Rozhovor s majitelem Rohlík.cz Tomášem Čuprem (zdroj: CNN Prima NEWS)
Chci vytvořit jakýsi letecký most do Srbska, řekl ve Zprávách ve 21:00 na CNN Prima NEWS majitel Rohlík.cz Tomáš Čupr. Ten se nechal v Srbsku zdarma naočkovat proti covidu a zájem o totéž má asi 160 jeho zaměstnanců, kterým se chystá zdarma pronajmout letadlo. Přemýšlí, že by možnost očkování v Srbsku dopřál i dalším Čechům, protože vláda se o ně podle Čupra nepostará.
„Je mi 38 let a vypadá to, že tempem, jakým naše vláda postupuje, by se na mě dostala vakcína v roce 2022 nebo 2023. V Srbsku ta možnost byla okamžitě, vakcína je zdarma, takže jsem se rozhodl zkusit štěstí a zajet tam,“ popsal CNN Prima NEWS Čupr, který se v Srbsku nechal naočkovat vakcínou Pfizer. Lidé si tam totiž mohou zvolit, od které firmy očkovací látku chtějí. Země navíc očkuje zdarma i cizince.
Čupr organizuje letadlo pro zaměstnance Rohlíku, kteří si do Srbska budou chtít pro očkování také dojet. „Nechali jsme si udělat průzkum mezi zaměstnanci, kteří by se chtěli naočkovat. Dostali jsme 160 odpovědí, že do toho jdou s námi. Zdarma to pro ně uděláme, protože tohle je cesta. Třeba to vyjde, třeba ne. Musíme se o sebe začít starat sami, bohužel,“ podotkl Čupr.
Zároveň přiznal, že podobnou příležitost by chtěl nabídnout všem Čechům. „Dokonce se zabývám možností vytvoření jakéhosi leteckého mostu do Srbska, ať populaci proočkujeme co nejdříve,“ uvedl šéf Rohlík.cz s tím, že je to otázka bezpečnosti, typu vakcín a v nějakém větším množství o diskuzi se srbskou vládou.
„Buďto můžeme mít očkování v Srbsku hned, anebo v Česku za několik měsíců nebo let. Myslím, že je zodpovědné se zabývat každou možností, a kolegům to nabídnu strašně rád. A pokud bude možnost to nabídnout i dalším lidem, tak to udělám ještě radši,“ zdůraznil Čupr.
Vakcinace je cesta, jak z pandemie ven
Podle něj je vakcinace cesta, jak z pandemie ven. „Každý naočkovaný člověk je menší riziko pro společnost i pro sebe,“ podotkl. V Srbsku podle Čupra vakcinace probíhá profesionálně, rychle a bez problémů.
Proč je ale v zemi přebytek vakcíny, není jasné. „Míra dobrovolného očkovaní se mezi státy ukazuje zatím jako velmi malá, myslím, že to je i případ přebytků v Srbsku. Ale ať už je jakýkoliv důvod, pokud možnost zdarma oficiálně je, tak ji rád přijmu,“ dodal majitel Rohlík.cz.
Majitel Rohlík.cz Tomáš Čupr se v Srbsku nechal naočkovat vakcínou od firmy Pfizer. Zdroj: Profimedia.cz
Čuprův plán je pozitivní znamení
Šéf Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Zdeněk Hostomský Čuprův plán kvituje. „U nás máme nastavené pořadí – osmdesátníci, sedmdesátníci, možná 65 plus, a pokud do těchto kategorií nespadáte jako například pan Čupr, tak lepší než předbíhat je vypravit se tam, kde možnost očkování nabízejí. Beru to jako pozitivní znamení, že jsou lidé, kteří vakcínám věří,“ okomentoval ve vysílání CNN Prima NEWS Hostomský.
Připomněl, že on vakcínám věří, podle něj jsou triumfem vědy. „Čili to je konkrétní důkaz toho, že si lidé dají námahu a letí tam, kde mohou vakcínu dostat. Myslím, že to je pozitivní zpráva,“ podotkl Hostomský.
V Srbsku se lidé ale mohou nechat naočkovat i vakcínami, které nejsou v Evropě certifikované, jako je Sputnik V, Sinopharm nebo AstraZeneca vyrobená v Indii. Pravděpodobnost, že by nebyly bezpečné, je podle Hostomského malá. „Ale striktně bych dbal na Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA). Pokud ji budeme ignorovat, tak proč máme evropské předpisy?“ zdůraznil biochemik.
„Sputnik je z vědeckého hlediska fantastická vakcína, ale proč si nedali tu práci, aby se nechali schválit oficiální agenturou? Pak by to byla jedna z vakcín, která je k dispozici. Máme schválené zatím čtyři, tohle mohla být pátá,“ pokračoval Hostomský s tím, že se obává, že v ignoraci EMA je také určité politikum. „Čínské i ruské vakcíny jsou svým způsobem snahou narušit evropskou soudržnost. I když jsou z vědeckého hlediska dobré,“ myslí si Hostomský.
Ve vysílání zároveň upozornil, že ti, kteří se naočkovali v Srbsku, v Česku nebudou mít žádné nároky na vakcínu si stěžovat nebo žádat kompenzace, pokud budou mít případné vedlejší účinky.