reklama

Roušky a respirátory na trhu od českých firem? Na certifikát musí čekat i tři měsíce

Zájem o roušky a respirátory výrazně roste. Zvyšující se poptávku by mohli uspokojit i čeští výrobci. K uvedení svých výrobků na trh ale potřebují certifikaci a na tu mnohdy čekají až čtvrt roku.

reklama

Někteří internetoví prodejci mluví o tom, že zájem o roušky a respirátory byl v červenci ve srovnání s předchozím měsícem až čtyřikrát vyšší. Zájemci využívají především internetové obchody. Větší poptávku zaznamenaly ale i kamenné prodejny.

„Registrujeme zvýšený zájem o ochranné pomůcky, zejména o respirátory, ústenky a dezinfekce. Například u respirátorů je teď na konci července poptávka až čtyřnásobně vyšší než na začátku prázdnin,“ oznámil Petr Bena, obchodní ředitel internetového obchodu Alza.

K tématu

Ceny ochranných pomůcek podle prodejců od vrcholu koronakrize poklesly, aktuálně se pohybují zhruba od 15 korun za roušku, 50 korun za respirátor FFP2 a od 80 korun za litr dezinfekce. Stále jsou ale vyšší než v lednu před začátkem pandemie. Tehdy se cena jednorázové roušky pohybovala kolem pěti korun.

„Výrobci zvýšili ceny, protože se zvýšily ceny materiálů v Číně. Někteří výrobci uváděli, že cena materiálu se zvedla až desetkrát,“ uvedl Petr Pícha, majitel obchodu s ochrannými pomůckami.

České firmy certifikát nemají, nebo je pouze dočasný

Roušky a respirátory by na trh byly schopné dodávat i české firmy. Nicméně řadě z nich buď úplně chybí certifikace, nebo ji mají jen neúplnou, která platí dočasně. A obávají se, že plnohodnotný certifikát nestihnou získat před nástupem případné druhé vlny.

„Dodací doba na plnohodnotný certifikát je dva až tři měsíce. To znamená, že do září se to nedá stihnout,“ vysvětloval obchodní ředitel Jan Peška ze společnosti Royax. Například firma SPUR celý proces certifikace absolvovala v Rakousku.

V Česku kontrolovala kvalitu roušek dříve jen jedna laboratoř. Od poloviny července k ní přibyl Institut pro testování a certifikaci ve Zlíně. „Soutěží 190 přihlášek v rámci správy hmotných rezerv. To znamená, že certifikáty už mají. Je pravda, že byl na to větší nátlak,“ řekl ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Firmy, které se do tendru přihlásily, si ale musí držet dostatečné zásoby pro případ, že by uspěly a musely státu dodávat stanovené množství.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Rakousko zavádí zákaz nočního vycházení a zavírá restaurace, koronavirus se šíří rychle

Rakousko zavádí zákaz nočního vycházení a zavírá restaurace, koronavirus se šíří rychle

Kvůli rychlému nárůstu počtu nakažených koronavirem v posledních dnech zavede Rakousko od úterý 3. listopadu zákaz nočního vycházení. Zrušena bude velká většina společenských akcí, restaurace budou smět fungovat pouze přes výdejová okénka či roznáškovou službu. Zavřít budou muset muzea, divadla či plavecké bazény. Hotely nebudou moci ubytovávat turisty. Zpřísnění opatření dnes podle agentury APA oznámil kancléř Sebastian Kurz.

reklama
Těhotenské vyšetření před nemocnicí. Byl to můj nápad, vysvětlila česká biatlonistka
Jan Werich zemřel před 40 lety: Jeho život humorný nebyl, říká syn Jiří. S otcem se nepotkal
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Hamáček: Babiš do opatření razantně vstupoval a rozhodoval, měla by to prošetřit komise
Nakazilo se už 10 tisíc zdravotníků, nemocnice nestíhají. Nejhůř jsou na tom čtyři kraje
Jak nemá vypadat krizové řízení. Opozice kritizuje Havlíčkův plán na otevírání obchodů
Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Další články
reklama
reklama