Žádné potraviny s bílým cukrem, rafinovanou moukou ani slazené nápoje. S návrhem zákazu projede zmíněných produktů obézním lidem přišla australská politička Nicole Tobinová, která kandiduje do senátu. Mohlo by se jednat o recept na obezitu? Ruku v ruce by mohl jít i australský návrh na vyšší zdanění slazených nápojů.
Politička, kandidátka za Liberální národní stranu do senátu v Queenslandu a učitelka Tobinová na sociální sítích souhlasila s příspěvkem, který hlásá zákaz projede výrobků, které obsahují bílý cukr či rafinovanou mouku, obézním lidem. „A také žádné slazené nápoje, pokud je váš BMI vyšší než 30. Pouze vodu nebo jednu sklenku červeného vína,“ dodala. Jako učitelka má možnost sledovat, jak se stravují děti. Připomněla, že mnohdy vidí žáky s kupovanými balenými a nezdravými svačinami, což svědčí o tom, že si děti ne vždy vybírají to správné jídlo, uvedla pro web News.com.au.
Od přírody hubení. Vědci objevili vzácný gen štíhlosti, je vrozený a nemá ho každý
Někdo se pár kil navíc nemůže zbavit cvičením ani dietou, jiní jsou pak štíhlí bez jakékoliv námahy. Říkáte si – nespravedlnost? Vědci teď zřejmě našli jeden z důvodů. Gen, který má vliv na tělesnou hmotnost.
Podle nejnovějších údajů Australského statistického úřadu trpí nadváhou nebo obezitou 25 procent tamních dětí ve věku od pěti do 17 let a 67 procent dospělých. Tobinová uvedla, že svým dětem dovoluje pít slazené nápoje pouze při závodech v přespolním běhu. Sama je pije pouze v den voleb, protože „potřebuje cukr“.
Daň jako řešení?
„Myslím, že lékaři by lidem měli říkat: ‚Je mi líto. Musíte se omezit.‘ Je to tak jednoduché,“ vzkázala. Její návrh a následné komentáře přišly v době, kdy řada australských lékařů volá po zavedení daně z cukru na slazené nápoje. Tento krok by podle nich pomohl snížit vysokou obezitu, srdeční choroby a mrtvici. Australská lékařská asociace (AMA) chce zavést daň ve výši 40 centů na 100 gramů cukru, což by zvýšilo cenu slazených nápojů v průměru o 20 procent, píše web Daily Mail.
Právě zdražení produktů o nejméně 20 procent je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nutným minimem pro to, aby lidé přestali tyto produkty nakupovat. AMA odhaduje, že by se díky dani získalo 814 miliard dolarů ročně, které by mohly být využity na boj proti obezitě. Během 25 let by se mohl snížit počet případů cukrovky druhého typu, srdečních onemocnění i případů mrtvice.
Důležité je začít, cheat day není nutně zlo. Dietoložka radí, jak efektivně hubnout
Zdravý životní styl je nejen o jídle, ale také o hlavě. A důležité je především začít, motivovala k hubnutí v pořadu Nový den lékařka Dita Pichlerová. Leden je podle ní ideální dobou. Vysvětlila, proč je ideální nezačínat se změnou jídelníčku ráno nebo zda je nutná radikální změna.
„Mohlo by to zachránit životy a ušetřit miliony dolarů na nákladech na zdravotní péči,“ tvrdí prezident AMA, doktor Omar Khorshid. Pro zajímavost, v Austrálii se ročně spotřebuje více než 2,4 miliardy litrů sladkých nápojů, což by stačilo na naplnění 960 olympijských bazénů. Daň by navíc mohla přinutit samotné výrobce, aby obsah cukru ve výrobcích snížili – čímž by následně ušetřili.
Ačkoliv se jedná o opodstatněný návrh, nesetkává se pouze s nadšením, ale také negativními názory. „Daň z cukru je elitářská a ze své podstaty regresivní,“ uvedl Gideon Rozner, který se zabývá volným trhem.
„Jaká podlá organizace navrhuje, aby se slazené nápoje staly méně dostupné pro pracující lidi? Lobby veřejného zdravotnictví se nám nyní snaží vzít i těch několik vzácných životních radostí, které nám ještě zbývají,“ kritizoval a poradil AMA, aby se „spíš věnovala otázkám lékařské profese, než ostatním říkala, jak mají žít“.