Pořad Byznys řeší burzovní začátky. Investicí jsou i hokejové kartičky, míní ekonom

Když se chce člověk pustit do investování, měl by si nejprve sestavit investiční horizont a důkladně promyslet volbu konkrétního aktiva. Hlavně by ale neměl podléhat iracionálnímu strachu z toho, že mu něco uteče. Tak popisuje investiční začátky nová epizoda pořadu Byznys, kam zavítal ekonom Dominik Stroukal.

Často máme v životě pocit, že nám něco utíká. Že nejsme tam, kde se něco děje. Tento psychologický jev nazývaný FOMO (fear of missing out) se v investování jen a jen násobí. Nováčkům se často zdá, že právě teď je správný čas na investování. Že už nikdy lepší příležitost nepřijde.

Jenže dobré šance přicházejí a odcházejí stále dokola. A trpělivost a rozum jsou první atributy, které by si začátečníci měli na investiční ostrov zabalit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nový díl Byznysu. Představíme si investiční slovník. Stroukal radí, jak na burze začít

Jak zvolit konkrétní investici? Prvně je zapotřebí si přiznat, že žádné dokonalé aktivum neexistuje. Každé má své mouchy. Buď je investice příliš riziková, málo výnosná, nebo se jí příliš těžko zbavuje.

Tradiční součástí portfolia investorů jsou akcie. Zajímavou příležitostí ale mohou být také alternativní investice. „Třeba můžete mít hokejové kartičky,“ řekl v Byznysu ekonom Dominik Stroukal, který v díle poradil, jak na burze začít.

O pořadu Byznys

Pořad Byznys má za cíl přístupnou a srozumitelnou formou provést diváka světem investování, spoření, byznysu a peněz. Představuje základní tipy aktiv – od akcií po zlato – a neotřelé názory bankéřů a finančních expertů.

Byznys je sesterským projektem pořadu Krypta, za který alternuje i na televizní obrazovce. První řada pořadu Byznys odstartovala 1. března a vysílá se premiérově každý druhý týden ve středu. Zbylé středy v měsíci vedle toho patří sérii Krypta, jež se věnuje světu kryptoměn, bitcoinu a moderních technologií, a která březnem vstoupila už do své třetí sezony.

Příští díl pořadu Byznys sledujte ve středu 5. dubna v 23:40 na CNN Prima NEWS.

Tagy: