Policisté nebyli obvinění ze zabití Breonny Taylorové, napříč USA se rozpoutaly protesty
Dva policisty postřelili ve středu večer demonstrující v americkém Lousiville. Masivní odpor veřejnosti vyvolal verdikt poroty v Kentucky, která zprostila obvinění všechny tři policisty stíhané v souvislosti se zabitím Afroameričanky Breonny Taylor při drogové razii. Rozhodnutí vyvolalo nové a rozsáhlé protesty hnutí Black Lives Matter po celých Spojených státech. Města jako New York, Atlanta, Chicago a Filadelfie hlásí desítky zatčených při střetech s policií. V Denveru najelo do protestujících ternéní auto.
„Naše vyšetřování odhalilo, že detektivové Mattingly a Cosgrove byli oprávněni užít násilí, potom co na ně vystřelil Kenneth Walker,“ uvedl státní zástupce Daniel Cameron. Policie zasahovala v bytě mladé lékařky Breonny Taylorové a jejího přítele Kennetha Walkera na základě příkazu k prohlídce. Podle Walkera se policisté nepředstavili a namísto toho vtrhli do jejich bytu.
V obavě o svou bezpečnost vystřelil Walker ze své legálně držené zbraně. Přitom zasáhnul detektiva Mattinglyho. Policisté poté palbu opětovali. Státní zástupce však Walkerovu verzi odmítl. Policisté měli na dveře zaklepat a předem se nahlásit, což potvrdil nezávislý svědek.
„Je to nehorázné a urážlivé,“ řekl k verdiktu obhájce zastřelené černošky Benjamin Crump. Ten pro všechny tři zasahující policisty žádal odsouzení za vraždu druhého stupně. Porota však obvinila pouze jednoho zasahujícího důstojníka Bretta Hankinsona. Ten byl propuštěn od policie již v létě. Obvinění navíc nesouvisí se zabitím Taylorové, ale s bezohledným ohrožováním. Hankinson totiž několikrát během zásahu trefil sousední dům, ve kterém se v tu dobu pohybovali lidé.
Demonstranti se začali shlukovat ve velkých městech napříč USA již před vynesením verdiktu. „Žádná spravedlnost, žádný mír. Zakažme policii,“ křičeli demonstranti v New Yorku, kde se jich kolem osmé hodiny večer sešlo přes šest stovek.
Tonight’s NYC march for Breonna Taylor that started at Barclay’s is now in Manhattan. Marching through Chinatown now. Somehow it’s grown even larger. pic.twitter.com/Nny4DwXq4L
— Read Abolish Rent (@JPHilllllll) September 24, 2020
Z obavy o výtržnosti a rabování se některá města jako Lousiville a Atlanta uchýlily k nasazení národní gardy. Násilnostem se přesto nezabránilo. Dva policisté byli v půl deváté večer nedaleko centra Lousiville postřeleni.
Fires being started up and down 6th Street in downtown Louisville #Louisville #LouisvilleProtests #BreonnaTaylor pic.twitter.com/01ekxV9cq2
— Brendan Gutenschwager (@BGOnTheScene) September 24, 2020
Policii se v souvislosti se střelbou podařilo zadržet jednu osobu, detaily ale zatím nezveřejnila. Ke střelbě došlo třicet minut před vyhlášením zákazu vycházení. Jen v Lousiville bylo potom při střetu s policí zadrženo nejméně 46 lidí.
Dancing in front of the cop cars #Louisville #LouisvilleProtests #BreonnaTaylor pic.twitter.com/Mr14iferVn
— Brendan Gutenschwager (@BGOnTheScene) September 23, 2020
V Atlantě musely bezpečnostní složky proti výtržníkům nasadit slzný plyn. Demonstranty usměrňovali policisté i v San Diegu. V Denveru do protestujících najelo SUV. Místní policie na Twitteru potvrdila zatčení jednoho muže. Událost se měla obejít bez zranění.
#HappeningNow San Diego protest for Breonna Taylor and #BlackLivesMatter at 8th and B in Downtown. pic.twitter.com/M2pBAFX3Us
— Nick Serrano (@TheNickSerrano) September 24, 2020
Aktivistů Black Lives Matter se zastal i hráč amerického fotbalu Colin Kaepernick, který odstartoval klekání při hraní americké hymny. „Policejní instituce bílé nadřazenosti, která vzala život Breonny Taylorové, musí být pro bezpečnost a klidný život našich lidí zrušena,“ napsal na Twitter.
Illinois National Guard are currently driving around Chicago's South Loop area. #Chicago #BreonnaTaylor pic.twitter.com/Gz8TfjAAFT
— Tyler Pasciak LaRiviere (@TylerLaRiviere) September 23, 2020
Demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden odsoudil v reakci na postřelené policisty násilí a popřál policistům brzké uzdravení. Podobně reagoval americký prezident Donald Trump. Současný prezident si navíc pochvaloval nasazení národní gardy v Kentucky. „Je to dobrá věc. Všechno se tím vyřeší,“ řekl novinářům ve středu v Bílém domě.