Podle Mezinárodního měnového fondu je možné koronavirovou pandemii do roka ukončit. Záleží hlavně na přístupu rozvinutých zemí k pomoci s očkováním v těch chudších. Účet za covidovou tečku přitom není nijak astronomický. Pouhých 50 miliard dolarů.
Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová se svými spolupracovníky představila plán, jak v dohledné době ukončit koronavirovou pandemii. Zcela klíčovou roli v tom mají kromě očkování sehrát také ekonomicky rozvinuté země. „Pandemie je řešitelný problém, potřebuje však globální koordinovanou akci,“ píše Georgievová na webu MMF.
Válek: Očkovací kampaň začala pozdě. U takové frekvence ministrů se není čemu divit
Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimila Válka začala očkovací kampaň pozdě. „Není tu dostatečná iniciativa ze strany vlády, ani ministerstva zdravotnictví. Ale není se čemu divit, vzhledem k rychlé frekvenci výměny ministrů,“ prohlásil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Válek.
Za vážný problém považuje obrovský nepoměr, v jakém je populace očkována ve vyspělých a chudých zemích. Zatímco v Africe jsou očkována méně než dvě procenta lidí, v USA alespoň jednu dávku obdrželi dva lidé z pěti, v Evropě více než 20 %. Podle Georgievové je nutné vzniklou situaci změnit.
Rychlý konec v zájmu všech
Podle návrhu MMF by se do konce letošního roku mělo stihnout naočkovat alespoň 40 % populace ve všech zemích a do konce prvního pololetí příštího roku nejméně 60 %. Zejména rozvinuté země by se o to měly zasadit a pomoci nejen finančně, ale i výrobně a logisticky méně vyspělým státům těchto met dosáhnout.
Georgievová a spol. dokonce vyčíslili, na kolik by taková globální koordinovaná akce vyšla. Na pouhých 50 miliard dolarů (v přepočtu něco přes bilion korun). Jen pro představu, roční hrubý domácí produkt ekonomiky USA dosahuje asi 20 bilionů dolarů, tedy asi 400krát více.
Mezinárodní měnový fond zmiňuje důležitou roli Světové zdravotnické organizace a jí zaštítěnou iniciativu Covax, která pracuje na zpřístupňování vakcíny proti SARS-CoV-2 právě chudým zemím.
MMF rovněž připomněl, že nejméně 35 miliard dolarů už přislíbily nebo rozdělují vlády zemí skupiny G20, a zbývá tedy vyřešit otázku, kde vzít zbývajících 15 miliard. Vedle vlád by se prý mohly zapojit také rozvojové banky. Investice do očkování se podle MMF nejvíce vyplatí právě hospodářsky vyspělým zemím, protože je i v jejich zájmu, aby pandemie skončila co nejdříve.