Operace v Japonsku je velkou nadějí pro Ivanu Danišovou, která od narození bojuje s Goldenharovým syndromem. Její příběh vyvolal před čtyřmi lety mimořádnou vlnu solidarity, avšak nyní se žena opět ocitla v situaci, kdy musí hledat finanční prostředky ve výši 2,5 milionu korun. Jak sama Ivanka připomíná, tento zákrok by už být nemusel, kdyby svět nezasáhla pandemie.
Cesta k finální operaci tváře a oka v Japonsku byla totiž rozdělená na dvě etapy. První úspěšně absolvovala v roce 2019 a druhá, ta nejdůležitější, měla následovat pár měsíců poté. To se však nestalo, protože zasáhla pandemie, a jelikož měla japonská vláda nejpřísnější restrikce na světě, nebylo možné pokračovat v léčbě. Uvedla Ivanka v příspěvku na svém Instagramu.
„Já jsem zůstala po dobu dvou let s otevřenou ránou tváře a bez jakékoli pomoci mých světových profesorů, kteří vynakládali obrovské úsilí, aby mě do zahraničí dostali,“ popisuje Slovenka svou strastiplnou cestu.
ČTĚTE TAKÉ: Lilince se vzácným syndromem svitla naděje. Operace jí může změnit život, potřebuje pomoc
Když se pak v roce 2022 s velkou nadějí vydala za odborníky, zachránit se dalo už málo, protože bylo příliš pozdě. „Když jsem odlétala z Japonska, bylo to pro mě neuvěřitelně těžké. Moje naděje se mi rozplynula. Ale já se nikdy nevzdávám a opět jsem našla sílu kráčet za svým životním snem, dokončit svůj boj a začít žít život jako zdravý mladý člověk,“ doplnila.
Goldenharův syndom, se kterým se Ivanka narodila, je onemocnění, kdy pacientovi chybí lebeční a obličejové kosti – spánková, lícní a orbitální. Nemá vyvinutou čelist a chybí mu sluchový aparát. S nemocí se pojí také další potíže, zejména nemoci vnitřních orgánů a leukémie, jejíž agresivní forma Ivanku provází od prosince 2022.
V rozhovoru pro Blesk Zprávy se Ivanka také svěřila, že jí před pár dny praskla jedna z částí, která sloužila jako úchyt orbitálního implantátu: „O půlnoci jsme museli kontaktovat specialisty v Japonsku, kteří mě operovali, aby mi poradili, co máme dělat dál, případně jaké léky užívat.“