reklama

Policisté nebyli obvinění ze zabití Afroameričanky, v USA se masivně protestuje

Dva policisty postřelili ve středu večer demonstrující v americkém Lousiville. Masivní odpor veřejnosti vyvolal verdikt poroty v Kentucky, která zprostila obvinění všechny tři policisty stíhané v souvislosti se zabitím Afroameričanky Breonny Taylor při drogové razii. Rozhodnutí vyvolalo nové a rozsáhlé protesty hnutí Black Lives Matter po celých Spojených státech. Města jako New York, Atlanta, Chicago a Filadelfie hlásí desítky zatčených při střetech s policií. V Denveru najelo do protestujících ternéní auto.

reklama

K tématu

„Naše vyšetřování odhalilo, že detektivové Mattingly a Cosgrove byli oprávněni užít násilí, potom co na ně vystřelil Kenneth Walker,“ uvedl státní zástupce Daniel Cameron. Policie zasahovala v bytě mladé lékařky Breonny Taylorové a jejího přítele Kennetha Walkera na základě příkazu k prohlídce. Podle Walkera se policisté nepředstavili a namísto toho vtrhli do jejich bytu.

V obavě o svou bezpečnost vystřelil Walker ze své legálně držené zbraně. Přitom zasáhnul detektiva Mattinglyho. Policisté poté palbu opětovali. Státní zástupce však Walkerovu verzi odmítl. Policisté měli na dveře zaklepat a předem se nahlásit, což potvrdil nezávislý svědek.

„Je to nehorázné a urážlivé,“ řekl k verdiktu obhájce zastřelené černošky Benjamin Crump. Ten pro všechny tři zasahující policisty žádal odsouzení za vraždu druhého stupně. Porota však obvinila pouze jednoho zasahujícího důstojníka Bretta Hankinsona. Ten byl propuštěn od policie již v létě. Obvinění navíc nesouvisí se zabitím Taylorové, ale s bezohledným ohrožováním. Hankinson totiž několikrát během zásahu trefil sousední dům, ve kterém se v tu dobu pohybovali lidé.

Demonstranti se začali shlukovat ve velkých městech napříč USA již před vynesením verdiktu. „Žádná spravedlnost, žádný mír. Zakažme policii,“ křičeli demonstranti v New Yorku, kde se jich kolem osmé hodiny večer sešlo přes šest stovek.

Z obavy o výtržnosti a rabování se některá města jako Lousiville a Atlanta uchýlily k nasazení národní gardy. Násilnostem se přesto nezabránilo. Dva policisté byli v půl deváté večer nedaleko centra Lousiville postřeleni.

Policii se v souvislosti se střelbou podařilo zadržet jednu osobu, detaily ale zatím nezveřejnila. Ke střelbě došlo třicet minut před vyhlášením zákazu vycházení. Jen v Lousiville bylo potom při střetu s policí zadrženo nejméně 46 lidí.

V Atlantě musely bezpečnostní složky proti výtržníkům nasadit slzný plyn. Demonstranty usměrňovali policisté i v San Diegu. V Denveru do protestujících najelo SUV. Místní policie na Twitteru potvrdila zatčení jednoho muže. Událost se měla obejít bez zranění.

Aktivistů Black Lives Matter se zastal i hráč amerického fotbalu Colin Kaepernick, který odstartoval klekání při hraní americké hymny. „Policejní instituce bílé nadřazenosti, která vzala život Breonny Taylorové, musí být pro bezpečnost a klidný život našich lidí zrušena,“ napsal na Twitter.

Demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden odsoudil v reakci na postřelené policisty násilí a popřál policistům brzké uzdravení. Podobně reagoval americký prezident Donald Trump. Současný prezident si navíc pochvaloval nasazení národní gardy v Kentucky. „Je to dobrá věc. Všechno se tím vyřeší,“ řekl novinářům ve středu v Bílém domě.

Další hlavní zprávy

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly
Nebýt Schumachera v Mercedesu, neměl by teď Hamilton tolik vítězství, myslí si Enge
Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Opatření jsou dostatečná. Problém je, že je lidé nedodržují, říká ředitel nemocnice
Deset let od exemplárních trestů pro žháře: Popálená Natálka má pořád v očích hrůzu
Další články
reklama
reklama