Nejchudším může trvat i přes deset let, než se vzpamatují ze zásahu, který jim uštědřila koronavirová pandemie. Na druhou stranu tisíc nejbohatší lidí světa získalo zpět své ušlé zisky přibližně za devět měsíců. Podle CNN to vyplývá z výroční zprávy o nerovnosti, kterou vypracovala společnost Oxfam International.
Pandemie podle Oxfamu zvýšila vůbec poprvé v historii nerovnost mezi bohatými a chudými prakticky ve všech zemích najednou. „Jsme svědky největšího nárůstu nerovnosti od počátku záznamů. Hluboká propast mezi bohatými a chudými se ukazuje být stejně smrtelnou jako virus,“ uvedla výkonná ředitelka společnosti Gabriela Bucherová.
Protivládní protesty v Nizozemsku. Střety s policií a vypálené testovací centrum
Nizozemská policie v neděli rozháněla pomocí vodních děl, koní i psů rozsáhlé protesty zaměřené proti koronavirovým restrikcím. Vlny násilí byly podle hlídek hlášeny z celkem deseti měst, informovala agentura DPA. Zákaz shromažďování demonstrující nerespektovali a zničili například i testovací centrum.
„Zmanipulované ekonomiky přenášejí bohatství na zámožnou elitu, která se v luxusu nese na vlně pandemie, zatímco ti v první linii – prodavači, zdravotničtí pracovníci a prodávající na trhu – bojují, aby splatili účty a přinesli na stůl jídlo,“ dodala.
Pandemie podle zprávy opět vyzdvihla na světlo problematiku nerovnosti ve světě. Podle Oxfamu by bylo vystaveno riziku ztráty příjmu nebo zaměstnání o 112 milionů méně žen, kdyby měli muži a ženy stejné zastoupení v sektorech zasažených pandemií. Na druhé straně bohatí obecně covidové bouři odolávají dobře. Ačkoliv akciové trhy v počátcích nákazy kolabovaly, později se i díky nebývalé ekonomické pomoci poskytované vládami postupně postavily zpátky na nohy.
Bohatství miliardářů vzrostlo o čtyři biliony dolarů
Celosvětově mělo podle výpočtů Oxfamu vzrůst bohatství miliardářů od poloviny loňského března do konce prosince o 3,9 bilionu dolarů (83,9 bilionu korun). Na druhé straně podle OSN se počet lidí žijících v chudobě na celém světě mohl zvýšit až o pět set milionů.
I další zprávy dospěly k závěru, že pandemie nejvíce ublížila chudým. Samostatná studie Světové banky z října minulého roku uvedla, že koronavirus může do extrémní chudoby dostat až 60 milionů lidí.
Oxfam v rámci boje proti nerovnosti uvedl, že vlády by měly zajistit, aby měl každý přístup k vakcíně proti nemoci COVID-19 a k finanční podpoře v případě ztráty zaměstnání. Je také údajně čas na dlouhodobější investice do veřejných služeb a nízkouhlíkových odvětví pro vytvoření milionů pracovních míst. Dále by se mělo zajistit, aby měl každý přístup ke vzdělání, zdravotnické a sociální péči.
Nový normál pro ekonomiky
V USA Oxfam naléhá na Kongres, aby schválil plán hospodářské obnovy, který investuje do zelených pracovních míst a podporuje dětskou péči, čímž pomůže ženám k návratu do práce a poskytne další pomoc v globálním boji proti pandemii.
„Tato opatření nesmí být jen náplastí pro zoufalé časy, ale ‚novým normálem‘ v ekonomikách, které pracují ve prospěch všech lidí, ne jenom těch několika privilegovaných,“ uvedla Bucherová.
Zpráva byla vydána v neděli před plánovaným virtuálním setkáním politických a finančních vůdců v rámci Světového obchodního fóra (World Economic Forum) běžně konaného ve švýcarském Davosu.