Trest pro Navalného (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Moskevský městský soud v sobotu zamítl odvolání ruského opozičního představitele Alexeje Navalného, potvrdil mu trest vězení za porušení pravidel podmínky. Dobu odnětí svobody nicméně zkrátil o šest týdnů na zhruba 2,5 roku. Další soud mu uložil pokutu za pomluvu válečného veterána ve výši 850 tisíc rublů.
Navalnyj byl v prosinci 2014 podmínečně odsouzen k vězení v délce 3,5 roku za údajnou zpronevěru prostředků ruské pobočky francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Soud začátkem letošního února změnil trest na nepodmíněný, neboť Navalnyj se podle soudkyně vyhýbal kontrolám. Do výkonu trestu mu ovšem započítal deset měsíců již dříve strávených v domácím vězení.
Soudkyně verdikt zdůvodnila tím, že souzený se opakovaně vyhýbal kontrolám vyžadovaným při uložení podmíněných trestů. Obhájci argumentovali, že jejich mandant se nemohl dostavit, jelikož se léčil v Německu z otravy látkou ze skupiny novičok. Soudkyně však namítala, že Navalnyj podmínku porušoval ještě před zmíněnou léčbou.
Odvolací soud v sobotu změnu trestu na nepodmíněný potvrdil, připsal ale odsouzenému k dobru dalšího půldruhého měsíce dřívějšího domácího vězení.
„Trest snížili o 1,5 měsíce. Skvělé,“ řekl Navalnyj ironicky v soudní síni po ohlášení verdiktu.
Tím ovšem jeho perný den neskončil. Jen o několik hodin později se rozhodovalo též o obžalobě z údajné pomluvy válečného veterána. Podle verdiktu moskevského soudu má za pomluvu válečného veterána zaplatit pokutu ve výši 850 tisíc rublů (245 tisíc Kč). Rozhodnutí soudu není pravomocné a lze se proti němu do deseti dnů odvolat.
Pomluva válečného veterána je v Rusku trestným činem. Navalnyj se jí podle soudu dopustil loni svými výroky na adresu osob vystupujících v propagačním videu před celostátním referendem o změnách ústavy. Účinkující v něm podporovali ústavní změny, které umožňují prezidentu Vladimiru Putinovi ucházet se o nejvyšší funkci i poté, co mu v roce 2024 vyprší jeho nynější mandát. Navalnyj označil lidi hovořící ve videu za zrádce a zkorumpované lokaje režimu.
Prokurátorka jako trest za pomluvu navrhovala ještě vyšší pokutu, v přepočtu zhruba 270 tisíc Kč. Agentura DPA upozornila, že pokuta v této výši se rovná přibližně dvojnásobku průměrného ročního příjmu v Rusku.
Navalnyj byl zadržen 17. ledna bezprostředně po návratu z Německa, kde se léčil z loňské otravy nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Otravu Navalnyj připisuje prezidentu Vladimiru Putinovi a ruské tajné službě FSB. Kreml všechna obvinění odmítá. Zpochybňuje i to, zda byl Navalnyj vůbec otráven.
Proti věznění Navalného se na mnoha místech Ruska konaly demonstrace, při nichž policie podle agentury AP pozatýkala na 11 tisíc lidí. Zacházení s Navalným a tvrdý zásah proti demonstrantům odsuzuje i Západ, zvažuje další sankce proti Rusku.