy: