Policista byl oceněn za pomoc při tornádu
Uběhl rok ode dne, kdy některé obce na Břeclavsku a Hodonínsku zasáhlo ničivé tornádo. Přírodní živel tehdy zabil šest lidí. Další stovky utrpěly zranění. V oblasti pomáhali mimo jiné i policisté. Jedním z nich byl Ladislav Hemza, který má dodnes před očima obraz totální zkázy, bezmoci, ale i velké vlny solidarity.
V osudný červnový den měl policista Ladislav Hemza dávno po službě. Jako člen zastupitelstva v té době seděl na radnici v Břeclavi a těšil se na svou rodinu. Jenže stačil jeden telefonát a jeho plány vzaly za své.
Policista Ladislav Hemza pomáhal v obcích, které zasáhlo tornádo Zdroj: CNN Prima NEWS
Policista Ladislav Hemza pomáhal v obcích, které zasáhlo tornádo Zdroj: CNN Prima NEWS
Policista Ladislav Hemza pomáhal v obcích, které zasáhlo tornádo Zdroj: CNN Prima NEWS
Policista Ladislav Hemza pomáhal v obcích, které zasáhlo tornádo Zdroj: CNN Prima NEWS
Tornádo na jižní Moravě napáchalo škody za stovky milionů korun Zdroj: Youtube.com / Petr Veselý
Lužice bezprostředně po tornádu, Velkomoravská ulice Zdroj: Ivan Motýl
Lužice, Velkomoravská ulice. Stejné místo po šesti měsících Zdroj: Ivan Motýl
Vesnice na jižní Moravě po tornádu Zdroj: CNN Prima NEWS
Nádraží v Lužicích po šesti měsících, stále se opravuje. Zdroj: Ivan Motýl
Dům manželů Svobodových v Lužicích po tornádu Zdroj: Ivan Motýl
Zničené nádraží po tornádu Zdroj: Ivan Motýl
Andrej Babiš a Karel Havlíček na jižní Moravě Zdroj: Profimedia.cz
Poškozené hroby v obci Hrušky Zdroj: ČTK
V postižených obcích se nyní lidé zaměřují na opravy svých domovů. Zdroj: CNN Prima NEWS
Lužice, 25. června, beznaděj ve Velkomoravské ulici Zdroj: Ivan Motýl
Stejné místo o uplynulých svátích. Sídlo Moravských naftovcýh dolů v Lužicích - MND Drilling Services. Zdroj: Ivan Motýl
Další výev z Lužic den po tornádu, 25. červen. Zdroj: Ivan Motýl
Den po tornádu, 25. červen. Sídlo Moravských naftovcýh dolů v Lužicích - MND Drilling Services. Snímek, který nepotřebuje komentář. Zdroj: Ivan Motýl
Tornádo na jižní Moravě Zdroj: Profimedia.cz
Lužice, 25. června, apokalypsa v centru obce Zdroj: Ivan Motýl
„V první fázi to byla informace, že přes Břeclav přešly velký kroupy. Honem jsem sedl do auta. Sešel jsem se s dalšími vedoucími, domluvili jsme se a ihned jsme vyráželi do terénu. Já jsem jel do Moravské Nové Vsi. Přirovnávám to k takové apokalyptické scenérii, že jsem vyjížděl do temného města plného sutin a záblesku elektřiny,“ uvedl pro CNN Prima NEWS policista.
Byla to pro něj velice těžká situace. „Vzpomínám si na ta zbořeniště, na ty lidi – mnohé bezmocné. Sbírali tam ty sutiny, probírali se tím, bylo to emotivní, ale myslím, že jsem si to moc neuvědomoval. Furt jsem byl najetý v té policejní linii, že je tady potřeba něco udělat a jdeme za tím,“ upřesnil.
Během první noci začaly do ulic v tornádem zasaženém území vyrážet společné policejní hlídky. S hasiči i zdravotníky se snažili zachraňovat v sutinách zasypané lidi a pomáhat zraněným. Zároveň hlídali, aby nikdo nezneužil neštěstí druhých.
„Spíš jsme to nazývali jako takové přesouvání věcí, protože někdo si půjčil pilu a samozřejmě ve vedlejším domě taky potřebovali uřezat trám, tak si zase oni půjčili pilu. My, když jsme tu pilu pak hledali, tak jsme ji našli třeba v pátém domě, ale musím říct, že nějaké rabovaní jsme tam nezažili,“ popsal Ladislav.
Někteří z policistů po běžné službě vyměnili uniformu za montérky a v práci pokračovali i ve svém volnu. Řada z nich pak strávila v tornádem zasažených obcích ještě další měsíce. Ladislav byl jedním z těch, kteří za pomoc při záchranných pracích i při likvidaci následků živelné katastrofy obdrželi několik cen. Následně se stal i policistou roku.
„Mám z nich obrovskou radost, vážím si toho, vážím si všech lidí na územním odboru, policistů, občanských zaměstnanců, všech, co se na tom podíleli a pomohli. Vždycky asi ta cena bude spojená s tornádem, s tím neštěstím lidí,“ doplnil.
Nebývalá solidarita a dobro, které se v lidech projevilo, Ladislavovi ukázalo, že na tom jako národ nejsme tak špatně, jak se někdy říká.