V Česku by mohlo dojít ke zlevnění některých potravin, pokud by se u nás zjednodušil prodej polských produktů. S takovým návrhem přišli někteří ekonomové společně se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR. Vyzývají proto stát, aby zákony přestal blokovat snadnější dovoz levnějších potravin od našich sousedů. Zmizet by tak mohly některé etikety v češtině. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) však na dotaz CNN Prima NEWS vysvětlil, proč takový postup odmítá.
Cena a kvalita. To jsou dva atributy, které ženou statisíce Čechů za nákupy potravin do Polska. „Pokud nám jakožto spotřebitelům nevadí, že si u těchto sousedů kupujeme mléko s krátkým ‚e‘, pak by stačilo povolit polským potravinám, aby se mohly bez přenálepkování prodávat i u nás,“ je přesvědčen ekonom Petr Bartoň.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Soběstačnost Česka? Řetězce tu mají Divoký západ. Jinde jsou chytřejší, říká europoslanec
Podobně to vidí i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. „Zjednodušení strašlivé byrokracie, která je kolem dovozu potravin, by rozhodně pomohlo. Vedlo by to hlavně k nižším cenám,“ uvedl.
Potravinová nesoběstačnost rovná se zdražování? Je to chiméra, tvrdí analytici
Zdražují, nebo zlevňují potraviny v závislosti na naší soběstačnosti? Na této otázce se neshodnou politici ani odborníci. Za zvýšené ceny zeleniny nebo vepřového podle tvrzení opozice a Agrární komory může skutečnost, že se v tomto odvětví musíme spoléhat na dovoz. Zástupci supermarketů ale namítají, že zemědělci si chtějí touto cestou vydupat další dotace. Analytici jsou přes všechna tvrzení přesvědčeni, že mezi nárůstem cen a nesoběstačností nepanuje žádná přímá úměra. Mezi důvody zařazují třeba sucho či omezování chovu.
Zástupci obchodů také tvrdí, že by více potravin z dovozu tlačilo ke zlevnění i české potravináře. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ale z takových nápadů nadšený není. „Jakožto ministr zemědělství také nesu odpovědnost za kvalitu a bezpečnost zboží. Odstraňování českých etiket pro mě tudíž nepřichází v úvahu,“ sdělil na dotaz CNN Prima NEWS.
Podle Prouzy je takové prohlášení ze strany šéfa resortu pochopitelné. „Pan ministr musí logicky hájit české potravináře, je to jeho práce. Naším úkolem je zase hájit zájmy zákazníků a vidíme, že Poláci jsou schopni produkovat zboží výrazně efektivněji,“ řekl.
„Česku by to nic nepřineslo, jelikož by docházelo k postupné likvidaci českého potravinářského průmyslu,“ upozornila mluvčí Potravinářské komory ČR Helena Kavanová. „Nikdo by u nás nevyráběl, tudíž by nikdo nezaměstnával ani neplatil daně,“ doplnila.
Samotným spotřebitelům by polské etikety výrazně nevadily. Přesto se najdou tací, kteří by podobný postup odmítli. „Upřednostňuji české výrobce, ve svém věku jsem patriot,“ vysvětlil své důvody redakci CNN Prima NEWS jeden z dotázaných. Češi podle odhadů letos utratí v Polsku asi 17 miliard korun.