Jan Hamáček o údajném ututlání kauzy Vrbětice (zdroj: CNN Prima NEWS)
O vypuknutí kauzy Vrbětice všichni mlží, včetně bezpečnostních služeb a politiků, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS komentátor Petr Holec. Podle něj je špatné dělat bez důkazů předčasné závěry a požadovat konec vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) jen na základě článku webu Seznam Zprávy, podle něhož měl letět do Moskvy, aby zahladil důkazy o účasti Rusů ve Vrběticích výměnou za vakcínu Sputnik V.
„Pan Fiala (předseda ODS Petr Fiala, pozn. red.) vyzval Hamáčka k rezignaci, aniž by počkal na jednání Sněmovny. Popravovat vicepremiéra na základě článku bez uvedených zdrojů a citací je strašidelné,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové Petr Holec.
Politici jako James Bond
V reakci na zveřejnění textu o údajných Hamáčkových záměrech cesty do Moskvy uspořádali poslanci schůzi, na kterou byli přizváni i šéfové českých bezpečnostních složek. Hamáček už během úterý označil spojitost cesty se zahlazováním stop a dodáním milionu dávek vakcíny Sputnik V za lži a spekulace. Podle webu Seznam Zprávy mělo být ve hře ještě uskutečnění summitu ruského prezidenta Vladimira Putina a amerického prezidenta Joea Bidena v Praze.
Jenže z vyjádření některých politiků je patrné, že jednání skončilo fiaskem a nic se pořádně nevysvětlilo. Podle politologa Lukáše Jelínka je důležité nejdříve zjistit všechny informace. „Jak mám vědět, kdo lže? Snažím se být kritický k oběma stranám. Čeští politici si chtějí hrát na Jamese Bondy, ale nemají v tom zkušenost,“ řekl o zrušené Hamáčkově cestě do Ruska Jelínek. Sám čekal, že pokud jsou informace o provázání Vrbětic a Sputniku pravdivé, hlavní aktéři ve Sněmovně vystoupí.
Bezpečnostní služby vstupují do politiky
Holec tvrdí, že od oznámení možného zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 prakticky všichni zúčastnění mlží. „Bezpečnostní služby určitě vstupují do politiky a je pravděpodobné, že vypouštějí informace vybraným novinářům,“ prohlásil komentátor s tím, že z kauzy se stává předvolební boj.
Na adresu autora článku, novináře Janka Kroupy, se oba hosté vyjádřili dosti nelichotivě. „Jeho verze je nejméně pravděpodobná. Mám rád autory špionážních thrillerů, ale tohle zavání béčkovou novelou. Nejde o novinařinu, ale o reality show,“ řekl Holec. Kroupa si ale stojí za svým a během dne zdůraznil, že má jasné důkazy a svědectví.
Jelínek podotkl, že ať už se potvrdí novinářova, nebo Hamáčkova verze, někdo bude muset vyvodit odpovědnost. „U Hamáčka je to jasné, u Kroupy by mělo jít o osobní důsledky, pokud vařil polévku bez ingrediencí,“ zdůraznil politolog.
Všichni se chováme jako čučkaři
Na Hamáčkovu stranu se zatím nepostavil premiér Andrej Babiš (ANO), což politologa Jelínka zaráží. „Vše začalo zvláštní tiskovou konferencí až ve chvíli, kdy hrozil únik informací do médií. A premiér se navíc nezastal svého vicepremiéra,“ divil se Jelínek.
Politikům prý často nedochází, jakou odezvu vyvolává jejich chování v zahraničí. „Nevynechají příležitost, kdy se začít urážet. Neberou v potaz, jak se na vše dívají nejen Rusové, ale zejména naši spojenci. V současnosti se všichni – s prominutím – předvádíme jako čučkaři,“ dodal Jelínek.