Jednapadesát zápasů, čtyřiadvacet týmů, jedenáct hostitelských zemí a jeden vítěz. Kdy začalo fotbalové Euro 2021? V pátek 11. června v Římě duelem mezi Tureckem a Itálií ve 21:00, finále je v plánu 11. července v londýnském Wembley. Přinášíme vám přesné termíny zápasů nejen české reprezentace i vysvětlení herního systému celého mistrovství Evropy.
Herní systém Eura 2021
MS ve fotbale 2022
Základní skupiny
Na závěrečný turnaj, který se měl původně konat v roce 2020, se kvalifikovalo 20 zemí z celé Evropy. Listopadový los rozdělil týmy do šesti základních skupin po čtyřech týmech. Česká republika se utkala ve skupině D s Anglií, Chorvatskem a Skotskem. Z každé skupiny postoupily automaticky dva nejlepší, šestnáct osmifinalistů doplnily čtyři nejlepší týmy ze třetích míst.
V případě rovnosti bodů rozhoduje skóre, počet vstřelených gólů nebo vyšší počet vítězství.
Důležitá data základních skupin: První zápas se hrál v pátek 11. června, základní skupiny skončily ve středu 23. června.
Pavouk playoff
Ze základních skupin postoupilo tedy šestnáct týmů. V osmifinále se utvořilo osm dvojic podle následujícího klíče: 2A–2B, 1A–2C, 1C–3D/E/F, 1B–3A/D/E/F, 2D–2E, 1F–3A/B/C, 1D–2F, 1E–3A/B/C/D. Česko skončilo ve skupině třetí a s ohledem na výsledky ostatních skupin nakonec postoupilo. V osmifinále narazilo na vítěze skupiny C z Nizozemska.
Celé playoff se hraje podle klasického pavouka, vítězové osmifinále tak postupují do čtvrtfinále, dále následuje semifinále pro čtyři nejlepší a finále. Zápas o třetí místo se při ME ve fotbale nehraje, bronzovou medaili získávají oba poražení semifinalisté.
Datum a termíny jednotlivých fází play-off: Osmifinále – sobota 26. června až úterý 29. června, čtvrtfinále – 2. a 3. července, semifinále – 6. a 7. července, finále – 11. července
Termíny zápasů české reprezentace v základní skupině
- pondělí 14. června Skotsko–ČESKO (15:00, Glasgow)
- pátek 18. června Chorvatsko–ČESKO (18:00, Glasgow)
- úterý 22. června ČESKO–Anglie (21:00, Londýn)
Stadiony, novinky a zajímavosti
Letošní evropský šampionát ve fotbale se poprvé v historii uskutečnil „po celé Evropě“. Euro hostilo jedenáct měst – Řím, Baku, Kodaň, Petrohrad, Amsterdam, Bukurešť, Londýn, Glasgow, Sevilla, Mnichov a Budapešť.
Týmy, které se kvalifikovaly a jsou rovněž hostitelskou zemí, měly garantováno, že všechny tři zápasy ve skupině odehrají doma. V některých skupinách došlo ale ke kolizím, takže o místě konání musel rozhodnout los. Ve skupině B se duel Dánska a Ruska uskutečnil v Kodani, ve skupině D se Anglie a Skotsko utkaly v Londýně a ve skupině F hostil zápas Německa s Maďarskem Mnichov.
Například skupinu A hostil Řím a Baku, tedy města, která jsou od sebe vzdálena téměř 4500 kilometrů. A kromě Italů budou ostatní týmy muset alespoň jednou tuto cestu absolvovat. Slováky zase po dvou duelech ve španělské Seville čeká podobně dlouhý přesun do ruského Petrohradu.
Češi mají v tomto „kliku“, jelikož je čeká přesun mezi Skotskem a Anglií. Osmifinálové duely hostila města Amsterdam, Bukurešť, Budapešť, Kodaň, Londýn, Glasgow a Sevilla. Čtvrtfinále se hrají v Římě, Baku, Mnichově a Petrohradě. Semifinálové a finálové bitvy hostí už jen londýnské Wembley.
Složení skupiny a hostitelská města
- skupina A (Řím, Baku) – Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko
- skupina B (Petrohrad, Kodaň) – Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko
- skupina C (Amsterdam, Bukurešť) – Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, Severní Makedonie
- skupina D (Londýn, Glasgow) – Anglie, Chorvatsko, Skotsko, ČESKO
- skupina E (Sevilla, Petrohrad) – Španělsko, Švédsko, Polsko, Slovensko
- skupina F (Mnichov, Budapešť) – Maďarsko, Portugalsko, Francie, Německo
Historie herního systému Eura
Takto velký počet hostitelských zemí je naprostým unikátem. V roce 2016 hrálo Euro už 24 týmů, turnaj se ale konal pouze ve Francii. Výjimkou nebylo spolupořádání dvou zemí, jako například v roce 2012 se evropského šampionátu ujalo Polsko s Ukrajinou, nebo v roce 2008 Rakousko se Švýcarskem.
První fotbalové Euro se konalo v roce 1960 a od té doby se hraje pravidelně každé čtyři roky. Do roku 1976 nastupovaly do závěrečného turnaje pouze čtyři celky a pořadatelská země si účast musela vybojovat. Od šampionátu v roce 1980 se o titul pralo osm mužstev rozdělených do dvou skupin, pro elitní čtveřici následoval od semifinále klasický pavouk.
Od roku 1996 se mistrovství Evropy rozrostlo na 16 účastníků rozdělených do čtyř čtyřčlenných skupin. Z každé postupovaly dva týmy do čtvrtfinále. Zatím poslední rozšíření tak zavedla UEFA před turnajem v roce 2012. Závěrečný turnaj je tak pro 24 účastníků, do kvalifikace nastupuje 55 členů UEFA.