Potraviny od ledna zdraží, přestože klesne sazba DPH. Po pondělním jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) to uvedli zástupci obchodních řetězců. Dodavatelé obchodníkům oznámili, že vzhledem k rostoucím nákladům budou zvedat ceny o pět až deset procent. Výborný přitom společně s premiérem Petrem Fialou (ODS) ještě v záři slibovali, že se ceny potravin po Novém roce sníží.
Potraviny jsou nyní v patnáctiprocentní sazbě DPH, od nového roku se u nich sazba sníží o tři procenta. Zákazníci ale zlevnění očekávat nemohou, potvrdil Tomáš Prouza, šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu. Dodavatelé obchodníkům již oznamují, že budou zvedat ceny o pět až deset procent.
ČTĚTE TAKÉ: Expert o slevách: Češi by je měli bojkotovat, jsou závislí. Donutili by obchody zlevnit
Potravináři podle Prouzy zdražování zdůvodňují mimo jiné vysokými cenami energií, zvyšováním ceny dopravy, které s sebou nese růst mýtného, nebo i vyššími náklady na práci kvůli změnám v práci na dohody. Zmínil i vyšší daně z nemovitostí nebo příjmu, což jsou změny, které přináší vládní konsolidační balíček. „Pokud se vláda rozhodla, zvedat firmám náklady, je logické, že potravináři vyšší náklady promítnou do cen,“ dodal.
Náklady na energie zdraží potraviny o deset procent, varuje Večeřová. Ekonomové oponují
Rostoucí náklady na energie by mohly zvednout i ceny potravin. Od příštího roku až o deset procent. S varováním přišli v pořadu 360° na CNN Prima NEWS jak zástupci obchodů, tak i výrobců. Je tedy možné, že od ledna plánované snížení DPH o tři procenta u potravin, spotřebitelé vůbec nepocítí.
Zástupci obchodníků podle Výborného nedali jasnou odpověď na to, proč jsou ceny v ČR výrazně vyšší než v Polsku. Podotkl, že rozdíly v DPH nevysvětlují situaci, kdy nákup v Česku je až o 70 procent dražší než v Polsku. Varšava již dříve zavedla nulovou sazbu DPH na potraviny, která by měla platit do konce letošního roku.
Výborný zopakoval své dřívější vyjádření, že v Česku je trojnásobné množství obchodů na obyvatele než v Německu. Minulý týden uvedl, že v ČR připadá jedna prodejna na 1 681 obyvatel, zatímco v Německu na 5 700 lidí. V pondělí podotkl, že i to logicky vede k vyšším cenám v ČR.
Ještě v září přitom premiér Fiala po jednání s řetězci tvrdil, že ke zlevnění potravin skutečně dojde. „Dostalo se nám ujištění, že ceny potravin budou nadále klesat a že se pozitivně projeví konkrétní opatření, které vláda udělala, a které máme v ozdravném balíčku, a to je přesun potravin do sníženého DPH. Zároveň nás obchodníci ujistili, že budou ještě více dbát na kvalitu potravin, které nabízejí zákazníkům,“ řekl tehdy.