Bouřlivá atmosféra, vyprodané vstupenky. To jsou věci, které zkrátka k fotbalovému turnaji Euro patří. Letošní mistrovství Evropy v tomto bude jiné. Lístky už sice skoro nejsou k dispozici, ale za to může fakt, že loni udeřil koronavirus a odložený šampionát bude moci navštívit výrazně omezený počet diváků. Až na jedinou výjimku – stadion Ference Puskáse v Budapešti, kde zákonitě kulisa nedosáhne úrovně předchozích ME.
Euro specificky pořádané původně hned mezi 12 městy z 12 zemí se nemohlo naplánovat na horší dobu. Organizačně nebývale náročný turnaj pandemie koronaviru odsunula na rok 2021 a i nyní způsobuje značné komplikace. I přes odklad si turnaj drží originální název UEFA EURO 2020.
Vinou epidemiologické situace, za které nebylo možno garantovat návštěvu alespoň nějakých diváků na stadionu, opustily seznam pořadatelských měst irský Dublin a španělské Bilbao. Proto se hostitelská skupinka smrskla na 11 arén. Více zápasů na úkor Dublinu získal ruský Petrohrad, utkání naplánovaná do Bilbaa si převzala Sevilla.
Vypořádávání se s pandemií se v různých destinacích liší, od čehož se odvíjí to, kolik fanoušků bude moci na jednotlivé stadiony dorazit.
MS ve fotbale 2022
Z povolených kapacit na ME v kopané pořádaném organizací UEFA naprosto vyniká fotbalový chrám v Budapešti pojmenovaný po Ferenci Puskásovi, legendárním maďarsko-španělském útočníkovi, který nejprve válel v městě na Dunaji za Honvéd, a v druhé polovině kariéry pak za Real Madrid. Pro účely mistrovství Evropy byl zcela zbořen původní stadion a na jeho místě vznikla úplně nová aréna pro 67 tisíc diváků.
Všechna sedadla mohou být obsazena, tudíž při prvním zápasu Maďarů (15. června) ve skupině proti úřadujícím evropským šampionům Portugalcům bude na tribunách peklo. Stejně jako o pár dní později, kdy maďarský výběr nastoupí pro změnu proti posledním mistrům světa z Francie.
Vstupenek na zápasy v Puskás Areně tedy bylo dost, ale jak to vypadalo v jiných městech? Mimo Budapešť, která je součástí značně rozvolněného Maďarska, může vinou covidu dorazit výrazně méně diváků. Byť je možné, že se brány některých stadionů v průběhu šampionátu více pootevřou a bude moct přijít více lidí, než je momentálně uváděno.
Čeští fanoušci by měli věnovat pozornost Londýnu a Glasgow. Právě ve Wembley, respektive v Hampden Parku, odehrají svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého svá skupinová utkání proti Skotsku, Chorvatsku a Anglii.
Kolik diváků může na stadiony v hostitelských městech ME?
- Amsterdam: minimálně 13 800 diváků (25 % z celkové kapacity)
- Baku: 36 300 diváků (50 % z celkové kapacity)
- Budapešť: 67 000 diváků (100 % z celkové kapacity)
- Bukurešť: minimálně 13 900 diváků (25 % z celkové kapacity)
- Glasgow: 12 950 diváků (25 % z celkové kapacity)
- Kodaň: až 12 540 diváků (33 % z celkové kapacity)
- Londýn: minimálně 22 500 diváků (25 % z celkové kapacity)
- Mnichov: minimálně 15 100 diváků (20 % z celkové kapacity)
- Petrohrad: minimálně 33 900 diváků (50 % procent z celkové kapacity)
- Řím: minimálně 18 100 diváků (25 % z celkové kapacity)
- Sevilla: 13 100 diváků (30 % z celkové kapacity)
Vstup na stadiony se samozřejmě neobejde bez lístků, ale rovněž bez roušek, negativního testu na koronavirus, případně potvrzení o absolvování očkování proti onemocnění COVID-19. Někde stačí QR kód v mobilu, jinde – například v Budapešti – je nutné přijít s předem získaným elektronickým náramkem, ve kterém jsou potřebná data nahrána. Zajímavé je, že pro vstup do Ruska za účelem navštívení zápasu mistrovství Evropy nepotřebujete jako při běžné cestě vízum, postačí vstupenka.
Jak postoupit na Euru mezi nejlepší? Čechům stačilo třetí místo ve skupině
Jednapadesát zápasů, čtyřiadvacet týmů, jedenáct hostitelských zemí a jeden vítěz. Kdy začalo fotbalové Euro 2021? V pátek 11. června v Římě duelem mezi Tureckem a Itálií ve 21:00, finále je v plánu 11. července v londýnském Wembley. Přinášíme vám přesné termíny zápasů nejen české reprezentace i vysvětlení herního systému celého mistrovství Evropy.
Je vůbec možné se ještě v současné chvíli rozhodnout, že vyrazíte do některého z pořadatelských měst a zkouknete zápas Eura? V oficiálním prodeji na webu UEFA zbývá pár volných lístků třeba i na zmiňovaný zápas s velkou povolenou kapacitou v Budapešti mezi domácím Maďarskem a Portugalskem. Jinak se můžete stále dostat například na všechna utkání slovenské reprezentace – s Polskem, Švédskem a Španělskem. Tyto duely se hrají v Petrohradu a Seville.
Vstupenky jsou rozdělené do různých cenových pásem, podle toho, na jakém místě na stadionu máte sedět. Platí, že nejatraktivnější místa (zpravidla na středu podélné tribuny) jsou nejdražší, sedačky v rozích pak nejlevnější. Cena lístku také samozřejmě záleží na fázi turnaje.
K mání tak byly vstupenky i za zhruba 760 korun, ale na druhé části spektra až za 24 tisíc korun.
Jaká byla a je cena vstupenek?
První buňka: Amsterdam, Sevilla, Kodaň, Glasgow, Londýn, Mnichov, Řím, Petrohrad
Skupinová fáze a osmifinále
- Kategorie 3: 50 eur
- Kategorie 2: 125 eur
- Kategorie 1: 185 eur
Čtvrtfinále a úvodní zápasy šampionátu (Mnichov, Řím, Petrohrad)
- Kategorie 3: 75 eur
- Kategorie 2: 145 eur
- Kategorie 1: 225 eur
Druhá buňka: Baku, Bukurešť, Budapešť
Skupinová fáze, osmifinále a čtvrtfinále v Baku
- Kategorie 3: 30 eur
- Kategorie 2: 75 eur
- Kategorie 1: 125 eur
Pokročilá fáze turnaje
Semifinále v Londýně
- Kategorie 3: 195 eur
- Kategorie 2: 345 eur
- Kategorie 1: 595 eur
Finále v Londýně
- Kategorie 3: 295 eur
- Kategorie 2: 595 eur
- Kategorie 1: 945 euro