Nedostatek lékařů v Polsku
Extrémnímu nedostatku lékařů čelí Polsko. Na tisíc obyvatel připadají pouze dva až tři lékaři, to je pod průměrem Evropské unie. Kvůli krizi se zmenšuje i počet nemocnic. Může za to i pandemie koronaviru. Některé se uzavírají kvůli nedostatku personálu, jiné doktory samy propouští, protože si je nemohou dovolit.
V Polsku se hromadně uzavírají nemocniční oddělení kvůli chybějícímu personálu. Podle webu Politico zemi chybí 20 až 50 tisíc doktorů. V posledních týdnech se kvůli tomu zavřela jedna onkologická nemocnice a dalších 19 nemocničních oddělení.
Zdravotníci totiž čím dál tím častěji odcházejí pracovat do soukromé sféry nebo do zahraničí. Důvodem je nedostatečné finanční ohodnocení. „145 záchranářů z Bělostoku vypovědělo smlouvy s krajskou záchrannou stanicí. Ve smlouvách měli mzdu 130 korun na hodinu,“ uvedl polský lékař Jakub Kosikowski.
Během prvního čtvrtletí letošního roku hledalo podle polské lékařské komory 200 doktorů práci v zahraničí. To je podle předsedy komory Andrzeje Matyji rekordní číslo, situaci označil za katastrofu. Kromě toho současní zdravotníci stárnou a do nemocnic nepřicházejí mladí nástupci. Některá oddělení navíc nejsou pro mladé doktory dost atraktivní.
„V Toruni 1. ledna zanikla cévní chirurgie. Nikdo nebyl tak laskavý, aby pacienty informoval. V roce 2019 byla moje kontrolní schůzka (po operaci aneurysmatu aorty) odložená na říjen 2021. Zůstala mi jen soukromá návštěva,“ upozorňují lidé na Twitteru.
Nemocniční oddělení se uzavírala také kvůli pandemii koronaviru, doktoři se museli věnovat pacientům s dýchacími potížemi. Naděje na zlepšení současného stavu ale nejsou příliš velké, 30 procent zdravotníků chce do budoucna v tomto oboru skončit nebo odejít ze země. Zjistila to studie vysoké školy ekonomické v Krakově.
V Česku je nedostatek zdravotních sester
Polsko ale není jedinou zemí, která se potýká s nedostatkem personálu ve zdravotnictví. Web iROZHLAS upozornil na nedostatek zdravotních sester v Česku. Školy sice hlásí zvýšený zájem o studium, zároveň ale nemají dost peněz, aby mohly navýšit kapacitu.
„Naše produkce počtu sester na sto tisíc obyvatel je zhruba 14 ročně, což odpovídá úrovni Mexika. Například Kanada nebo Švýcarsko se pohybují kolem 42,“ popsala Jana Holá, děkanka Fakulty zdravotnických studií na Univerzitě Pardubice.
Zajistit peníze na navýšení školních kapacit by podle mluvčí resortu školství Anety Lednové mělo ministerstvo zdravotnictví. „Podpoře ale má předcházet podrobná analýza současného stavu a budoucích potřeb. Žádnou analýzu ale ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy neobdrželo,“ uvedla Lednová.
To přiznal i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který řekl, že u lékařských oborů se analýza již udělala, ale pro nelékařské obory ji ministerstvo nemá.
Chybějí také zubaři
Web českého rozhlasu nedávno upozornil na nedostatek zubařů v Královéhradeckém kraji. Podle zástupců měst a obcí je situace kritická hlavně v Broumovském výběžku, kde stovky lidí podepsaly petici za obnovení stomatologické péče.
Lidé marně obvolávají ordinace a nemohou sehnat zubaře. „Denně máme kolem deseti lidí nebo spíš rodin, které by se chtěly registrovat. Rekord máme dokonce třicet rodin za jeden den,“ uvedl zubař Jan Šnajdr.
Lékaři se shodují, že se situace z důvodu důchodového věku bude v následujících letech zhoršovat.
Polsko čelí nedostatku lékařů. Zdroj: Pexels