Úřednický ministr na Slovensku končí
Krize politické scény na Slovensku pokračuje. Nově končí dokonce i úřednický ministr vnitra Ivan Šimko. Důvodem jsou jeho spory s vedením policie. Ve funkci vydržel pouhé dva měsíce. Slovensko má přitom za poslední tři roky již čtvrtého premiéra a zažilo mnoho výměn na ministerských postech.
O konci Šimka na postu ministra vnitra, který zastával již před zhruba dvaceti lety, je již rozhodnuto. Potvrdil to premiér Ľudovít Ódor po schůzce s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Právě úřednický premiér má převzít vedení resortu vnitra, protože na Slovensku nemůže vláda bez důvěry nové ministry v parlamentu nominovat.
Ivan Šimko Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Předseda vlády Petr Fiala (vpravo) a slovenský premiér udovít Ódor na tiskové konferenci Zdroj: Profimedia.cz
Předseda vlády Petr Fiala (vpravo) a slovenský premiér udovít Ódor na tiskové konferenci Zdroj: Profimedia.cz
Český premiér Petr Fiala (vlevo) a jeho slovenský protějšek udovít Ódor Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Úřednický premiér Slovenska a bývalý viceguvernér slovenské centrální banky (NBS) udovít Ódor Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
„Kamenem úrazu je, že důvěra mezi ministrem vnitra Ivanem Šimkem a širokým vedením policie během uplynulých týdnů popraskala natolik, že se ji i přes velké úsilí paní prezidentky i mého a intenzivní jednání nepodařilo obnovit,“ komentoval během středy šéf úřednického kabinetu. Citují ho slovenská média v čele například s deníkem Pravda.
Petr Pavel v NATO: Česko chce na Slovensku posílit bojové síly. Rusko není jediná hrozba
Prezident Petr Pavel, který je hlavní tváří tuzemské delegace na aktuálně probíhajícím summitu NATO v litevském Vilniusu, prohlásil, že Česká republika se bude významně podílet na posílení bojových sil na Slovensku. Právě u našich sousedů se nachází část východního křídla NATO. Hlava státu zároveň varovala nejen před Ruskem, ale konkrétně jmenovala i Čínu, Írán, KLDR a také africké diktátorské státy jako potenciální hrozby.
Celý spor vyvrcholil, když Šimko přišel s myšlenkou, že policie má patřit pod kontrolu politiků. Hojně o tom psal na sociální síti Facebook.
„Tato ozbrojená a represivní struktura si jistě nemůže dělat, co se jí zachce. To se děje jen v policejním státě. V demokratické společnosti musí být donucovací moc státu pod velmi přesně ustanovenou, ale účinnou, kontrolou politické moci. Protože jen politika, ne policejní důstojníci, předstupují pravidelně před voliče a skládají jim účty za svoji činnost,“ napsal například před dvěma týdny dnes už končící ministr.
Priznám sa, že mi od počiatku nebolo jasné, čo sa malo na mysli pod tým, keď sa začalo hovoriť o tom, ako sa rozviazali...
Posted by Ivan Šimko on Sunday, July 2, 2023
Buď odejde ministr, nebo vedení policie
Těmito a dalšími podobnými výroky naštval vedení slovenské policie v čele s jejím prezidentem Štefanem Hamranem. Kromě toho ministr také kritizoval postup vyšetřovatelů při medializovaném případu úkladné vraždy ženy v Dubnici nad Váhom.
Ódor během středy řekl, že tyto výroky posloužily jako „poslední kapka“, přičemž kdyby problémem byl jeden facebookový status, tak by Slováci „o této kauze neslyšeli“. „Situace se za dva měsíce dostala do takového bodu, že si široké vedení policie řeklo, že odchází. Nebylo to dáno jako ultimátum,“ popisoval úřednický premiér.
Na stole měly být varianty, že buď skončí Šimko coby ministr, nebo odejde až dvacítka příslušníků vedení policie, Národní kriminální agentury (NAKA) a také policejní inspekce. Prezidentka s premiérem zvolili první možnost.
Kontrola policie jako citlivé téma
Na Slovensku je otázka politické kontroly mimořádně citlivým tématem. Poslední tři roky, tedy od konce vlády Směru-SD, v jehož čele už řadu let stojí několikanásobný expremiér Robert Fico, zahájili policisté řadu vyšetřování, v nichž figurují významní politici, soudci či podnikatelé s vazbami na dřívější vysoké politické představitele. Mezi zadrženými byl v jednu chvíli i Ficův spolupracovník a exministr vnitra Robert Kaliňák.
Sám Fico tvrdí, že tato policejní vyšetřování jsou účelová či politicky motivovaná. Expremiér navíc policistům hrozí, že pokud se vrátí k moci, může jim sáhnout na výsluhy. O situaci kolem Fica nedávno v rozhovoru pro CNN Prima NEWS hovořil slovenský investigativní novinář Marek Vagovič. „Na tiskových konferencích vyhrožují nejen vyšetřovatelům, prokurátorům a soudcům, ale i novinářům včetně mě a jiných. Posílají hrozné vzkazy a konspirují. Mám pocit, jako by vytěsnili to, kvůli čemu odešli a vyvodili politickou odpovědnost,“ řekl na adresu Fica s Kaliňákem novinář.
Jelikož vláda bez důvěry na Slovensku nemůže nominovat nového ministra, musí se některý z členů kabinetu ujmout řízení vnitra. Ódor oznámil, že se vedení resortu nakonec ujme on sám.