Britská policie zatkla v Manchesteru dva teenagery v souvislosti se zadržováním rukojmí v texaské synagoze z uplynulého víkendu, informoval v pondělí server BBC News. Čtyřiačtyřicetiletý Brit Malik Faisal Akram, kterého úřady označily jako útočníka, při střetu s policisty zemřel. Všechny rukojmí se podařilo osvobodit, nikdo neutrpěl zranění.
Podrobnosti o věku nebo pohlaví dvojice, kterou strážci zákona zadrželi v neděli večer na jihu Manchesteru, nebyly zveřejněny. Manchesterská policie uvedla, že nadále pomáhá americkým kolegům při vyšetřování. Dva mladistvé zatkla „v rámci probíhajícího vyšetřování útoku“ kvůli výslechu.
Drama v texaské synagoze skončilo. Rukojmí se podařilo osvobodit, podezřelý je mrtvý
Rukojmí, které v synagoze v texaském městě Colleyville držel neznámý pachatel, se podařilo osvobodit. Všichni jsou v pořádku, oznámil dnes texaský guvernér Greg Abbott. Podezřelý je po smrti, uvedl na tiskové konferenci šéf policie v Coleyville.
Americká policie byla k synagoze ve městě Colleyville přivolána v sobotu v 11:00 místního času (18:00 SEČ). Podle zdroje blízkého vyšetřování se podezřelý dostal do synagogy, protože předstíral, že je bezdomovec. Původně vzal čtyři rukojmí včetně rabína, jednoho člověka po zhruba šesti hodinách propustil.
Podle amerických policejních zdrojů Brit Akram přicestoval do Spojených států přes newyorské mezinárodní Kennedyho letiště před dvěma týdny.
Akramův bratr Gulbar potvrdil jeho smrt v prohlášení na facebookové stránce muslimské komunity v Blackburnu v severní Anglii. Omluvil se obětem a uvedl, že jeho bratr trpěl psychickými problémy.
Americký prezident Joe Biden označil zadržování rukojmí za „teroristický čin“ a Spojené království útok odsoudilo. Britská ministryně zahraničí Liz Trussová čin označila za „teroristický a antisemitský“. „Stojíme po boku USA a bráníme práva a svobody našich občanů proti těm, kteří šíří nenávist,“ prohlásila Trussová.
Chtěl propuštění pákistánské teroristky
Pachatel podle médií požadoval propuštění pákistánské teroristky Áfíy Siddíkíové, o které hovořil jako o své sestře. Siddíkíová byla v roce 2010 v New Yorku odsouzena k 86 rokům vězení za pokus o zabití amerických vojáků. Trest si odpykává ve věznici, která podle amerického tisku leží asi 32 kilometrů od synagogy. Její bratr Muhammad Siddíkí je však podle svého právního zástupce v Houstonu.
Prezident Biden nepřímo potvrdil, že útočník usiloval o propuštění Siddíkíové. Uvedl, že útok v Texasu souvisí s „někým, kdo byl zatčen před 15 lety a už deset let je ve vězení“. Prezident dodal, že útočník si zřejmě po přistání v USA nakoupil zbraně.
Podle policejních zdrojů strážníci u Akrama nenalezli žádný výbušný materiál. Americké federální soudy uvedly, že neměl čistý trestní rejstřík.
Akramův bratr řekl, že během útoku hovořil s Faisalem i s vyjednavači Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), „ale nemohli jsme mu říct ani udělat nic, co by ho přesvědčilo, aby se vzdal“.
„Chtěli bychom říci, že jako rodina neschvalujeme žádné jeho činy, a chtěli bychom se upřímně a z celého srdce omluvit všem obětem nešťastné události. Rádi bychom také dodali, že jakýkoli útok na jakoukoli lidskou bytost, ať už jde o žida, křesťana nebo muslima atd., je špatný a měl by být vždy odsouzen,“ řekl Gulbar.