360°, Jan Trnka, Lukáš Kovanda - 25.2. v 20:14
Vláda už druhý den jedná o zpřísnění epidemického systému v zemi. V pátek by měla své závěry přednést Sněmovně. Podle poslance Jana Skopečka (ODS) není dojem z jednání příliš dobrý. „Účastníci si stěžují na velký chaotismus. Ten provází tuto vládu v rámci koronavirové krize už strašně dlouho a hrozivě dopadá na vývoj epidemie,“ podotýká. Opačně vidí situaci Jiří Mašek z vládního hnutí ANO. Podle něj vláda s opozicí jednala už o konkrétních krocích.
Podle Jana Skopečka (ODS) je vláda ztracená. „Chaotismus provází tuto vládu v rámci koronavirové krize už strašně dlouho a hrozivě dopadá na vývoj epidemie. Ukazuje se, že v posledních měsících docházelo jen ke zpřísňovaní. Těch restrikcí už je tolik, že se v nich lidé neorientují,“ myslí si. Podle něj by měla vláda jednotlivá opatření osekat, zjednodušit a ponechat jen ta, která jsou opravdu potřeba.
Jiří Mašek (za ANO) uvedl, že vláda s opozicí vyjednávala o konkrétních krocích. „Musí se přitvrdit. Zvažuje se, zda bude omezen pohyb mezi okresy,“ uvedl Mašek, jehož slova nedlouho poté potvrdil premiér Andrej Babiš.
Skopeček uvedl, že při zítřejším hlasování nezvedne ruku pro prodloužení nouzového stavu. „Nehlasoval jsem pro něj ani v předcházejících kolech, a to z jednoho prostého důvodu. Nouzový stav už tu máme 150 dní a situace se jenom zhoršuje,“ upozornil. Podotkl také, že vláda ještě před pár dny o nouzovém stavu vůbec nehovořila a spoléhala na pandemický zákon. „Nyní opět tvrdí, že Česko zachrání jen nouzový stav. Ten ale vůbec ničemu nepomáhá. Za nouzového stavu rostou počty nakažených. Čili nesoustřeďme se na něj, ale na jednotlivá opatření,“ řekl Skopeček.
Mašek: Opatření nefungují
Podle Maška je nouzový stav opět na stole proto, že opatření nezafungovala. „Čísla rostou i přes opatření, proto se musí přitvrdit. Přitvrzení se už však bude vymykat pandemickému zákonu. Pokud budeme omezovat pohyb lidí mezi okresy, vidím to jako možné jen v rámci nouzového stavu,“ vysvětlil.
Podle Maška se počítalo se současným rozsahem opatření a s tím, že se bude spíše rozvolňovat, nikoliv zpřísňovat. „Situace je však opačná. Pandemický zákon nepočítal s přitvrzováním,“ podotkl Mašek.
S tím nesouhlasí Skopeček, zákon podle něj musí být univerzální a umět reagovat na jakýkoli vývoj epidemické situace. „Je to úplný nesmysl a pokud hnutí ANO takto přistupuje k legislativě, svědčí to o tom, že je to velký chaos,“ řekl Skopeček. „Pokud vláda přistupovala k pandemickému zákonu ledabyle a toto opatření, aniž by vstoupilo v platnost, už se prokazuje jako nedostatečné, ukazuje to, jaká nemehla nám vládnou,“ dodal.
Skopeček i Mašek se v pořadu 360° Pavlíny Wolfové shodli na tom, že jedinou cestu z této krize představuje testování ve firmách a také očkování. „Naopak když vláda řekne, že si mají lidé dávat dvě lékařské roušky přes ústa a nos, musím si klepat na čelo. Vrhá to špatný stín i na ta správná a potřebná rozhodnutí vlády,“ řekl Skopeček.