reklama

Pozitivně testovaný do práce a negativní neočkovaný ani k holiči? Absurdní, říká Dostál

Pracovní karanténa nedává smysl a může vytvořit rizikové scénáře, kdy nakažení pracovníci přijdou do styku se zranitelnými lidmi. Vytvořila se absurdní situace, kdy negativně testovaný neočkovaný nemůže k holiči, zatímco pozitivně testovaný může do práce, upozornil expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Nákaza klienta během pracovní karantény by mohla mít podle něj nepříjemnou právní dohru.

reklama

Pracovní karanténa se bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. Podmínky pro pracovní karanténu určí krajské hygienické stanice. Režim bude fungovat až ve chvíli, kdy to bude nezbytně nutné, aby nebyla ohrožena péče o pacienty nebo klienty. Lidé zařazení do pracovní karantény budou moci chodit do práce i v případě, že budou mít pozitivní antigenní samotest na koronavirus.

Takové opatření ale Ondřej Dostál nevítá s velkým nadšením. Problém vidí už v samotném termínu. „Karanténa je podle zákona oddělení člověka podezřelého z nákazy od ostatních fyzických osob,“ upřesnil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle experta na zdravotnické právo navíc mohou vzniknout rizikové situace, které by mohly mít nepříjemnou právní dohru, a to platí obzvlášť v nemocničních zařízeních či sociálních službách.

„Právě tam, kde přicházíme do styku s nejzranitelnějšími, to nedává žádný smysl. Uměl bych si představit, že nakažený pracovník zůstane na home office nebo na velínech, kde nepřichází do kontaktu s dalšími lidmi. Ale v sociálních službách stěží,“ rozvedl dále Dostál v pořadu 360°.

„Pokud by někdo chytil covid a měl z toho nějaké problémy – třeba něčí babička – a pak by se zjistilo, že tam byla pracovní karanténa s těmi pozitivními (pracovníky), tak by to mohlo být pro provozovatele daného zařízení právně nepříjemné,“ upozornil právník.

„Vytváříme zjevně absurdní situaci, kdy zatímco negativně testovaná neočkovaná osoba nemůže ani k holiči, tak osoba pozitivně testovaná může být za určitých okolností připuštěna mezi pacienty nebo staré lidi v ústavu,“ nešetřil kritikou Dostál.

Na argument reagoval místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL), podle něhož k pracovní karanténě ve skutečnosti nemusí vůbec dojít, pokud se pandemie koronaviru a omikronová vlna nevymkne kontrole. Třebaže jde o krajní řešení, stále se jedná pouze o přípravu na krizovou situaci. „My všichni doufáme, že k tomu nedojde,“ podotkl Philipp.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama