reklama

Tvrdý boj o šéfa Sněmovny. Kdo může hrát po volbách zásadní roli při výběru premiéra?

Po volbách může mít zásadní roli předseda Sněmovny. První dva pokusy na výběr premiéra má hlava státu. Pokud jsou však neúspěšné, třetího premiéra navrhuje právě šéf dolní parlamentní komory. A i když tuto pravomoc málokdy využije, tentokrát by nemuselo jít jen o formalitu. Proto se o funkci předsedy poslanců čeká velký boj.

reklama

Třetí pokus na sestavení vlády dává předseda Sněmovny. Takový scénář by mohl přijít na řadu třeba v případě, pokud by prezident Zeman dvakrát pověřil sestavením kabinetu šéfa hnutí ANO a Andrej Babiš by ani v jednom případě neuspěl. O post předsedy Sněmovny tak může být nebývalý zájem.

Některé strany už mají představu, koho by do čela dolní komory nominovaly. Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek CNN Prima NEWS řekl, že ve funkci bude chtít hnutí udržet dosavadního předsedu Radka Vondráčka.

Piráti počítají, že by do vedení Sněmovny chtěli opět protlačit současného místopředsedu dolní komory Vojtěcha Pikala. „Uvidíme, jak dopadnou volby a jestli budeme mít šanci na předsedu,“ řekl k tomu CNN Prima NEWS Pikal. Otázkou je, jestli by Pikala podpořili i poslanci STAN, kteří jsou s Piráty v koalici. „Zatím jsme to neřešili, do voleb se o tom ale ještě budeme bavit,“ řekl CNN Prima NEWS šéf STAN Vít Rakušan.

ČSSD podle lídra strany Jana Hamáčka o obsazení vedení Sněmovny zatím nepřemýšlí. „Soustředíme se teď na volby,“ sdělil redakci Hamáček.

Jestli by o post předsedy Sněmovny stál dosavadní místopředseda a lídr SPD Tomio Okamura, není jasné. „SPD bude usilovat nikoliv o koryta, ale o prosazení našeho programu,“ uvedl Okamura.

O post předsedy Sněmovny chce zabojovat koalice Spolu, konkrétně ODS. „Kdo zná Ústavu, tak ví, že třetí pokus má v rukou předseda Poslanecké sněmovny. Pokud uspějeme ve volbách a budeme mít s našimi partnery většinu, tak budeme o tu funkci stát. Může být mimořádně důležitá,“ konstatoval pro CNN Prima NEWS šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Konkrétní jméno ale říct nechtěl. „Jako předseda klubu mám tip, ale ještě to nemáme projednané. Ale musíme o tom přemýšlet. Po volbách se musí ustavit Sněmovna a bez předsedy to zkrátka nejde. Každopádně stejně nejvíc záleží, jak dopadnou výsledky. Ale my nebudeme zaskočení,“ zdůraznil Stanjura.

Předsedou Sněmovny by se podle něj měl stát někdo, kdo není v dolní komoře nováčkem a dobře zná legislativní proces. Na post se tak nabízí například šéf ústavně-právního výboru a sněmovní matador Marek Benda. Mezi viditelné poslance ODS patří také Martin Kupka, Pavel Žáček či Pavel Blažek.

Jednání se mohou zadrhnout na měsíce

„V roce 2006 se předseda Sněmovny volil několik měsíců, a do té doby nemůže skončit ustavující schůze Sněmovny a nemohou se projednávat zákony,“ připomněl Stanjura povolební krizi před 15 lety. Po volbách v roce 2006 trvalo dva měsíce, než se zvolil předseda Sněmovny. Miroslav Vlček z ČSSD tehdy zvítězil až v sedmé volbě.

Předseda Sněmovny se volí tajně na ustavující schůzi po volbách. Na jménu se mohou politické strany předem dohodnout. Pokud toho ale nejsou schopny, čeká poslance „bojové“ hlasování. Jednací řád Sněmovny stanoví, že v prvním kole je předsedou dolní komory zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných zákonodárců.

Pokud žádný z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů nezíská, koná se druhé kolo. Do něj postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. Ve druhém kole je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců. Pokud ani jeden kandidát nezíská nadpoloviční většinu hlasů, do 10 dnů se musí konat nová volba podle stejných pravidel.

Funkce předsedy Sněmovny může být ještě o to víc klíčová, pokud by prezident nemohl ze závažných důvodů vykonávat svůj úřad, vyčerpal by své pokusy nebo by se jeho funkce uvolnila. Pravomoci hlavy státu se rozdělují mezi tři další ústavní činitele – předsedy Senátu, Sněmovny a vlády. Po volbách je ale nejdůležitější předseda Sněmovny, protože na něj přechází pravomoc jmenovat premiéra.

Tagy:

Hlavní zprávy

Výborný: Restrikcemi lidi k očkování nepřimějeme. Chce to pozitivní motivaci od praktiků
360°

Výborný: Restrikcemi lidi k očkování nepřimějeme. Chce to pozitivní motivaci od praktiků

Pokud se bude vláda snažit motivovat lidi k očkování skrze restrikce, ničeho dobrého se nedobereme, řekl šéf lidoveckého klubu poslanců Marek Výborný. Určitý prostor vidí u praktických lékařů, kteří by pozitivní formou mohli motivovat dosud nevakcinované. Dosluhující kabinet Andreje Babiše (ANO) nemá připravenou žádnou strategii, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu
360°

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci
Koronavirus

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Téma: Rádce

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Bez covid pasu už Italové nesmí do práce. Nehorázné, bouří se občané na demonstracích

Covid pasy nyní potřebují Italové nejen do obchodů či restaurací, ale rovněž do zaměstnání – bez něj si na práci nesáhnou. Nové vládní opatření odstartovalo velkou vlnu nevole a protestů po celé zemi, proti demonstrantům v přístavu Terst musela policie použít i vodní děla a slzný plyn. O dalším postupu včetně možného zmírnění pravidel by měla tamější vláda jednat ještě tento týden.

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama

Domácí zpravodajství

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela ve středu odpoledne spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dorazil i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod se pohybuje v řádech stovek milionů korun.

reklama