Rostoucí poptávku po rouškách by mohli uspokojit i čeští výrobci, nemají ale licenci
Zájem o roušky a respirátory výrazně roste. Zvyšující se poptávku by mohli uspokojit i čeští výrobci. K uvedení svých výrobků na trh ale potřebují certifikaci a na tu mnohdy čekají až čtvrt roku.
Někteří internetoví prodejci mluví o tom, že zájem o roušky a respirátory byl v červenci ve srovnání s předchozím měsícem až čtyřikrát vyšší. Zájemci využívají především internetové obchody. Větší poptávku zaznamenaly ale i kamenné prodejny.
„Registrujeme zvýšený zájem o ochranné pomůcky, zejména o respirátory, ústenky a dezinfekce. Například u respirátorů je teď na konci července poptávka až čtyřnásobně vyšší než na začátku prázdnin,“ oznámil Petr Bena, obchodní ředitel internetového obchodu Alza.
Ceny ochranných pomůcek podle prodejců od vrcholu koronakrize poklesly, aktuálně se pohybují zhruba od 15 korun za roušku, 50 korun za respirátor FFP2 a od 80 korun za litr dezinfekce. Stále jsou ale vyšší než v lednu před začátkem pandemie. Tehdy se cena jednorázové roušky pohybovala kolem pěti korun.
„Výrobci zvýšili ceny, protože se zvýšily ceny materiálů v Číně. Někteří výrobci uváděli, že cena materiálu se zvedla až desetkrát,“ uvedl Petr Pícha, majitel obchodu s ochrannými pomůckami.
České firmy certifikát nemají, nebo je pouze dočasný
Roušky a respirátory by na trh byly schopné dodávat i české firmy. Nicméně řadě z nich buď úplně chybí certifikace, nebo ji mají jen neúplnou, která platí dočasně. A obávají se, že plnohodnotný certifikát nestihnou získat před nástupem případné druhé vlny.
„Dodací doba na plnohodnotný certifikát je dva až tři měsíce. To znamená, že do září se to nedá stihnout,“ vysvětloval obchodní ředitel Jan Peška ze společnosti Royax. Například firma SPUR celý proces certifikace absolvovala v Rakousku.
V Česku kontrolovala kvalitu roušek dříve jen jedna laboratoř. Od poloviny července k ní přibyl Institut pro testování a certifikaci ve Zlíně. „Soutěží 190 přihlášek v rámci správy hmotných rezerv. To znamená, že certifikáty už mají. Je pravda, že byl na to větší nátlak,“ řekl ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Firmy, které se do tendru přihlásily, si ale musí držet dostatečné zásoby pro případ, že by uspěly a musely státu dodávat stanovené množství.