Co na to vaše peněženka, Jiří Koželouh, Jaroslav Čížek - 5.10. v 18:00
Tepelná čerpadla, solární panely nebo zateplování nemovitostí. Po tom všem poptávka neustále stoupá. Podle předsedy spolku Realistická energetika a ekologie Jaroslava Čížka ale není možné, aby tyto obnovitelné zdroje v budoucnu nahradily fosilní paliva.
„Rozvoj obnovitelných zdrojů nic nevyřešil a nic nevyřeší. Obnovitelné zdroje nám nikdy nemohou přinést to, co potřebujeme na udržení této společnosti. Vycházejí ze zdrojů energie vydávané sluncem, což je v průměru na nějakých 300 wattů na m². To jsou tři stowattové žárovky nebo 6 zápalek,“ vypočítává rozdíl Čížek a dodává, že efektivita fosilních zdrojů je řádově daleko vyšší. „Když necháte volně hořet naftu, tak výkon na metr čtvereční bude 1,2 megawattu, což je 4 000násobek. Je to, jako kdybyste začali dospělého tygra krmit myšmi – pojde.“
Podle Jiřího Koželouha, vedoucího energetického programu Hnutí DUHA, jsou ale obnovitelné zdroje do budoucna zárukou stabilních cen. „Solární panely může mít každý dům přímo u sebe na střeše, bylo by možné tvořit komunitní energetiku. Obce, školy, nemocnice tak mohou mít dodávky, jejichž cena nebude zasahována růstem nebo poklesem na trhu,“ vysvětluje.
Soláry na střeše, dřevo i vlastní kotel. Češi se vypořádávají s energetickou krizi po svém
Na střeše fotovoltaika, uvnitř domu plynový, elektrický nebo obyčejný kotel. I tak někteří Češi řeší nejistou situaci na trhu s energiemi. K původnímu zdroji tepla si domácnosti čím dál častěji hledají i alternativní. Třeba o solární panely je zájem oproti loňsku několikanásobný.
Jedním z největších problémů obnovitelné energie je ukládání jejích přebytků. Podle Čížka by náklady na jeden den bateriových uložišť vycházely absurdně neekonomicky. „Bylo by to 5 bilionů korun. To je celé české HDP,“ vypočítal.
Ukládání přebytečné energie do bateriových uložišť ale není jedinou možností, kde ji skladovat. „Existují i jiné, například výroba vodíku. Tyto technologie jsou sice drahé, ale postupem času budou stále dostupnější,“ domnívá se Koželouh.
„Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Až naši energetickou základnu diverzifikujeme (kombinace obnovitelné energie a fosilních paliv pozn. red.), zjistíme, že najednou máme duální energetiku, a ta je drahá. Zálohování je drahé, nic není zadarmo. Není to jako říct: ,Dědečku dojdi do sklepa pro uhlí,‘“ uzavírá Čížek.