360° - 14.1. v 21:16
Pracovní karanténa nedává smysl a může vytvořit rizikové scénáře, kdy nakažení pracovníci přijdou do styku se zranitelnými lidmi. Vytvořila se absurdní situace, kdy negativně testovaný neočkovaný nemůže k holiči, zatímco pozitivně testovaný může do práce, upozornil expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Nákaza klienta během pracovní karantény by mohla mít podle něj nepříjemnou právní dohru.
Pracovní karanténa se bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. Podmínky pro pracovní karanténu určí krajské hygienické stanice. Režim bude fungovat až ve chvíli, kdy to bude nezbytně nutné, aby nebyla ohrožena péče o pacienty nebo klienty. Lidé zařazení do pracovní karantény budou moci chodit do práce i v případě, že budou mít pozitivní antigenní samotest na koronavirus.
Jako proti chřipce. Válek nejpozději v dubnu představí plán očkování proti covidu
V březnu či dubnu chce ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) představit systém, který by nastavil pravidelné očkování proti covidu ve stejném režimu, jako tomu je u každoroční vakcinace proti chřipce. Sdělil to novinářům na páteční tiskové konferenci po jednání vlády. Zároveň znovu slíbil úpravu problematické vyhlášky, která aktuálně nařizuje povinné očkování některých skupin obyvatel. Tu schválila ještě minulá vláda.
Takové opatření ale Ondřej Dostál nevítá s velkým nadšením. Problém vidí už v samotném termínu. „Karanténa je podle zákona oddělení člověka podezřelého z nákazy od ostatních fyzických osob,“ upřesnil ve vysílání CNN Prima NEWS.
Podle experta na zdravotnické právo navíc mohou vzniknout rizikové situace, které by mohly mít nepříjemnou právní dohru, a to platí obzvlášť v nemocničních zařízeních či sociálních službách.
„Právě tam, kde přicházíme do styku s nejzranitelnějšími, to nedává žádný smysl. Uměl bych si představit, že nakažený pracovník zůstane na home office nebo na velínech, kde nepřichází do kontaktu s dalšími lidmi. Ale v sociálních službách stěží,“ rozvedl dále Dostál v pořadu 360°.
„Pokud by někdo chytil covid a měl z toho nějaké problémy – třeba něčí babička – a pak by se zjistilo, že tam byla pracovní karanténa s těmi pozitivními (pracovníky), tak by to mohlo být pro provozovatele daného zařízení právně nepříjemné,“ upozornil právník.
„Vytváříme zjevně absurdní situaci, kdy zatímco negativně testovaná neočkovaná osoba nemůže ani k holiči, tak osoba pozitivně testovaná může být za určitých okolností připuštěna mezi pacienty nebo staré lidi v ústavu,“ nešetřil kritikou Dostál.
Na argument reagoval místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL), podle něhož k pracovní karanténě ve skutečnosti nemusí vůbec dojít, pokud se pandemie koronaviru a omikronová vlna nevymkne kontrole. Třebaže jde o krajní řešení, stále se jedná pouze o přípravu na krizovou situaci. „My všichni doufáme, že k tomu nedojde,“ podotkl Philipp.