reklama

Roušky a respirátory na trhu od českých firem? Na certifikát musí čekat i tři měsíce

Zájem o roušky a respirátory výrazně roste. Zvyšující se poptávku by mohli uspokojit i čeští výrobci. K uvedení svých výrobků na trh ale potřebují certifikaci a na tu mnohdy čekají až čtvrt roku.

reklama

Někteří internetoví prodejci mluví o tom, že zájem o roušky a respirátory byl v červenci ve srovnání s předchozím měsícem až čtyřikrát vyšší. Zájemci využívají především internetové obchody. Větší poptávku zaznamenaly ale i kamenné prodejny.

„Registrujeme zvýšený zájem o ochranné pomůcky, zejména o respirátory, ústenky a dezinfekce. Například u respirátorů je teď na konci července poptávka až čtyřnásobně vyšší než na začátku prázdnin,“ oznámil Petr Bena, obchodní ředitel internetového obchodu Alza.

K tématu

Ceny ochranných pomůcek podle prodejců od vrcholu koronakrize poklesly, aktuálně se pohybují zhruba od 15 korun za roušku, 50 korun za respirátor FFP2 a od 80 korun za litr dezinfekce. Stále jsou ale vyšší než v lednu před začátkem pandemie. Tehdy se cena jednorázové roušky pohybovala kolem pěti korun.

„Výrobci zvýšili ceny, protože se zvýšily ceny materiálů v Číně. Někteří výrobci uváděli, že cena materiálu se zvedla až desetkrát,“ uvedl Petr Pícha, majitel obchodu s ochrannými pomůckami.

České firmy certifikát nemají, nebo je pouze dočasný

Roušky a respirátory by na trh byly schopné dodávat i české firmy. Nicméně řadě z nich buď úplně chybí certifikace, nebo ji mají jen neúplnou, která platí dočasně. A obávají se, že plnohodnotný certifikát nestihnou získat před nástupem případné druhé vlny.

„Dodací doba na plnohodnotný certifikát je dva až tři měsíce. To znamená, že do září se to nedá stihnout,“ vysvětloval obchodní ředitel Jan Peška ze společnosti Royax. Například firma SPUR celý proces certifikace absolvovala v Rakousku.

V Česku kontrolovala kvalitu roušek dříve jen jedna laboratoř. Od poloviny července k ní přibyl Institut pro testování a certifikaci ve Zlíně. „Soutěží 190 přihlášek v rámci správy hmotných rezerv. To znamená, že certifikáty už mají. Je pravda, že byl na to větší nátlak,“ řekl ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Firmy, které se do tendru přihlásily, si ale musí držet dostatečné zásoby pro případ, že by uspěly a musely státu dodávat stanovené množství.

Další hlavní zprávy

Vláda

Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

  • Aktualizováno

Vláda schválil návrh ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) na plošné testování zaměstnanců. To odstartuje ve středu. Do 12. března musí mít první testy všichni pracovníci firem nad 250 zaměstnanců. Ačkoliv ČSSD před pondělním jednáním vlády uvedla, že je třeba omezit a částečně uzavřít průmyslové podniky, jinak už tak tvrdá opatření nezaberou, kabinet nakonec k tomuto kroku nepřistoupil.

360°

Řítili jsme se do katastrofy, mohli jsme tomu zabránit. Babiš byl proti, uvedl Maďar

Řítili jsme se do katastrofy, mohli jsme tomu zabránit. Babiš byl proti, uvedl Maďar

Řítili jsme se do katastrofy, takto dramatické druhé vlně pandemie jsme mohli zabránit, řekl po roce od prvního případu koronaviru v Česku epidemiolog Rastislav Maďar v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Tím, že se do vysoké nálože viru otevřely školy, se podle něj přilil olej do ohně a přineslo to i vysoké počty obětí. Podle něj všichni doufají, že se v současné době neudělá stejná chyba.

360°

Sledujte speciál 360°: Co nás čeká? Odpoví Bartoš, Šmarda, Okamura a Pekarová Adamová

Sledujte speciál 360°: Co nás čeká? Odpoví Bartoš, Šmarda, Okamura a Pekarová Adamová

Kdy konečně epidemii porazíme? Jak se poučit z předchozích chyb a co nás v dalších týdnech a měsících čeká? Hosty druhé poloviny speciálního vysílání 360° Pavlíny Wolfové budou místopředseda ČSSD Michal Šmarda, předseda Pirátů Ivan Bartoš, předseda SPD a místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Sledujte je živě od 21 hodin na televizi CNN Prima NEWS nebo živě v tomto článku.

Hlídku městské policie přivítal ohňostrojem. Alkohol je svi*a, řekl
Kubek: Vojtěchovi nemohu odpustit to, že lhal a papouškoval, co se mu řeklo
Do kontrol se zapojí armáda, rozhodla vláda. Od úterý pomůže policii na 4000 vojáků
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Vakcína Sputnik v Česku? Lékový ústav se jí zabývá, Blatný zatím výjimku udělit nechce
Další články
reklama
reklama