Více než třicítka poslanců a poslankyň v čele s Marií Jílkovou (KDU-ČSL) se rozhodla postavit „kultuře workoholismu“ v Poslanecké sněmovně. Sepsali proto výzvu za přívětivější podmínky jednání Sněmovny. Mnozí z nich mají totiž doma malé děti a vadí jim, že jsou jednání po posledních volbách nepředvídatelně dlouhá. Na výzvu, adresovanou předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), upozornil web Seznam zprávy.
Jílková je maminkou dvou dětí a zatímco ona jezdí pracovat do Prahy, ony žijí v Brně. „Asi nejlépe to vykresluje dotaz mých dětí: ‚Kdy se vrátíš z Prahy, mami?’ Odpovídám jim: ‚Snad ve středu, možná ve čtvrtek, nebo také v pátek,‘“ řekla Seznam zprávám. Podle ní je pro jednání Poslanecké sněmovny typická nepředvídatelnost a neustále se měnící program, který leckdy trvá i do pozdních večerních hodin.
ČTĚTE TAKÉ: Babiš slib nedodržel. Pochopil sice, jak Sněmovna funguje, na jednání ale stejně nedorazil
Pod její výzvu se kromě poslankyně Martiny Ochodnické (TOP 09) nebo Lucie Potůčkové (STAN) podepsali také někteří jejich mužští kolegové. Ti tvoří polovinu signatářů.
Požadují například předvídatelnost mimořádných schůzí, sudý počet týdnů v jednacím harmonogramu či povinnou alespoň osmihodinovou pauzu na spánek při sněmovních maratonech. „V zahraničí jdou ještě dál – existuje možnost hlasování na dálku, takzvané ‚proxy‘ hlasování, kdy je jiný poslanec pověřen hlasováním za svého kolegu nebo jsou stanoveny pevné hlasovací časy,“ řekla Jílková a vyjádřila naději, že třeba „v budoucnu dojdou i k těmto posunům“.
Členové ODS jsou zdrženlivější
Výzvu, jež byla adresovaná předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) a šéfům koaličních stran, nepodepsali pouze poslanci z ODS. „Pojďme se o tom bavit, ale ta debata má být širší. Nelíbí se mi patos, že máme nejdřív řešit, jací jsme rodiče. Politika je služba, není to normální práce, zvlášť v těchto časech. Věděli jsme, že je to složité,“ řekla poslankyně občanských demokratů Eva Decroix, která nesouhlasí s konkrétními návrhy, jako je například šestitýdenní harmonogram.
Jílková již o svých návrzích s Pekarovou Adamovou jednala. Ta řekla, že téma slaďování rodinného a pracovního života je pro ni zásadní. „Ideální by samozřejmě byla ještě větší předvídatelnost jednání pléna Sněmovny, nicméně to záleží i na ochotě opozice. Ve chvíli, kdy opozice tak často blokuje jednání obstrukcemi, se velmi těžko stíhá běžná agenda,“ uvedla šéfka dolní komory Seznam zprávám.
Debata o workoholismu ve Sněmovně přichází na pořad dne v okamžiku, kdy se schyluje k ostré bitvě zástupců koalice s opozicí ohledně návrhu důchodové reformy. Její součástí by mohlo být i zvýšení věku odchodu do penze na 68 let. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a následně i místopředseda Sněmovny Karel Havlíček se v souvislosti s tím již nechali slyšet, že se hnutí ANO chystá v dolní komoře rozpoutat obstrukční peklo. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) jde však z jejich strany jen o výhrůžky, strašení a demagogii. Změny jsou nutné, opáčil ministr v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.