Vjel jsem do města plného sutin a záblesků elektřiny. Policista popsal zásah po tornádu

Policista Ladislav Hemza pomáhal v obcích, které zasáhlo tornádo

Policista byl oceněn za pomoc při tornádu

Uběhl rok ode dne, kdy některé obce na Břeclavsku a Hodonínsku zasáhlo ničivé tornádo. Přírodní živel tehdy zabil šest lidí. Další stovky utrpěly zranění. V oblasti pomáhali mimo jiné i policisté. Jedním z nich byl Ladislav Hemza, který má dodnes před očima obraz totální zkázy, bezmoci, ale i velké vlny solidarity.

V osudný červnový den měl policista Ladislav Hemza dávno po službě. Jako člen zastupitelstva v té době seděl na radnici v Břeclavi a těšil se na svou rodinu. Jenže stačil jeden telefonát a jeho plány vzaly za své.

„V první fázi to byla informace, že přes Břeclav přešly velký kroupy. Honem jsem sedl do auta. Sešel jsem se s dalšími vedoucími, domluvili jsme se a ihned jsme vyráželi do terénu. Já jsem jel do Moravské Nové Vsi. Přirovnávám to k takové apokalyptické scenérii, že jsem vyjížděl do temného města plného sutin a záblesku elektřiny,“ uvedl pro CNN Prima NEWS policista.

Byla to pro něj velice těžká situace. „Vzpomínám si na ta zbořeniště, na ty lidi – mnohé bezmocné. Sbírali tam ty sutiny, probírali se tím, bylo to emotivní, ale myslím, že jsem si to moc neuvědomoval. Furt jsem byl najetý v té policejní linii, že je tady potřeba něco udělat a jdeme za tím,“ upřesnil.

Po hurikánech dostanou jména i vlny veder. Jako třetího ve Španělsku použijí Václava

Španělská Sevilla se stane prvním městem na světě, které začne pojmenovávat vlny horka a třídit je podle závažnosti. Učiní tak v rámci projektu, který má zkoumat, jak nejlépe přizpůsobit městské prostředí na vlny veder, uvedla agentura Reuters. Město projekt ohlásilo pár dní poté, co velkou část španělského území zasáhla vlna mimořádného tepla, kterou meteorologové označili za předčasnou.

Během první noci začaly do ulic v tornádem zasaženém území vyrážet společné policejní hlídky. S hasiči i zdravotníky se snažili zachraňovat v sutinách zasypané lidi a pomáhat zraněným. Zároveň hlídali, aby nikdo nezneužil neštěstí druhých.

„Spíš jsme to nazývali jako takové přesouvání věcí, protože někdo si půjčil pilu a samozřejmě ve vedlejším domě taky potřebovali uřezat trám, tak si zase oni půjčili pilu. My, když jsme tu pilu pak hledali, tak jsme ji našli třeba v pátém domě, ale musím říct, že nějaké rabovaní jsme tam nezažili,“ popsal Ladislav.

Někteří z policistů po běžné službě vyměnili uniformu za montérky a v práci pokračovali i ve svém volnu. Řada z nich pak strávila v tornádem zasažených obcích ještě další měsíce. Ladislav byl jedním z těch, kteří za pomoc při záchranných pracích i při likvidaci následků živelné katastrofy obdrželi několik cen. Následně se stal i policistou roku.

„Mám z nich obrovskou radost, vážím si toho, vážím si všech lidí na územním odboru, policistů, občanských zaměstnanců, všech, co se na tom podíleli a pomohli. Vždycky asi ta cena bude spojená s tornádem, s tím neštěstím lidí,“ doplnil.

Nebývalá solidarita a dobro, které se v lidech projevilo, Ladislavovi ukázalo, že na tom jako národ nejsme tak špatně, jak se někdy říká.

Tagy: